بلاک‌چین چگونه می‌تواند به بهتر شدن خدمات عمومی کمک کند

0
118
بلاک‌چین چگونه می‌تواند به بهتر شدن خدمات عمومی کمک کند
بلاک‌چین چگونه می‌تواند به بهتر شدن خدمات عمومی کمک کند

چکیده: راه‌­حل­‌های بالقوه‌­ای برای استفاده از بلاک­چین جهت ارائه­‌ی عملیات دولتی مؤثرتر و خدمات عمومی بهتر، و در عین حال افزایش اعتماد به بخش عمومی وجود دارد. در اقتصادهای پیشرفته، طرفداران استفاده­‌ی دولت از بلاک­چین باید شواهد قدرتمندی جهت قانع کردن افکار عمومی ارائه دهند که سرمایه­‌گذاری در این بخش موجب صرفه­‌جویی در هزینه‌­ها و بهبود خدمات می‌­شود، این شواهد در حال حاضر به اندازه­‌ی کافی قوی هستند.

 اما در بازارهای اقتصادی نوظهور یا غیرپیشرفته، برخی خدمات عمومی ضروری می‌­توانند به دولت­ها و سیاست‌­گزاران کمک کنند تا به اهدافشان در این راستا برسند. اما در هر صورت، در هر دو بازار، آموزش و تعلیم برنامه­‌های کاربردی مناسب برای این تکنولوژی، کلید موفقیت خواهد بود.

چه اقدامات حداقلی برای اجرای تکنولوژی بلاک­چین در بخش دولتی نیاز است؟ ابتدا باید زیرساخت برای آن ایجاد کرد. سیاست­‌های درست باید به صورت درست اجرا شوند. آموزش رکن کلیدی آن است. به­کار گرفتن افراد مناسبی که در سطح شهری، ایالتی و فدرالی تحصیلات مرتبط داشته باشند یکی از نمونه‌ی این موارد است. زمانی­که از افراد مناسبی در قسمت تکنولوژی بلاک­چین استفاده شود، مشکلات موجود در این راستا از طریق زیرساخت­‌های فناوری موجود شناسایی و حل می­‌شوند.

پس از آن باید به چالش جذب شرکای مناسب توجه نمود، که در امر همفکری، ساخت و ارائه­‌ی این تکنولوژی به ما کمک کنند. این فرآیند، فرآیندی چندین ساله (طولانی­‌مدت) است، اما زمانی­که این سیستم عملکرد مناسبی داشته باشد جذب این شرکا کمتر می­‌شود، این مورد در کشورهای توسعه یافته دیده می­‌شود.

 

برایان فورد از MIT می­‌گوید: «بلاک­چین، این قابلیت را دارد که از طریق بهم ریختگی اتصالات ارائه‌­ی خدمات سرویس‌­های دولتی را قطع کند».

راه­‌حل‌­های بالقوه‌­ای برای استفاده از بلاک­چین جهت ارائه­‌ی عملیات دولتی مؤثرتر و خدمات عمومی بهتر، و در عین حال افزایش اعتماد به بخش عمومی وجود دارد. در اقتصادهای پیشرفته، طرفداران استفاده‌­ی دولت از بلاک­چین باید شواهد قدرتمندی جهت قانع کردن افکار عمومی ارائه دهند که سرمایه­‌گذاری در این بخش موجب صرفه­‌جویی در هزینه­‌ها و بهبود خدمات می‌­شود، این شواهد در حال حاضر به اندازه‌­ی کافی قوی هستند. اما در بازارهای اقتصادی نوظهور یا غیرپیشرفته، برخی خدمات عمومی ضروری می‌­توانند به دولت­‌ها و سیاست‌­گزاران کمک کنند تا به اهدافشان در این راستا برسند. اما در هر صورت، در هر دو بازار، آموزش و تعلیم برنامه­‌های کاربردی مناسب برای این تکنولوژی، کلید موفقیت خواهد بود.

برای درک بهتر مسائل مربوط به بکارگیری تکنولوژی بلاک­چین توسط دولت­‌ها، ما با براون فورد، مدرس ارشد بیت کوین و بلاک­چین در MIT و نیز مشاور ارشد نوآوری­‌های موبایلی و داده در دولت اوباما مصاحبه کردیم.

  1. رویکرد دولت ایالات متحده در مورد تکنولوژی بلاک­چین تا به امروز چه بوده است؟

آنچه در سرتاسر ایالات متحده قابل مشاهده است، ایالت­‌هایی هستند که از تکنولوژی بلاک­چین برای مقاصدشان، بازده‌ی بهتر و یا برای دستیابی به مزیت رقابتی استفاده می­‌کنند. منطقه‌­ی Delaware، طرح ابتکاری بلاک­چین Delaware را در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد. ایلینوی نیز اخیراً طرحی مشابه را منتشر کرده است. در ایالات ایلینویز تلاش می­‌شود محیطی فراهم شود که در آن اولویت استفاده از بیت کوین و استارت‌­آپ­‌های مبتنی بر بلاک­چین است.

