اقتصاد مدور: منابع کارآمد و دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست

شرکت‌ها همچنان به جای مواد اولیه بازیافتی بیش از حد به مواد اولیه متکی هستند - هرچند ممکن است دومی واقعا ارزان‌تر باشد. یک دلیل کلیدی برای این موضوع فقدان اطلاعات است: زمان و مکان مواد خام تولید شده از معدن واضح‌تر و روشن‌تر از اطلاعات مربوط به زمان و مکان مواد بازیافتی است.

0
331
اقتصاد مدور: منابع کارآمد و دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست
اقتصاد مدور: منابع کارآمد و دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست

چکیده: مطالعه‌ای توسط وزارت محیط زیست فدرال آلمان به این نتیجه می‌رسد که اقتصاد مدور به ویژه از دیجیتالی شدن سود می‌برد.

سیستم مدیریت زباله در آلمان یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در جهان است. هدف اصلی آن حذف زباله به شیوه‌ای است که برای افراد و محیط زیست ایمن است – با این وجود بیش از ۸۵ درصد مواد خام برای استفاده صنعتی هنوز از مواد اولیه تهیه می‌شوند. یعنی حدود ۱۴ درصد از مواد خام مورد استفاده در صنعت آلمان از فرایندهای بازیافت حاصل می‌شود.

مطالعه‌ای با موضوع “دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست” توسط وزارت فدرال آلمان برای محیط زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته ای (BMUB) انجام شده است نشان می‌دهد که بازار سرب در بخش زیست محیطی بیشتر از اقتصاد مدور از دیجیتالی شدن سود می‌برد.

شرکت‌ها همچنان به جای مواد اولیه بازیافتی بیش از حد به مواد اولیه متکی هستند – هرچند ممکن است دومی واقعا ارزان‌تر باشد. یک دلیل کلیدی برای این موضوع فقدان اطلاعات است: زمان و مکان مواد خام تولید شده از معدن واضح‌تر و روشن‌تر از اطلاعات مربوط به زمان و مکان مواد بازیافتی است. دکتر هولگر برگ می‌افزاید: “اطلاعات مربوط به کمیت و به ویژه کیفیت محصولات و مواد اولیه آنها باید جمع آوری، تجزیه و تحلیل و حفظ شود.”

دکتر هنینگ ویلتس، رئیس بخش تحقیقات انحصاری در موسسه ووپرتال، تأکید می‌کند که: “اگر قصد ما انتقال به اقتصاد مدور باشد، نیاز فوری برای هماهنگی بهتر جریان‌های مواد بازیافتی و اطلاعات وجود دارد”.

 

در حال حاضر تنها حدود ۱۴ درصد از مواد خام مورد استفاده در صنعت آلمان از فرایندهای بازیافت حاصل می‌شود. اما این نسبت می‌تواند افزایش یابد. دفع زباله به چه روشی امن‌تر و با محیط زیست سازگارتر است؟ یک مطالعه توسط وزارت محیط زیست فدرال آلمان دیدگاه را دریافت می‌کند که اقتصاد مدور به ویژه از دیجیتالی شدن سود می‌برد – در حالی که در عین حال نشان می‌دهد که موضوع هنوز به طور سیستماتیک مورد توجه نیست.

دکتر هنینگ ویلتز، رئیس بخش تحقیقاتی اقتصاد مدور، و دکتر هولگر برگ، هماهنگ کننده پروژه واحد تحقیقاتی اقتصاد مدور در موسسه ووپرتال، توجه خود را بر این موضوع تمرکز می‌کنند. نویسندگان جزئیات این موضوع را به طور خلاصه منتشر کرده‌اند.

سیستم مدیریت زباله در آلمان یکی از پیشرفته‌ترین در جهان است. هدف اصلی آن حذف زباله به شیوه‌ای است که برای افراد و محیط زیست ایمن است – با این وجود بیش از ۸۵ درصد مواد خام برای استفاده صنعتی هنوز از مواد اولیه تهیه می‌شوند.

 اگر چه بهینه سازی بالقوه عالی است، واقعیت این است که هنوز از سیستم‌های به اصطلاح حلقه بسته( closed-loop systems) دور است. مواد خام ثانویه از  بازیافت زباله‌ها  به دست می‌آیند، در فرایندهای تولید و مصرف در مقادیری که به مراتب کمتر از آنچه که امکان دارد، استفاده می‌شوند. این به معنای از دست دادن ارزش، ایجاد وابستگی به بازارهای کالاهای متغیر، کاهش بهره‌وری منابع و افزایش آلودگی محیطی است.

