استفاده بهتر از علم و فناوری در سیاست‌گزاری

دولت‌ها برای دستیابی به پیشرفت‌های سریع در زمینه علم و فناوری تلاش می‌کنند، گزارش جدید موسسه تحقیقات سیاست عمومی (IRPP) و آکادمی مهندسی کانادا (CAE) نشان می‌دهد که چگونه دولت‌ها می‌توانند این دانش را در فرآیندهای سیاست‌گزاری بهتر و بهبود کیفیت تصمیمات دولت به کار برند.

0
111
فناوری و سیاست‌گزاری عمومی
فناوری و سیاست‌گزاری عمومی

دولت‌ها برای دستیابی به پیشرفت‌های سریع در زمینه علم و فناوری تلاش می‌کنند، گزارش جدید موسسه تحقیقات سیاست عمومی (IRPP) و آکادمی مهندسی کانادا (CAE) نشان می‌دهد که چگونه دولت‌ها می‌توانند این دانش را در فرآیندهای سیاست‌گزاری بهتر و بهبود کیفیت تصمیمات دولت به کار برند.

این گزارش بر اساس یک سری میزگردهای در سال ۲۰۱۵ در شش شهر کانادا  که در آن مقامات ارشد، مهندسان، دانشمندان و ذینفعان  گرد هم آمدند و در مورد نحوه استفاده بهتر دولت از تحقیقات علمی و تکنولوژی در توسعه سیاست عمومی، به تبادل نظر پرداختند.

پیر لورته، رئیس دانشگاه آکادمی مهندسی کانادا می‌گوید: “با توجه به اینکه دولت‌ها با مشکلات پیچیده ای روبرو هستند، علم و فناوری باید نقش مهمی در ارائه یک پایگاه مبتنی بر شواهد برای تصمیم‌گیری و حمایت از تلاش‌های دولت برای مدیریت ریسک و عدم اطمینان داشته باشند.”

“در زمانی که دولت فدرال  پیامی  واضح ارسال کرده است که قصد دارد به طور جدی این مسائل را مورد بررسی قرار دهد، ما امیدواریم که این گزارش به حمایت از تلاش‌های جدید وزیر علوم برای دستیابی به اهداف تعیین شده در نامه مأموریتش کمک کند. اما در حالی که بسیاری از توصیه‌ها دولت فدرال را به طور خاص هدف قرار می‌دهند، ما به شدت از تمام دولت‌ها خواسته‌ایم  متوجه باشند که چگونه این گزارش می تواند تلاش‌های آنها را نیز هدایت کند. “

به طور خاص، این گزارش از دولت فدرال خواسته است:

  • ایجاد شرایط لازم برای بحث و گفتگوی اگاهی بخش با در دسترس قرار دادن نتیجه تحقیقات انجام شده و شفاف‌سازی بیشترنسبت به منابع شواهدی مورد استفاده برای تصمیم‌گیری می‌بایست انجام گیرد و مضافا اینکه باید توضیح داده شود که دقیقا در آینده مطابق چه معیارهایی تصمیم‌گیری  خواهد شد.
  • فرآیندهای سیاست‌گزاری داخلی و ساختار تصمیم‌سازی از طریق مشخص تر شدن نقاط ورودی علمی در پروسه‌های تصمیم‌گیری و تعبیه این تخصص در سطوح ارشد خدمات عمومی تقویت شود.
  • هیئت مشاوره ملی در زمینه علم و فناوری تحت رهبری نخست وزیر ایجاد شود.
  • تعامل مداوم میان نمایندگان مجلس و دانشمندان و افزایش دسترسی مجلس به توصیه‌های علمی مستقل تشویق شود.
  • افزایش و بهبود ارتباط بین حکومت و جامعه علمی گسترده، به طور خاص، موانع برای شرکت در کنفرانس را حذف کنید و گروه‌های غیر انتفاعی یا گروه‌های صنعتی را در فعالیت‌های پژوهشی بخش عمومی وارد کنید.
  • بازتاب شخصیت جهانی تحقیقات علمی،  فرهنگ علم و فناوری را در سراسر دنیا از طریق امور جهانی کانادا  جا بی‌اندازند. بخش‌های عمومی و خصوصی را تشویق کنید تا نقش‌های مهم دیپلماتیک را در زمینه‌های علمی و فناوری ایفا کنند.

این گزارش همچنین از تصمیم‌گیرندگان خواست تا اذعان کنند که باید تعادل دقیق بین شواهد علمی و ملاحظات دیگر ایجاد کنند.” البته، شواهد باید به شدت در تعادل سنجیده شوند، اما این لزوما به معنای نادیده گرفتن سایر ملاحظات از جمله بودجه، نگرانی شهروندان، تعهدات مبارزات انتخاباتی نیست. گراهام فاکس، رئیس موسسه تحقیقات سیاست عمومی، نتیجه می‌گیرد: چالش این نیست که سیاست را از تصمیم‌گیری حذف کنیم، بلکه ایجاد محیطی است که در آن بحث‌های عمومی به طور مناسب توسط علم مطلع و آگاه می‌شوند “. برای دانلود این گزارش روی لینک زیر کلیک کنید:

roundtable-report-2016-03-08