برانگیختگی رفتاری و تشویق یک ابزار سیاستی مقرون به صرفه

0
153
برانگیختگی رفتاری و تشویق یک ابزار سیاستی مقرون به صرفه
برانگیختگی رفتاری و تشویق یک ابزار سیاستی مقرون به صرفه
چکیده خبر سیاستی: دولت‌های سرتاسر جهان برای کمک به حل مشکلات مختلف سیاستی، به­ طور فزاینده‌ای به بخشی از علوم رفتاری تبدیل شده‌اند- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برخی از بهترین استراتژی‌های شناخته شده­ که از  علوم رفتاری (رفتارشناسی) نشأت گرفته‌اند- و معمولاً به «انگیزه و تشویق» اشاره دارد، ممکن است بسیار مقرون به صرفه باشد. مطالعه­ جدید که، هزینه­ تاثیرگذاری انگیزه و انواع سیاست‌های مداخله‌ای همچون مشوق‌های مالی را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهد، نشان می‌دهد که اغلب اوقات پائین آوردن هزینه­ بازنشستگی (مستمر‌ی‌های بازنشستگی)، نرخ ثبت نام کالج، صرفه‌جویی در انرژی و نرخ واکسیناسیون با بازدهی بالا همراه است.پرفسور کاترین ال. میلک من از دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: “ایجاد تغییرات در رفتارهای انگیزه، نسبت به آنچه توسط ابزار سیاسی سنتی تولید می‌شوند، مقرون به صرفه‌تر است، بنابراین، این شرایط، فرصت بزرگی را به دولت می‌دهد تا از تشویق در مقابل ابزارهای سیاسی سنتی به­ طور گسترده‌ای استفاده کند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که مهم است هزینه­ تأثیربخشی ابزارهای سیاسی موجود را محاسبه و گزارش کنیم و نه اینکه صرفاً تاثیر مداخله بدون تطابق آن با هزینه‌ها را در نظر بگیریم.” انگیزه‌ها و تشویق‌ها در حال حاضر در بریتانیا، استرالیا، آلمان، هلند، سنگاپور و ایالات متحده آزمایش و اجرا می‌شودو متفاوت از ابزارهای سنتی است. آنها انجام رفتارهای خاصی بدون محدود کردن تمایلات فردی یا جریمه‌های مالی تاثیرگذار را تشویق می­‌کنند.

دولت‌های سرتاسر جهان برای کمک به حل مشکلات مختلف سیاستی، به­ طور فزاینده‌ای به بخشی از علوم رفتاری تبدیل شده‌اند- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برخی از بهترین استراتژی‌های شناخته شده­ که از  علوم رفتاری (رفتارشناسی) نشأت گرفته‌اند- و معمولاً به «انگیزه و تشویق» اشاره دارد، ممکن است بسیار مقرون به صرفه باشد. مطالعه­ جدید که، هزینه­ تاثیرگذاری انگیزه و انواع سیاست‌های مداخله‌ای همچون مشوق‌های مالی را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهد، نشان می‌دهد که اغلب اوقات پائین آوردن هزینه­ بازنشستگی (مستمر‌ی‌های بازنشستگی)، نرخ ثبت نام کالج، صرفه‌جویی در انرژی و نرخ واکسیناسیون با بازدهی بالا همراه است.

این یافته‌ها در “ علم روانشناسی” مجله­ انجمن علوم روانشناختی، منتشر شده است.

پرفسور کاترین ال. میلک من از دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، که یکی از نویسندگان این مطالعه­ جدید است می‌گوید: ” ایجاد تغییرات در رفتارهای انگیزه، نسبت به آنچه توسط ابزار سیاسی سنتی تولید می‌شوند، مقرون به صرفه‌تر است، بنابراین، این شرایط، فرصت بزرگی را به دولت می‌دهد تا از تشویق در مقابل ابزارهای سیاسی سنتی به­ طور گسترده‌ای استفاده کند.”

“یافته‌های ما نشان می‌دهد که مهم است هزینه­ تأثیربخشی ابزارهای سیاسی موجود را محاسبه و گزارش کنیم و نه اینکه صرفاً تاثیر مداخله بدون تطابق آن با هزینه‌ها را در نظر بگیریم.” دکتر جان بسیرس استاد مدرسه­ بازرگانی هاروارد، از نویسندگان این مطالعه، اضافه می‌کند: “این امر اتخاذ تصمیمات منطقی از جانبه دولت و دیگر سازمان‌های مربوطه که ابزارهای سیاستی را تحت شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌دهد، را تسهیل می‌کند”

انگیزه‌ها و تشویق‌ها در حال حاضر در بریتانیا، استرالیا، آلمان، هلند، سنگاپور و ایالات متحده آزمایش و اجرا می‌شودو متفاوت از ابزارهای سنتی است. آنها انجام رفتارهای خاصی بدون محدود کردن تمایلات فردی یا جریمه‌های مالی تاثیرگذار را تشویق می­‌کنند.

به عنوان مثال، هنگامی­ که سازمان‌ها کارکنانی با طرح دریافت مستمری بازنشستگی برای شرکت‌هایشان را استخدام می‌کنند (یعنی همراه حقوق برای کارکنانشان برای دریافت مستمری در بازنشستگی بیمه­ رد می‌کنند) این به آن‌ها اجازه می‌دهد، آنها در واقع اصل تشویق را مورد استفاده قرار داده‌اند که مردم تمایل دارند که به عنوان یک پیش‌فرض تصور شود در عین­حال که حق آزادی کارکنان برای انتخاب شرکت محفوظ است.