مطالعه‌ای با موضوع “دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست” توسط وزارت فدرال آلمان برای محیط زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته ای (BMUB) انجام شده است نشان می‌دهد که بازار سرب در بخش زیست محیطی بیشتر از اقتصاد مدور از دیجیتالی شدن سود می‌برد.

شرکت‌ها همچنان به جای مواد اولیه بازیافتی بیش از حد به مواد اولیه متکی هستند – هرچند ممکن است دومی واقعا ارزان‌تر باشد. یک دلیل کلیدی برای این موضوع فقدان اطلاعات است: زمان و مکان مواد خام تولید شده از معدن واضح‌تر و روشن‌تر از اطلاعات مربوط به زمان و مکان مواد بازیافتی است.

  علاوه بر این، ارزش مواد زائد به شدت وابسته به ترکیب آنها و آنچه در مورد آنها شناخته شده است:

کدام مواد برای بازیافت خطرناک و گران هستند، و چه ضایعاتی قابل بازیافت است؟ به همین علت، دکتر هنینگ ویلتس، رئیس بخش تحقیقات انحصاری در موسسه ووپرتال، تأکید می‌کند که: “اگر قصد ما انتقال به اقتصاد مدور باشد، نیاز فوری برای هماهنگی بهتر جریان‌های مواد بازیافتی و اطلاعات وجود دارد”.

دکتر هولگر برگ می‌افزاید: “اطلاعات مربوط به کمیت و به ویژه کیفیت محصولات و مواد اولیه آنها باید جمع آوری، تجزیه و تحلیل و حفظ شود.”

به عنوان مثال،  اگر ترکیب دقیق مواد (از جمله تمام مواد افزودنی) و تمام مواد موجود در ضایعات شناخته شده باشد، یا اگر این اطلاعات را با هزینه معقول بدست آورید در این صورت انگیزه‌های قابل توجهی برای بازیافت زباله‌های پلاستیکی بر اساس مواد وجود دارد. تاکنون امکان غلبه بر کمبود اطلاعات وجود نداشته است. با این حال، محققان Wilts و Berg پیش بینی می‌کنند که تحول دیجیتالی می‌تواند راه‌حل را فراهم کند،چرا که به دلایلی یک انقلاب اطلاعاتی است و بنابراین می‌تواند به عنوان رابط برای اجرای اقتصاد مدور عمل کند.

اقتصاد مدور: منابع کارآمد و دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست
اقتصاد مدور: منابع کارآمد و دیجیتالی سازی فناوری محیط زیست

تحول دیجیتال راه را برای اقتصاد مدور هموار می‌کند

راه حل‌ها باید خیلی بیشتر از مفاهیم دفع زباله‌های ساده باشد، در فرایند تولید خیلی زودتر به اجرا در می‌آیند و همچنین تصمیمات مربوط به مصرف را به میزان بیشتری از قبل مورد توجه قرار می‌دهند.  هدف نهایی جلوگیری از ایجاد زباله تا حد ممکن و تلاش برای ایجاد یک اقتصاد مدور کارآمد است. به این ترتیب، موسسه ووپرتالی در حال کار بر روی توسعه سواد اقتصاد مدور است.

  دکتر هنینگ ویلتز و دکتر هولگر برگ  در پروژه واحد تحقیقاتی اقتصاد مدور در موسسه ووپرتال در حال ارزیابی چگونگی ایجاد چنین فرآیندهای تغییر پذیری جامع هستند و در مسیر درست قرار دارند. پروژه آنها با هدف جمع آوری ذینفعان مختلف و ارائه یک دیدگاه استراتژیک برای یک اقتصاد دیجیتالی در شمال راین وستفالن، آلمان و اروپا است. همه خواهان دیجیتالی کردن هستند،   هر کس اقتصاد مدور می‌خواهد اما دید مشترک چیست و چگونه ما آن را به دست می‌آوریم؟ چهار نکته زیر اهمیت خاصی دارند:

  • پیوند دیجیتالی سازی و اقتصاد مدور
  • حمایت اختصاصی برای شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)
  • اقتصاد دیجیتالی در کجاها پیشرفت ایجاد می‌کند؟
  • در چه مناطق  اقتصاد مدور دیجیتالی می‌تواند یک تفاوت واقعی ایجاد کند؟

ویلتز می‌افزاید: “برای ایجاد یک اقتصاد مدور دیجیتالی با منابع و بهره‌وری باید بین صنعت، بخش مدیریت زباله و شرکت‌ها ارتباط برقرار شود در این صورت یک شبکه ایجاد ارزش عملکرد می‌تواند ساخته شود. “

منبع: ساینس دیلی

برگردان: فریبا حیدری، دانشجوی دکتری سیاست‌گزاری عمومی