اقدامات سیاستی در اسپانيا: کاهش استعمال سیگار در زنان

0
121
اقدامات سیاستی در اسپانيا: کاهش استعمال سیگار در زنان
اقدامات سیاستی در اسپانيا: کاهش استعمال سیگار در زنان
چکیده خبر سیاستی: قیمت سیگار و برچسب‌های تصویری ابزار خوبی برای کاهش میزان سیگار کشیدن در میان زنان هستند. قیمت سیگار و تصاویر بسته‌های سیگار بر استعمال سیگار توسط زنان تأثیرگذار است. بر این اساس، زنان کمتر تحصیل کرده بیشتر به برچسب‌های تصویر بر روی بسته‌های سیگاری واکنش نشان می‌دهند. در اسپانیا، میزان سیگار کشیدن در میان مردان کاهش یافته، اما این ویژگی در زنان صورت نگرفته است. با توجه به این پدیده، کارشناسان ادعا می‌کنند که برای مقابله با چنین اختلافات جنسیتی، اقدامات سیاستی برای حفاظت از زنان از عادت آنان به سیگار کشیدن و پیامدهای دخانیات بر سلامتی آنها ضروری است. مطالعه جدیدی که توسط دو خواهر از دانشگاه زاراگوزا انجام شده است، تحلیل کرده است که چگونه اقدامات سیاستی بر تصمیم زنان اسپانیایی در مصرف دخانیات تاثیر می‌گذارد. برای این منظور، محققان بر چهار گروه از نسل‌های مختلف متمرکز شدند: زنان متولد قبل از سال ۱۹۵۰؛ متولدین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۴؛ بین ۱۹۶۵ و ۱۹۸۳؛ و بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۹. پس از تجزیه و تحلیل ۴۸،۷۵۵ پاسخ از زنان در مطالعات ملی بهداشت اسپانیا در سال ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱، تیم تحقیقاتی نتیجه می‌گیرد که قیمت سیگار و برچسب‌های تصویری ابزار خوبی برای کاهش میزان سیگار کشیدن در میان زنان است.

قیمت سیگار و برچسب‌های تصویری ابزار خوبی برای کاهش میزان سیگار کشیدن در میان زنان هستند.

قیمت سیگار و تصاویر بسته‌های سیگار بر استعمال سیگار توسط زنان تأثیرگذار است. بر این اساس، زنان کمتر تحصیل کرده بیشتر به برچسب‌های تصویر بر روی بسته‌های سیگاری واکنش نشان می‌دهند.

در اسپانیا، میزان سیگار کشیدن در میان مردان کاهش یافته، اما این ویژگی در زنان صورت نگرفته است. با توجه به این پدیده، کارشناسان ادعا می‌کنند که برای مقابله با چنین اختلافات جنسیتی، اقدامات سیاستی برای حفاظت از زنان از عادت آنان به سیگار کشیدن و پیامدهای دخانیات بر سلامتی آنها ضروری است.

مطالعه جدیدی که توسط دو خواهر از دانشگاه زاراگوزا انجام شده است، تحلیل کرده است که چگونه اقدامات سیاستی بر تصمیم زنان اسپانیایی در مصرف دخانیات تاثیر می‌گذارد. برای این منظور، محققان بر چهار گروه از نسل‌های مختلف متمرکز شدند: زنان متولد قبل از سال ۱۹۵۰؛ متولدین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۴؛ بین ۱۹۶۵ و ۱۹۸۳؛ و بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۹.

نتایج منتشر شده در “رفتارهای اعتیاد آور” نشان می‌دهد که عوامل تعیین کننده سیگار کشیدن – تحت تاثیر قرار دادن مبارزه با سیگار کشیدن، به عنوان یک عملکرد از زمانی که یک زن متولد می شود متفاوت است. و دلیل ساده است:

نویسنده آنا ایزابل گیل لارگوس از بخش مدیریت کسب و کار در دانشگاه زاراگوزا و نویسنده اصلی این مطالعه، توضیح می‌دهد: “زنان از نسل‌های مختلف مداخلات سیاستی مختلف را تجربه کرده‌اند، همانند استراتژی‌های بازاریابی و تغییرات فرهنگی که رفتار آنها را تعیین می‌کند.

جوانترها، بیشتر احتمال دارد سیگار بکشد

این مطالعه بر این مبنا استوار است که پذیرش رفتارهای ناسالم (سیگار کشیدن، نوشیدن و فقدان فعالیت فیزیکی و غیره) با ایجاد مشکلاتی برای سلامت افراد با درآمد بالا آغاز می‌شود.

کارشناسان تأیید و تأکید می‌کنند از آنجا که بیشتر فقیرترین افراد در معرض خطر بیماری‌های مزمن قرار دارند، بنابراین زنان، به ویژه کسانی که از شرایط پایین اقتصادی و اجتماعی برخوردارند، یک گروه جمعیتی آسیب‌پذیر نسبت به دخانیات هستند.
از لحاظ نرخ سیگار کشیدن، زنان بالای ۶۵ سال کمترین میزان سیگار می کشند. گیل لارگوس گزارش می دهد که افرادی که بین ۱۶ تا ۵۰ ساله هستند بیشتر احتمال دارد سیگار بکشند؛ حتی اگر سطح تحصیلات بالا داشته باشند.”

به گفته محققان، از آنجا که زنان مسن‌تر تحت دیکتاتوری فرانکو بودند و تحت تأثیر آن فضا رشد کرده بودند، در نتیجه میزان مصرف سیگار در آنها کم است. اما از آزادی در دهه ۱۹۶۰، زنان نسل‌های بعد عادت سیگار کشیدن را به عنوان یک حرکت شورشی و مدرنیته آغاز کردند.

با توجه به این اطلاعات، محققان متوجه شدند که تأثیر استراتژی‌های ضد دخانیات که برچسب محصولات، قیمت‌ها و دسترسی به آن را هدف قرار می‌دهد، بر هر کدام از این نسل‌ها متفاوت است. (به طور متفاوتی بر هر کدام از این گروه‌ها تأثیر می‌گذارد.)

پس از تجزیه و تحلیل ۴۸،۷۵۵ پاسخ از زنان در مطالعات ملی بهداشت اسپانیا در سال ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱، تیم تحقیقاتی نتیجه می‌گیرد که قیمت سیگار و برچسب‌های تصویری ابزار خوبی برای کاهش میزان سیگار کشیدن در میان زنان است.

کارشناسان خاطرنشان می‌کنند: “زنان با تحصیلات بالا نسبت به قیمت‌ها و زنان کمتر تحصیل کرده به برچسب‌های تصویری حساس هستند. بنابراین هر دو سیاست در کاهش مصرف دخانیات در میان زنان موثر هستند. مارتا گیل لاکروز از گروه روانشناسی و جامعه شناسی زاراگوزا می‌گوید: اما برچسب‌های تصویری ارزشی دوبرابر دارند: “آنها آسیب پذیرترین  گروه یعنی (زنان کمتر تحصیل کرده) را هدف قرار می‌دهند.

به گفته دو خواهر محقق، ما باید عادت‌های سیگار کشیدن را در میان نسل‌ها، جنس‌ها و کشورها برای دستیابی به موثرترین سیاست‌های ضد سیگار کشیدن تفکیک کنیم. علاوه بر این، “لازم است که استراتژی‌هایی را که برای آنها مناسب‌تر است و آنها را در زمره سیاست‌های ملی قرار می‌دهد، ارائه دهند.”

منبع: ساینس دیلی 

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.