آلوگی هوا، مرگ زودرس و توصیه‌های سیاستی

میان آلودگی هوا و مرگ مستقیم رابطه نزدیکی وجود دارد. مطالعه کارشناسان ایالات متحده ارتباط بین آلودگی هوا و مرگ زودرس را نشان میدهد.

0
183
آلودگی هوا و مرگ زودرس
آلودگی هوا و مرگ زودرس

خلاصه خبر سیاستی: طبق تحقیقاتی که در مورد آلودگی هوا و مرگ زودرس توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی تی. اچ چان هاروارد صورت گرفته است، میان آلودگی هوا و مرگ رابطه  مستقیم نزدیکی وجود دارد. طبق این مطالعات، قرار گرفتن در معرض ذرات ریز معلق موجود در هوا (PM2.5) و ازون خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد. این شرایط حتی زمانی که استانداردهای کیفیت هوا در سطوح پایین قرار دارد، نیز صادق است. در آمریکا مطالعه انجام شده نشان داد که مردان، سیاه پوستان و جمعیت کم درآمد در معرض خطر بالاتری نسبت به اثر ذرات ریز معلق موجود در هوا در مقایسه با میانگین ملی هستند. در این مطالعات، محققان با استفاده از مدل “پیش بینی” و نیز اندازه گیری‌های مبتنی بر ماهواره و شبیه سازی کامپیوتری از آلودگی هوا توانستند افرادی را که در ناحیه‌های بدون نظارت و کم جمعیت زندگی می‌کنند را شناسایی کنند. بر اساس این مطالعه، اثرات آلودگی هوا بر ۶۰ میلیون نفر، فارغ از اینکه آنها در مناطق شهری، حومه یا روستایی زندگی می‌کردند، تحلیل شد. در نتیجه این مطالعه تحلیل گران عنوان کردند:  اگرچه ما فکر می‌کنیم که کیفیت هوا در ایالات متحده برای حفاظت از جان شهروندان به اندازه کافی خوب است؛ اما  واقعیت این است که ما باید سطح آلودگی را حتی بیشتر کاهش دهیم”.  

مطالعه کارشناسان ایالات متحده ارتباط بین آلودگی هوا و مرگ زودرس را نشان میدهد. یک مطالعه جدید از ۶۰ میلیون آمریکایی که حدود ۹۷ درصد از آنها افراد ۶۵ سال هستند، نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات ریز معلق موجود در هوا (PM2.5) و ازون خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد؛ حتی زمانی که این قرار گرفتن در معرض سطوح پایین استانداردهای کیفیت هوا در سطح ملی [۱] است که در حال حاضر توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده ایجاد شده است.

محققان دانشکده بهداشت عمومی تی. اچ چان هاروارد[۲] دریافتند که مردان، سیاه پوستان و جمعیت کم درآمد در معرض خطر بالاتری نسبت به ذرات ریز معلق موجود در هوا در مقایسه با میانگین ملی هستند، این میزان برای سیاه پوستان سه برابر بیشتر از میانگین ملی است.

نتایج این تحقیقات نشان داد که اگر سطح ۲.۵ ذرات ریز معلق موجود در هوا تنها تا ۱ میکروگرم در متر مکعب در سراسر کشور کاهش یابد، هر ساله می‌توان زندگی و جان حدود ۱۲۰۰۰ را نجات داد. به همین ترتیب، اگر سطح ازن می تواند توسط ۱ قسمت در هر میلیارد در سراسر کشور کاهش یابد، حدود ۱۹۰۰ زندگی در هر سال نجات پیدا خواهد کرد.

این مطالعه در نشریه مجله پزشکی نیوانگلند در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد. فرانچسکا دومینیچی، پژوهشگر اصلی این مطالعه و استاد آمار زیستی در دانشکده هاروارد چان و مدیر برنامه ابتکاری داده‌های هاروارد، می‌گوید “این مطالعه از قدرت آماری بی‌سابقه‌ای برخوردار است و بر حجم عظیمی از جمعیت مورد مطالعه انجام شده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که کاهش استانداردهای کیفیت هوا در سطح ملی، برای ذرات ریز باعث افزایش مزایای سلامت عمومی به ویژه در میان اقلیت‌های نژادی و افراد کم درآمد می‌شود.” محفقان مدیکر ادعا می کنند که ۶۰ میلیون امریکایی بالای ۶۵ سال در طول یک دوره ۷ ساله برابر با ۴۶۰ میلبون سال پیگیری است. مدیکر، بیمه مختص افراد سالمند بالای ۶۵ سال، ناتوانان و… است. آنها همچنین میزان آلودگی هوا در هر شبکه ۱ کیلومتر برای کل ایالات متحده را تخمین زده بودند که بر اساس آن داده‌های ادعایی می‌تواند پوشش داده شود و تفسیر گردد.

برای انجام این کار، محققان هاروارد چان، نتایج یک مدل پیش بینی مواجهه را که توسط دانشجویان دکترا، کیان دی و جوئل شوارتز، استاد اپیدمیولوژی محیط زیست و نویسنده ارشد این مطالعه تهیه شده بود، استفاده کردند. مدل پیش بینی قرار گرفتن در معرض اندازه گیری‌های مبتنی بر ماهواره و شبیه سازی کامپیوتری از آلودگی هوا است.

با تکیه بر این مدل پیش بینی معتبر، گروه توانست افرادی را که در ناحیه‌های بدون نظارت و کم جمعیت زندگی می‌کنند را شناسایی کنند. به طوری که اثرات آلودگی هوا بر تمام ۶۰ میلیون نفر، می‌تواند فارغ از اینکه آنها در مناطق شهری، حومه یا روستایی زندگی می‌کردند، تحلیل شود.
“این مطالعه نشان می‌دهد که اگرچه ما فکر می‌کنیم که کیفیت هوا در ایالات متحده برای حفاظت از جان شهروندان به اندازه کافی خوب است؛ اما در واقع ما باید سطح آلودگی را حتی بیشتر کاهش دهیم”.

ارائه شده توسط دانشکده بهداشت عمومی تی. اچ چان هاروارد

 

[۱] NAAQS= National Ambient Air Quality Standards

[۲] Harvard T.H. Chan

 

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.