در این میان، هدف طرح ابتکاری بلاک­چین منطقه‌­ی Delaware، ایجاد زیرساخت‌­های قانونی مناسب برای توزیع سهام، افزایش کارایی و سرعت ادغام خدمات است. این مسئله زمانی مهم می­‌شود که بدانیم نیمی از شرکت­‌های تجاری که در ایالات متحده به ثبت رسیده‌­اند و ۶۵ درصد از افرادی ثروتمندی که بالای ۵۰۰ میلیون دلار دارایی دارند، در ایالات دلاویر مستقر هستند.

  1. آیا تکنولوژی بلاک ­چین پتانسیل استفاده توسط شهروندان عادی را دارد؟

آنچه که واقعاً وجود دارد و آنچه که به نظر من باعث رضایتمندی شهروندان محلی می‌­شود، پتانسیل بلاک‌چین برای ارائه­‌ی خدمات دولتی بهتر است. شما می­‌توانید به این تکنولوژی به عنوان یک رمزنگاه ارزی نگاه کنید، در عین­حال می­‌توانید آن را به عنوان یک سرویس اسناد رسمی – یک مهر زمانی دقیق- که زمان دقیق انجام یک عملیات را نشان می‌­دهد، ببینید. این اقدام یا رویداد یا عملیات می­‌تواند تولد یا مرگ یک نفر، مبادله و خرید و فروش یک ملک، اعطای درجه‌­ی تحصیلی یا تقریباً هر چیزی دیگری باشد، جائی­‌که اثبات رخداد عملی بسیاری حیاتی باشد. اغلب انواع معاملات عادی و مواقعی­که افراد با دولت ارتباط برقرار می‌کنند، مثل مراحل اثبات هویت یا ثبت معامله­‌ی یک ماشین یا املاک و مستغلات، همگی توسط این سیستم قابل انجام است. امروزه تنها کافی است که اسنادتان را به آژانس مربوطه ببرید تا مهر پلاستیکی انجام عملیات روی آن زده شود. بنابراین امروزه فرصت‌­های منحصر به­ فردی در استفاده از فن­آوری بلاک­چین برای دولت­های محلی و ایالات­ها وجود دارد.

  1. در سطح فدرال چطور است؟

مردم برای دریافت خدمات شهروندی، اغلب با سطح فدرال (دولت مرکزی) ارتباط کمتری دارند. البته استثنائاتی مانند پرداخت مالیات فدرال، گذرنامه، ثبت اختراعات، و دریافت خدمات اجتماعی و خدمات جانبازان جنگی هم وجود دارد. در حالی­که امکان استفاده از فن­آوری بلاک­چین برای ساده‌­سازی این فرآیندها وجود دارد، اکثر معاملات شهروندی در سطح محلی اتفاق می‌­افتد و به همین دلیل ابتکار عمل بیشتری در سطح محلی و ایالتی می‌­بینیم.

  1. چه اقدامات حداقلی برای اجرای تکنولوژی بلاک­چین در بخش دولتی نیاز است؟

ابتدا باید زیرساخت برای آن ایجاد کرد. سیاست­‌های درست باید به صورت درست اجرا شوند. آموزش رکن کلیدی آن است. به­ کار گرفتن افراد مناسبی که در سطح شهری، ایالتی و فدرالی تحصیلات مرتبط داشته باشند یکی از نمونه‌­ی این موارد است. زمانی­که از افراد مناسبی در قسمت تکنولوژی بلاک­چین استفاده شود، مشکلات موجود در این راستا از طریق زیرساخت‌­های فناوری موجود شناسایی و حل می‌­شوند.

پس از آن باید به چالش جذب شرکای مناسب توجه نمود، که در امر همفکری، ساخت و ارائه‌­ی این تکنولوژی به ما کمک کنند. این فرآیند، فرآیندی چندین ساله (طولانی­‌مدت) است، اما زمانی­که این سیستم عملکرد مناسبی داشته باشد جذب این شرکا کمتر می‌­شود، این مورد در کشورهای توسعه یافته دیده می‌­شود.

  1. بیایید در مورد اقتصادهای نوظهور صحبت کنیم، آیا برای بلاک­چین به عنوان یک تکنولوژی به اصطلاح پیشرو، در آفریقا، بخش­هایی از آسیا و آمریکای جنوبی آینده‌­ای می­‌بینید؟

من به عنوان کسی که یک شرکت تلفنی را در نیکاراگوئه ایجاد کرده است، با پیشرفت­ها و امکاناتی که فناوری برای مردم کشورهایی با اقتصاد نوظهور ایجاد می­‌کند، آشنایی کامل دارم. به نظر من، اینکه ارزهای رمزنگاری شده، فناوری پیشرویی در آن بخش از جهان خواهد بود، کاملاً روشن است. و شاهد آن هستیم که در دولت­های نوظهور این بازار بسیار هم بازار داغی است، چرا که راه‌­حل‌­های مبتنی بر بلاک­چین می‌تواند به آن­ها در دستیابی به اهداف سیاسی­‌شان کمک کند.

