آژانس تأمین مالی برای کارآفرینی اجتماعی

آژانس تامین مالی کارآفرینی اجتماعی در سال 2013 تاسیس شد. برای پر کردن شکاف بین شرکت‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران. زیرا مانع اصلی تأمین مالی این نوع از  شرکت‌های اجتماعی، عدم دسترسی کارآفرینان به سرمایه بود.

0
124
آژانس تأمین مالی برای کارآفرینی اجتماعی
آژانس تأمین مالی برای کارآفرینی اجتماعی

 

چکیده:آژانس تامین مالی کارآفرینی اجتماعی (FASE) در سال ۲۰۱۳ توسط آشوکا(اولین و مهمترین سازمان حمایت از کارآفرینی اجتماعی در سراسر جهان) تاسیس شد. هدف این آژانس پر کردن شکاف بین شرکت‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران، با تمرکز بر بازار سرمایه‌گذاری اجتماعی آلمان بود.

 مانع اصلی تأمین مالی شرکت‌های اجتماعی، عدم دسترسی کارآفرینان به سرمایه بود. در بازار مالی اجتماعی اروپا، چالش‌ها و فرصت‌هایی وجود دارد. تکامل یک شرکت اجتماعی معمولا شامل یک گروه متشکل از طرفداران و حامیان است. با این حال، اکثر کارآفرینان اجتماعی قادر به پوشش بیش از ۷۵ درصد از هزینه‌های عملیاتی خود با درآمد نیستند. این وضعیت نیاز جدی به استراتژی‌های نوآورانه تامین مالی را ایجاد می‌کند و از تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران تأثیرگذار حمایت می‌نماید.

تمرکز این آژانس در درجه اول بر سرمایه‌گذاری اجتماعی در آلمان و کشورهای آلمانی زبان است، هرچند نفوذ آن فراتر از مرزهای این کشورها است. هدف FASE حمایت از توسعه یک بازار سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است که شرکت‌های اجتماعی بیشتری را برای دریافت تامین مالی  قادر می‌سازد.

یکی از نقش‌های FASE این است که به عنوان یک کارگزار بین سرمایه‌گذاری اجتماعی و منابع مالی عمل کند و همکاری‌ها را تسهیل نماید. آنها سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران را در سراسر طیف، از سرمایه‌گذاران خصوصی، موسسات، سرمایه‌گذاران اجتماعی و بانک‌ها را شناسایی می‌کنند.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده علاقه‌مند (فرشتگان کسب و کار، بنیادها، سرمایه‌گذاران خصوصی، ادارات خانوادگی، بانک‌ها) شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران فعال را تشکیل می‌دهند.

 

آشوکا Ashoka (اولین و مهمترین سازمان حمایت از کارآفرینی اجتماعی در سراسر جهان)  آژانس تامین مالی کارآفرینی اجتماعی [۱](FASE) را در سال ۲۰۱۳ تاسیس کرد. این آژانس با هدف پر کردن شکاف بین شرکت‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران تاثیر اجتماعی، با تمرکز بر بازار سرمایه‌گذاری اجتماعی آلمان، که در آن زمان در مقایسه با ایالات متحده نسبتا توسعه نیافته بود، ایجاد شد. FASE با سازمان‌هایی مانند بنیادهایApax BMW و Vodafone مشارکت داشته است تا در شرکت‌های اجتماعی مانند Schmökerkisten UG،  ROCK YOUR LIFEو  Streetfootballworld plus سرمایه‌گذاری کنند.

چالش

کارآفرینی اجتماعی، بر پایه ایده تأثیر اجتماعی سرمایه‌گذاری، مدتهاست که بخشی از فرهنگ ایالات متحده است. با این حال، در سال ۲۰۱۲  هنوز در اروپا نسبتا توسعه نیافته بود. “براساس EVPA [انجمن بین‌المللی سرمایه‌گذاری اروپایی]، یک میلیارد یورو در سال ۲۰۱۲ در بودجه تأثیرگذاری در اروپا سرمایه‌گذاری شده بود، که حدود ۵۰ میلیارد یورو صرفا به آلمان روانه شد. با این حال، کارآفرینی اجتماعی در اروپا هنوز در مرحله‌ی در حال ظهور است. “

مانع اصلی تأمین مالی شرکت‌های اجتماعی، عدم دسترسی کارآفرینان به سرمایه بود. در بازار مالی اجتماعی اروپا، چالش‌ها و فرصت‌هایی وجود دارد. تکامل یک شرکت اجتماعی معمولا شامل یک گروه متشکل از  طرفداران و حامیان است. با این حال، اکثر کارآفرینان اجتماعی قادر به پوشش بیش از ۷۵ درصد از هزینه‌های عملیاتی خود با درآمد نیستند. این وضعیت نیاز جدی به استراتژی‌های نوآورانه تامین مالی را ایجاد می‌کند و از تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران تأثیرگذار حمایت می‌نماید.

کمبود انسجام و استانداردهای مشترک در بازار سرمایه‌گذاری اجتماعی وجود داشت. گرچه انواع مختلف بازیگران در حال حاضر در بخش تامین مالی اجتماعی فعالیت می‌کنند، تقریبا هیچ مشکلی میان آنها وجود ندارد. تامین کنندگان مختلف تأمین مالی، طیف گسترده‌ای از معیارهای واجد شرایط غیر مرتبط و ناهنجار، انتظارات بازگشت، شرایط بازپرداخت، و الزامات حسابداری و گزارشگری را اعمال می‌کنند. در نتیجه، شرکت‌های اجتماعی معمولا بین این مسیرهای تأمین مالی متفاوت از بین رفته و موفق به یافتن تأمین مالی مناسب برای مقیاس تاثیر اجتماعی خود نمی‌شدند.

