استارت‌آپ‌ها دارایی شهرهای بزرگ: چگونه شهرها می‌توانند کسب و کارهای نوپا را آغاز کنند؟

0
174
استارت‌آپ‌ها دارایی شهرهای بزرگ:چگونه شهرها می‌توانند کسب و کارهای نوپا را آغاز کنند؟
استارت‌آپ‌ها دارایی شهرهای بزرگ:چگونه شهرها می‌توانند کسب و کارهای نوپا را آغاز کنند؟

چکیده: استارت‌آپ‌ها دارایی شهرهای بزرگ در سراسر جهان هستند. این فعالیت‌های جدید، قدرت هدایت رشد اقتصادی قابل توجه، افزایش رقابت و ایجاد شغل، جذب جوانان تحصیل کرده و غنی‌سازی زندگی فرهنگی و بافت شهری را در اختیار دارند.

در این زمینه سیاست‌گزاران باید “استراتژی کسب و کارهای نوپا” را طراحی کنند که بر روی نقاط قوت شهر تاکید، و در عین حال به طور موثر به بزرگترین چالش‌های آن توجه کند.

سیاست‌گزاران باید از دیدگاه بازیگران بالقوه‌ی اکوسیستم استارت آپ و کارآفرینی، به دنبال نقاط قوت و چالش شهر خود باشند. این شامل درگیر شدن مستقیم با این ذینفعان و در نظر گرفتن ویژگی‌هایی است که آنها در یک شهر دنبال می‌کنند: از هزینه معقول زندگی و در دسترس بودن سرمایه تا وجود فارغ التحصیلان با مهارت‌های برنامه نویسی و وجود فضاهای کاری استارت آپی را شامل می‌شود. به عنوان مثال، سیاست‌گزاران شهر در سیدنی در یک دوره سه ماهه با بیش از ۳۰۰۰ نفر -از جمله کارآفرینان، کارکنان، متخصصین، سرمایه‌گذاران و مربیان – ارتباط داشتند. 

طیف وسیعی از شهرها در سراسر جهان اثربخشی رویکردهای متفاوت را نشان داده‌اند. در حالی که چالش‌های هر شهر منحصر به فرد است، نمونه‌های متعددی وجود دارد که سیاست‌گزاران می‌توانند الهام بگیرند.

 

استارت آپ‌ها دارایی شهرهای بزرگ در سراسر جهان هستند. این فعالیت‌های جدید، قدرت هدایت رشد اقتصادی قابل توجه، افزایش رقابت و ایجاد شغل، جذب جوانان تحصیلکرده و  غنی‌سازی زندگی فرهنگی و بافت شهری را در اختیار دارند.

 کلید سیاست‌گزاران برای ایجاد چشم اندازی از استارت آپ‌ها، این است که مزایا و معایب منحصر به فرد شهر را از منظر کارآفرینان، سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر و استعدادهای فناوری درک کنند. پس از آن به طور فعال در کنار تمرکز بر نقاط قوت شهر، اقدامات هدفمند برای رسیدگی به نقاط ضعف را انجام دهند.

شروع کوچک، تاثیر بزرگ

مزایای توسعه اکوسیستم استارت‌آپ‌های پر رونق بر سیاست‌گزاران شهری واضح است. از دیدگاه اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های جدید فناوری تأثیر نامتناسب مثبت بر اقتصاد شهرهای خود داشته‌اند. آنها هنگامی که به ایجاد شغل می‌پردازند، یک اثر چند برابر قوی را نشان می‌دهند، ایجاد شغل‌های جدید بیشتر نسبت به شرکت‌های ایجاد شده، در حالی که شیوع «شرکت‌های نوآور محور» در شهر، پیش‌بینی قوی از رشد اقتصادی آینده شهر است.

از دیدگاه جامعه شناختی کسب و کارهای نوپا یک طیف وسیعی از اثرات تقریبا همه جانبه سودمند را در یک شهر دارند – از تجدید و نوسازی سوخت گیری شهری تا تشویق رویکرد نوآورانه در شهر.

کسب و کارهای نوپا یک رابطه متقابل و سودمند با شهرهایی که در آنها فعالیت می‌کنند، دارند (به طور همزمان برای سرمایه‌گذاری و تقویت نقاط قوت شهر). به عنوان مثال، شهرهای بزرگ ایالات متحده مانند نیویورک، سان فرانسیسکو و بوستون در میان شهرهای بزرگ استارت آپی در جهان هستند. آنها دارای مؤسسات آموزشی قوی، مراکز شهری پرجمعیت، جوامع فکری و فرهنگی متنوع، پایگاه‌های عمیق سرمایه و فرهنگ عمیق کارآفرینی هستند. این عوامل باعث می‌شود زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های جدید فراهم شود.