به عنوان مثال، برخی از دولت­هایی که من با آن­ها کار کرده‌­ام، اکثر مزایای رفاهی را به صورت نقدی پرداخت می‌­کنند. رهبران دولت­ها هم خودشان به خوبی می‌­دانند که این فرآیند، فرآیندی بسیار ناکارآمد است، اما در حال حاضر کارت­های اعتباری یا زیرساخت­های بانکداری توزیع دیجیتال پول در مناطق روستایی را پشتیبانی نمی­‌کنند.

  1. برخی از برنامه‌­های کاربردی که برای ارائه در بازارهای نوظهور وجود دارند، کدام هستند؟

در حوزه­‌ی رفاه اجتماعی این امکان کاملاً وجود دارد. همچنین تصور می­‌کنم ایجاد مدیریت هویت از طریق ایجاد سایت­‌های گواهی تولد و مرگ که مبتنی بر بلاک­چین باشند و نیز مدیریت املاک امکان­پذیر باشد. چالش­هایی در بخش­های پرداخت وجود دارد، که در سازمان­هایی مانند M-PESA روی این مسئله تمرکز شده است، و فوق­العاده هم موفق بوده­‌اند. ناظران اظهار داشته‌­اند که در کنیا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی از طریق M-PESA جریان دارد، اگرچه در اعلام رقم واقعی آن اختلاف نظر وجود دارد.

  1. آیا بازارهای نوظهور برای پذیرش تکنولوژی­ بلاک­چین رهبری می­‌شوند؟

بله، من فکر می‌­کنم بازارهای نوظهور در مورد اینکه چه راهی را انتخاب کنند، هدایت می‌­شوند. انتظار می‌رود که آزمایش­های زیادی برای پذیرش این تکنولوژی در آن بخش از جهان انجام شود. ما می­‌توانیم چیزهای زیادی از این بازارهای نوظهور یاد بگیریم، به عنوان مثال نمونه‌­هایی را برایتان ذکر می‌­کنم.

شرکت Lyft در ابتدا Zimride نامیده می­‌شد، زیرا بنیانگذاران آمریکایی‌­اش ایده­‌ی آن را در هنگام سفرشان به زیمباوه کسب کرده بودند. بنابراین ایده‌­ی یکی از بزرگ­ترین شرکت­‌ها از آفریقا گرفته شده است. Ushahidi، یک ابزار محبوب در سرشماری جمعیت است که در ایالات متحده مورد استفاده‌­ی زیادی قرار دارد، اما در ابتدا، در نایروبی ایجاد شد. دولت هند بزرگترین سیستم گواهی بیومتریک را برای بیش از ۱ میلیارد نفر ایجاد کرده است، که در زمان خود نوعی رکورد محسوب می­‌شد. تا آنجا که بلاک­چین مربوط می­‌شود، فکر می‌­کنم ما خودمان متوجه خواهیم شد که چه چیزی باید ایجاد شود و چه نوآوری­‌هایی در سطح استارت­‌آپ­‌ها در سرتاسر جهان کارآمد نخواهند بود.

  1. نظرتان در مورد بلک­چین عمومی یا خصوصی چیست؟

فناوری بلاک­چین خصوصی بهره‌­وری عملیاتی باورنکردنی را ارائه می­‌دهد. پیاده­‌سازی یک بلک­چین خصوصی به این معنی است که هدف اصلی­تان بازدهی بالا است نه تمرکززدایی. اما اگر هدف تمرکززدایی، افزایش قابلیت­های همکاری و ایجاد امنیت مستقل باشند، یک بلاک­چین عمومی اهمیت بیشتری خواهد داشت. بنابراین اگر دولت­ها به دنبال آن هستند که راه­‌حل­‌هایی امن، سازگار و شفاف داشته باشند، و برای ایجاد نوعی اعتماد، باید اجازه دهند که بلاک­ چین‌­های عمومی ایجاد شوند.

  1. در رابطه با دولت­ها و فناوری بلاک­چین چه چیزی شما را بیشتر هیجان­‌زده می­‌کند؟

آنچه بیشتر مرا هیجان­زده می­‌کند، پتانسیل بخشی است که من آن را «داده‌­های باز پاسخگو» می­‌نامم. منظورم آن بخشی است که راه­‌حل­‌های مبتنی بر بلاک­چین به من یا هر شخص دیگری این امکان را می‌­دهد که به ­طور خودکار و بدون هیچ واسطه­ای با دولت معامله کند – بدون آنکه در صف خطوط نقلیه‌­ی عمومی یا هر چیز مشابه دیگری منتظر بمانیم.

توسعه‌­دهندگان و کارآفرینان قادر خواهند بود که رابط­هایی را ایجاد کنند که کاربران بتوانند مستقیماً با دولت­‌ا ارتباط برقرار کنند، این مسئله برای شهروندان فوق­العاده قدرتمند خواهد بود. و ایجاد این لایه‌­ی اضافی که منجر به شفافیت می­‌شود، تنها راه افزایش مردم نسبت به دولت و خدماتی است که ارائه می­‌دهد.

منبع:betterworkingworld