آلودگی بزرگ تخم مرغ در اروپا با فیپرونیل مسئله ای در حوزه  سلامت  است، کمیسیون اروپا  در این باره می گوید، پانزده کشور اتحادیه اروپا و همچنین  سوئیس و هنگ کنگ  تخم مرغ های آلوده به فيپرونيل حشره کش را دریافت کرده اند. مقامات در شمال اروپا در این هفته صدها مرغداری و فروش میلیون ها تخم مرغ را متوقف کردند؛ کریستین مایر، وزیر کشاورزی از آلمان، هشدار داد که بحران به اوج خود رسیده است.

دانیل روساریو، سخنگوی کمیسیون اروپا، روز جمعه گفت که مزارع در هلند، بلژیک، آلمان و فرانسه بسته شدند پس از اینکه مقامات تایید کردند که فیپرونیل استفاده شده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا که تخم مرغ دریافت کرده اند، بریتانیا، سوئد، اتریش، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، لهستان، رومانی، اسلوونی، اسلواکی و دانمارک هستند. هنگ کنک و سوئیس (عضو اتحادیه اروپا نیستند) و انگلستان نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند.

کمیسیون اروپا در تاریخ ۲۶ سپتامبر با وزیران و تنظیم کننده ها دیدار خواهد کرد. رئیس ایمنی مواد غذایی اروپا کشورها را به توقف”متهم و سرزنش کردن” یکدیگر فراخوانده است. تخم مرغ هایی که عمدتا از هلند آمده اند، حاوی فيپرونيل است.  ماده ای  كه برای كشتن شپش و کنه و حشرات موذی روی حیوانات استفاده می شود و البته برای استفاده درصنایع پرورش گوشت و طیور و صنایع غذایی ممنوع است.  این حشره کش ممکن است در صورت مصرف مقادیر زیادی از آن به کلیه ها، کبد و غده تیروئید آسیب برساند و بیشترین اسیب ان در کودکان خواهد بود.  با این حال، سازمان های استاندارد مواد غذایی در اروپا ریسک خطر ان را در کشورهایی که مصرف سرانه تخم مرغ کمتری دارند، کم اعلام کرده اند.
استفاده از مواد شیمیایی خطرناک چون فیپرونیل  برای استفاده در مزرعه حیوانات به طور کامل ممنوع است، محققان فیپرونیل را با ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی در انسان مرتبط میدانند و به خطر ویژه آن برای کودکان اشاره می کنند. مقیاس کامل مشکل هنوز مشخص نیست زیرا نتایج آزمایش های بلژیک و آلمان در روزهای آینده مشخص خواهد شد.اما آیا این رسوایی به تخم مرغ محدود خواهد شد و یا فیپرونیل در کیک و ماکارونی و غذاهای تخم مرغی و همچنین درگوشت مرغ نیز وارد شده است و باید منتظر بحرانهای بزرگتری شد؟

با اینکه مطابق گزارشات آژانس استانداردهای غذایی انگلیس تنها ۷۰۰ هزار تخم مرغ با احتمال الودگی  بالا به انگلستان وارد شده است و البته بسیاری از انها پنج شنبه  ۱۰ آگوست  ۲۰۱۷ جمع اوری شده است.  لاکن امروز نه تنها بی بی سی این موضوع را مورد بررسی قرار داده بود بلکه  اگثر روزنامه های بریتانیا نیز به این موضوع پرداخته بودند. احتمال دارد این موضوع موجب بازنگری در سیاست های کنترل مواد شیمیایی خطرناک در صنایع غدایی و تشدید در نظارت ها گردد.

از جمله  گاردین  طی یاداشتی  مینویسد: براورد اولیه ۲۲۰۰۰۰ تخم مرغ الوره بوده است که مطابق اعلام آژانس استانداردهای غذایی انگلیس به ۷۰۰،۰۰۰ مورد الوده رسیده است. روزنامه  تلگراف نیز تحت عنوان رسوایی الودگی،  همین موضوع را بررسی کرده است، طبق این گزارش تخم مرغ های الوده از ۱۸۰ مزرعه در هلند که مرغهای تخم گذار خود را از یک تامین کننده که از این ماده ممنوع فیپرونیل برای پرورش طیور خود استفاده کرده است به کشورهای دیگر دنیا صادر شده اند. بیشترین الورگی در صدر جدول به هلند و  المان هر کدام با ۱۰ میلیون الودگی  تعلق دارد.