اگرچه بسیاری از تشویق‌های انجام شده جهت افزایش دسترسی به سرویس‌ها و برنامه‌های مختلف انجام شده است، اما آن‌ها نمی‌توانند تغییرات زیادی در رفتار کلی ایجاد کنند. به این ترتیب، آن‌ها با وجود هزینه­ نسبتاً کمی که دارند به عنوان ابزارهای سیاسی مفید ممکن است نادیده گرفته شوند.

با در نظر داشتن این موضوع، یک تیم تحقیقاتی از جمله دانشگاهیان و متخصصان در داخل و خارج از دولت مطالعات موجود را بررسی کردند تا اثربخشی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر و سایر مداخلات سیاستی را مورد بررسی قرار دهند.

با نگاهی به گزارشات سال ۲۰۱۵ از تیم بینش رفتاری بریتانیا، محققان لیستی از حوزه­ سیاستی مرتبط را منتشر کردند و رفتاری به عنوان نتیجه­ منافع در هر منطقه را مشخص نمودند.

سپس، آن­ها مجلات آکادمیک علمی، اقتصادی، روانشناسی و پزشکی را که مابین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ منتشر شده بودند، مورد بررسی قرار دادند، که این نتایج به­طور مستقیم مداخلات را مورد بررسی قرار می‌دادند.

این تیم اثربخشی استراتژی‌های برون‌گرا را با مداخلات سیاستی استاندارد مقایسه کردند، محاسبه­ بین تاثیر علّی و هزینه­ اجرای آن است.

نتایج همچون یک الگو نشان داد که: در هریک از زمینه‌هایی که محققان بررسی کردند، تشویق‌ها اغلب بیشتر از مداخلات سیاستی سنتی مقرون به صرفه بودند.

برای مثال، در مورد پس‌­انداز بازنشستگی، یک تشویق که باعث شد کارمندان جدید برای ارائه­ (نشان دادن) نرخ مشارکت مورد نظرشان در طرح پس‌انداز بازنشستگی در محل کار، به ازای هر افزایش ۱۰۰ درصدی مشارکت کارکنان ۱ دلار صرف اجرای این برنامه شود؛ استراتژی فایده­مندتر بعدی، ارائه­ انگیزه‌های مالی برای کارکنانی است که به دنبال مزایای بی‌طرفانه هستند، تنها یک افزایش ۱۴.۵۸ دلاری در بودجه­ی کارکنان صرف این برنامه شد.

به­ طور مشابه، یک ایمیل مبتنی بر یک تشویق، کارکنان را بر آن داشت تا شروع به نامه‌نگاری کنند در مورد زمان و چگونگی بهره­مندی‌شان از واکسن آنفولانزای خوکی که به ازای هر ۱۳ نفر، ۱۰۰ دلار صرف هزینه‌های پست می‌شد؛ در مقابل کمپین آموزشی دیگری در مورد مزایای واکسن آنفولانزا به راه افتاد که به ازای هر ۹ کارمند که در یک مرکز بهداشت واکسینه می‌شدند، ۱۰۰ دلار صرف این برنامه شده بود.

محققان اذعان می‌دارند که تجزیه و تحلیل آنها از یک بررسی جامع پیرامون اثربخشی نسبی برنامه‌ها و ابزارهای سیاسی سنتی ارائه نشده است. و موارد زیادی وجود دارد که در آنها می‌توان ابزارهای سنتی را مشاهده کرد -مانند ممنوعیت‌ها و دستورالعمل‌ها– که برای دستیابی به اهداف خاص ضروری هستند و ممکن است و تشویق‌ها ممکن است ارزشمند نباشد.

اما یافته‌های جدید به وضوح نشان می‌دهند که استراتژی‌های برانگیختگی مبتنی بر علوم رفتاری پیشنهاد مفیدی هستند، رویکرد کم هزینه‌ای برای ترویج رفتارهای پیچیده است که به انواع نتایج مهم می‌رسد. برخلاف مداخلات سنتی که برای تاثیرگذاری بر محاسبات سود و هزینه‌ای که مردم ایجاد می‌کنند، طراحی شده‌اند، تشویق‌ها فرایندهای تصمیم‌گیری­ را که به ­طور خودکار عمل می‌کنند مهار می‌کنند. بنابراین، تشویف، انگیزه و یا برانگیختگی ممکن است به­ ویژه در هدایت رفتاری مهم باشد، زمانی­ که مردم تصمیماتی را در شرایطی پائین‌تر از شرایط ایده‌آل اتخاذ می‌کنند، مانند زمانی­ که آنها مشغول، خسته و یا به­طور خلاصه قادر به استفاده به تمام گزینه‌های موجود نیستند.

همچنین تحقیقات اهمیت به اشتراک گذاشتن داده و دانش‌ها در مورد تاثیرگذاری مداخلات مختلف را نشان می‌دهند که منجر به هماهنگی تلاش‌های سیاستی میان محققان، متخصصین و سیاست‌گزاران خواهد شد.

محققان نتیجه‌گیری می‌کنند که: «شکست‌های ردیابی برای خلق دانش‌هایی مانند موفقیت‌های ردیابی مهم  هستند.»

منبع: ساینس دیلی 

انتشار مطلب، با ذکر سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.