 علاوه بر این، مشکل عدم شفافیت وجود داشت. شرکت‌های اجتماعی اغلب هنگام تلاش برای ایجاد ترکیب کارآمد منابع مالی با مشکلات زیادی مواجه می‌شدند. به ویژه، این تنگنا به بخش بحرانی معاملات کوچکتر (EUR250,000>) و فعالیت‌های خطرناك توسعه مربوط می‌شود، زیرا به اشتراک‌گذاری خطر ضروری و دشوار است. فقدان پلتفرم‌های (بسترهای) مناسب و یا تسهیل کنندگان بازار مانع از همکاری بسیار ضروری بین سرمایه‌گذاران، اهدا کنندگان و مقامات دولتی بود. 

ابتکار

آشوکا آژانس تامین مالی کارآفرینی اجتماعی (FASE) را تاسیس نمود تا “شکاف بین شرکت‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران را از طریق آمادگی سرمایه‌گذاری و حمایت از معامله برطرف کند.

تمرکز آن در درجه اول بر سرمایه‌گذاری اجتماعی در آلمان و کشورهای آلمانی زبان است، هرچند نفوذ آن فراتر از مرزهای این کشورها است. “هدف FASE حمایت از توسعه یک بازار سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است که شرکت‌های اجتماعی بیشتری را برای گرفتن تامین مالی قابل پرداخت قادر می‌سازد. این کمک می‌کند تا تامین مالی اجتماعی از طریق موسسه و ظرفیت سازی با سرمایه‌گذاران بخش تجاری و خیریه را افزایش دهند. همچنین کمک می‌کند تا ابزارهای قابل سنجش، مناسب و قابل اعتماد را توسعه و ایجاد کنند. 

ماموریتش این است که شکاف مالی را برطرف کند. “ماموریت FASE این است که به تحریک بازار مالی اجتماعی با غلبه بر یکی از موانع موثر بر گسترش نوآوری اجتماعی در آلمان و اروپا کمک کند: شکاف مالی”. همچنین هدف آن ایجاد یک زیرساخت مالی برای نوآوری اجتماعی است. “FASE به شرکت‌های اجتماعی در یافتن سرمایه قابل توجه برای رشد کمک می‌کند که به آنها امکان می‌دهد تا کسب و کار خود و تاثیرات آن بر جامعه را بسط دهند.”

یکی از نقش‌های FASE این است که به عنوان یک کارگزار بین سرمایه‌گذاری اجتماعی و منابع مالی عمل کند و همکاری‌ها را تسهیل نماید. “آنها سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران را در سراسر طیف، اعم از سرمایه‌گذاران خصوصی، دفاتر خانوادگی و موسسات به سرمایه‌گذاران اجتماعی و بانک‌ها شناسایی می‌کنند.

تاثیر عمومی

دستاوردهای کلیدی FASE از زمان ایجاد آن عبارتند از:

  • FASEمسیری باز از سرمایه‌گذاری آماده شرکت‌های اجتماعی ساخته است و در حال حاضر هفت معامله بین ۱۰۰،۰۰۰ و ۵۰۰،۰۰۰ یورو را منعقد کرده است. و در نتیجه سرمایه‌گذاری ۲ میلیون یورویی را به اکوسیستم تامین مالی اجتماعی هدایت کرده است.
  • FASE یک شبکه وسیعی از سرمایه‌گذاران تاثیر‌گذار در آلمان و فراتر از آن ایجاد کرده است و اولین باشگاه فرشتگان کسب و کار اجتماعی در آلمان را تاسیس نموده است.
  • پشتیبانی از معامله توسط متخصصان  FASE می‌تواند یک مکانیزم بسیار موثر برای انتقال سرمایه ترکیبی به شرکت‌های اجتماعی در مراحل اولیه رشد آنها باشد. این رویکرد در آلمان و اتریش با ۹ قرارداد منعقد شده تا به امروز با موفقیت به نمایش گذاشته شده است، و تقریبا ۳ میلیون یورو برای کمک به اکوسیستم تامین مالی اجتماعی به ارمغان آورده است.
  • در اوایل سال ۲۰۱۳، FASE با موفقیت به عنوان یک واسطه مالی جدید بین کارآفرینان اجتماعی و سرمایه‌گذاران تأثیر گذار تاسیس شد. در حال حاضر، شامل طیف گسترده‌ای از بیش از ۱۰۰ شرکت اجتماعی در مراحل مختلف است که مدل‌های کسب و کار انها مورد بررسی قرار گرفته و برای پاسخگویی به الزامات بازار سرمایه مورد نظر غربال شده‌اند.
  • بیش از ۲۰۰ شرکت کننده علاقه‌مند (فرشتگان کسب و کار، بنیادها، سرمایه‌گذاران خصوصی، ادارات خانوادگی، بانک‌ها) شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران فعال را تشکیل می‌دهند.

منبع:centre for public impact

[۱] Financing Agency for Social Entrepreneurship