اسرار موفقیت شهرها

پیدا کردن یک شهر با تمام ویژگی‌های لازم که کارآفرینان، استعدادهای تکنولوژیک و سرمایه‌داران را جذب کند، نادر است. در عوض، برای اکثر شهرهای بزرگ، ساخت یک چشم‌انداز  استارت آپی قوی نیازمند رویکرد سیستماتیک است که با ویژگی‌های منحصر به فرد شهر سازگار باشد.

اولا، سیاست‌گزاران باید از دیدگاه بازیگران بالقوه‌ی اکوسیستم استارت آپی و کارآفرینی، به دنبال نقاط قوت و چالش شهر خود باشند. این شامل درگیر شدن مستقیم با این ذینفعان و در نظر گرفتن ویژگی‌هایی است که آنها در یک شهر دنبال می‌کنند -از هزینه معقول زندگی و در دسترس بودن سرمایه تا وجود فارغ التحصیلان با مهارت‌های برنامه نویسی و حضور فضاهای کاری استارت آپی. به عنوان مثال، سیاست‌گزاران شهر در سیدنی یک دوره سه ماهه با بیش از ۳۰۰۰ نفر -از جمله کارآفرینان، کارکنان، متخصصین، سرمایه‌گذاران و مربیان –  ارتباط داشتند( برای ورود به برنامه اقدام ۱۰ ساله استارت آپ‌های فناوری).

در این زمینه سیاست‌گزاران باید “استراتژی کسب و کارهای نوپا” را طراحی کنند که بر روی نقاط قوت شهر تاکید، و در عین حال به طور موثر به بزرگترین چالش‌های آن توجه کند.

 بنابراین، سیاست‌گزاران باید نقاط قوت شهر از جمله هزینه کم زندگی (به عنوان مثال، با انگیزه دادن به پیشرفت‌های مشترک در محیط کار در محله‌های مقرون به صرفه در داخل شهر) و دانشگاه‌های با کیفیت بالا (به عنوان مثال، با مشارکت مالی مراکز رشد در پردیس‌های شهر) را کنترل کنند.

و در عین حال، سازمانهای مربوطه باید به طور مستقیم موانع مربوط به موفقیت استارت آپ‌ها را به طوری که بیشترین نرخ بازگشت سرمایه(ROI) ممکن را به شهر و شهروندان خود برساند، در نظر بگیرید. اصلاح فقدان سرمایه خطرپذیر ممکن است از طریق ایجاد انگیزه مالیاتی متمرکز یا سرمایه‌گذاری مستقیم دولتی مورد نیاز باشد – همانطور که در برزیل و شیلی اتفاق افتاده است- در حالی که جذب برنامه نویسان با استعداد ممکن است نیاز به حمایت از برنامه‌های بورس تحصیلی یا مذاکره برای تغییر برنامه‌های ویزا داشته باشد، همانطور که در اتاوا اتفاق افتاده است.

کدام شهرها این کار را انجام می‌دهند؟

طیف وسیعی از شهرها در سراسر جهان اثربخشی رویکردهای متفاوت از “مشوق‌های مالیاتی” و “سیاست‌های دوستدار تجارت ” را نشان داده‌اند. در حالی که چالش‌های هر شهر منحصر به فرد است، نمونه‌های متعددی وجود دارد که سیاست‌گزاران می‌توانند الهام بگیرند.

سنگاپور زمانی که خود را برای توسعه یک چشم انداز استارت آپی تغییر داد، کمبود سرمایه فکری و مالی نداشت. بلکه کمبود استعداد فنی، سرمایه‌گذاری معنی‌دار و یک بازار محلی برای کمک به اقدامات محلی  بود. سنگاپور مراکز استارت آپ مانند Block 71 را برای جذب و پرورش استعدادها، سرمایه‌گذاری در بورس تحصیلی دانشگاه و برنامه‌های مشارکت برای سرمایه‌گذاری فکری از سراسر جهان ساخت که سرمایه‌داران برجسته مانند ادوارد ساورین را به صحنه فناوری محلی، و سرمایه‌گذاری در راه اندازی استارت آپها در مراحل اولیه جلب کرد. در نتیجه، بودجه استارت آپ‌ها پنج برابر شد- و تبدیل به یک مقصد جهانی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران فناوری شده است.

استکهلم نیز دارای مزایای طبیعی بوده است از جمله سرمایه‌گذاری ملی در فناوری پهنای باند، یک جامعه تحصیل کرده و سیاست‌های رفاه اجتماعی قوی، که شهروندان را در درک خطرات خلاقانه و در نظر گرفته شده حمایت می‌کند. در عین حال، بازار داخلی کوچک آن و هزینه‌های بالای زندگی، موانعی برای اکوسیست استارت آپی است. با سرمایه‌گذاری در بزرگترین شبکه گسترده پهنای باند در جهان و حمایت از توسعه مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها -بسیاری از آنها در انگلیس سعی می‌کنند تا کارآفرینان مهاجر را در کنار مردم محلی جذب کنند – استکهلم به عنوان یکی از پرطرفدارترین شهرهای استارت آپی در جهان ظاهر شده است.

منبع:centre for public impact