تأثیر آب و هوا بر مرگ و میر انسانها و سیاست‌گزاری

0
481
تأثیر آب و هوا بر مرگ و میر انسانها و سیاست‌گزاری
تأثیر آب و هوا بر مرگ و میر انسانها و سیاست‌گزاری

چکیده خبر سیاستی: براساس یک مطالعه بین‌المللی که به بررسی ۷۴ میلیون مورد مرگ در ۳۸۴ محل در ۱۳ کشور جهان صورت گرفته، آب و هوای سرد ۲۰ برابر بیشتر از آب و  هوای گرم افراد را می‌کشد. یافته‌های منتشر شده در لنست همچنین نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از آب و هوای متوسط سرد یا گرم، به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از موارد ناشی از امواج گرمای شدید یا سرد است.
دکتر آنتونیو گاسپریینی، مدرس بهداشت مدرسه لندن انگلستان، می‌گوید اغلب فرض می‌شود که آب و هوای شدید، مرگ و میر را بیشتری ایجاد می‌کند و بنابراین بیشتر تحقیقات قبلی، بر اثرات امواج گرمای شدید متمرکز بود. یافته‌های ما، از تجزیه و تحلیل بزرگترین مجموعه مرگ و میر مرتبط با دما که تا کنون جمع‌آوری شده است، نشان می‌دهد که اکثر این مرگ‌ها در روزهایی دمای هوا به طور متوسط گرم و یا سرد است، اتفاق می‌افتد و بیشترین مرگ و میر نیز ناشی از درجه حرارت نسبتاً سرد است. “
طبق تحقیقی که در سال ۱۹۸۵ و در ۱۳ کشور، بیش از ۷۴ میلیون نفر (۷۴،۲۲۵،۲۰۰) انجام شد، مشخص گریده درجه حرارت شدید، کمتر از ۱٪ از تمام مرگ و میرها را تشکیل می‌دهد، در حالی که درجه حرارت پایین به طور مطلوب حدود ۷٪ از کل مرگ و میر را شامل می‌شود – که با بیشترین میزان (۶.۶۶٪ از کل مرگ و میر) مربوط به هوای سرد متوسط ​​است.

طبق نظر دکتر گاسپارینی، “سیاست‌های فعلی بهداشت عمومی تقریبا به طور انحصاری برای کاهش پیامدهای سلامتی بر امواج گرمائی متمرکز است. یافته‌های ما نشان می‌دهد که این اقدامات باید تغییر جهت داده شود و گسترش یابد تا بتواند تمام اثرات مرتبط با دما را در نظر بگیرد.”

براساس یک مطالعه بین‌المللی که به بررسی ۷۴ میلیون مورد مرگ در ۳۸۴ محل در ۱۳ کشور جهان صورت گرفته، آب و هوای سرد ۲۰ برابر بیشتر از آب و هوای گرم افراد را می‌کشد. یافته‌های منتشر شده در لنست[۱] همچنین نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از آب و هوای متوسط سرد یا گرم، به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از موارد ناشی از امواج گرمای شدید یا سرد است.

دکتر آنتونیو گاسپریینی، مدرس بهداشت مدرسه لندن انگلستان، می‌گوید اغلب فرض می‌شود که آب و هوای شدید، مرگ و میر را بیشتری ایجاد می‌کند و بنابراین بیشتر تحقیقات قبلی، بر اثرات امواج گرمای شدید متمرکز بود. یافته‌های ما، از تجزیه و تحلیل بزرگترین مجموعه مرگ و میر مرتبط با دما که تا کنون جمع‌آوری شده است، نشان می‌دهد که اکثر این مرگ‌ها در روزهایی دمای هوا به طور متوسط گرم و یا سرد است، اتفاق می افتد و بیشترین مرگ و میر نیز ناشی از درجه حرارت نسبتا سرد است. “

این تحقیق در سال ۱۹۸۵ و در ۱۳ کشور، بیش از ۷۴ میلیون نفر (۷۴،۲۲۵،۲۰۰) مرگ و میر را با طیف گسترده‌ای از اقلیم، از سرما تا نیمه حاره مقایسه کرد. داده‌های مربوط به دمای متوسط ​​روزانه، میزان مرگ و میر و متغیرهای مختلف (مانند رطوبت و آلودگی هوا) برای محاسبه دمای حداقل مرگ و میر (درجه حرارت مطلوب) مورد استفاده قرار گرفتند و کل مرگ و میر ناشی از دمای محیط غیر مطلوب در هر مکان تعیین شد. سپس محققان میزان سهم نسبی گرما و سرما را از درجه حرارت متوسط ​​تا شدید برآورد کردند.

حدود ۷.۷۱٪ از کل مرگ و میر ناشی از دمای نامطلوب بود و تفاوت‌های قابل توجهی بین کشورها بین ۳٪ در تایلند، برزیل و سوئد و تا حدود ۱۱٪ در چین، ایتالیا و ژاپن بود. سرد، اکثریت این مرگ و میر را به عهده داشت (۷.۲۹٪ از همه مرگ و میر)، در حالی که تنها ۰.۴۲٪ از تمام مرگ و میر مربوط به گرما بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که درجه حرارت شدید، کمتر از ۱٪ از تمام مرگ و میرها را تشکیل می‌دهد، در حالی که درجه حرارت پایین به طور مطلوب حدود ۷٪ از کل مرگ و میر را شامل می‌شود – که با بیشترین میزان (۶.۶۶٪ از کل مرگ و میر) مربوط به هوای سرد متوسط ​​است.

طبق نظر دکتر گاسپارینی، “سیاست‌های فعلی بهداشت عمومی تقریبا به طور انحصاری برای کاهش پیامدهای سلامتی بر امواج گرمائی متمرکز است. یافته‌های ما نشان می‌دهد که این اقدامات باید تغییر جهت داده شود و گسترش یابد تا بتواند تمام اثرات مرتبط با دما را در نظر بگیرد.”

کیت دیر و ژان وانگ از دانشگاه دوک کنانس، کانچان، جیانگ سو، چین می‌گویند: “عواملی مانند حساسیت یا انعطاف پذیری در تجزیه و تحلیل شامل وضعیت اجتماعی-اقتصادی، سن و آلودگی هوا نیستند … از آنجا که دماهای بالا یا پایین گروه‌های حساس مانند افراد بیمار، کودکان و سالخوردگان را بیشتر تخت تأثیر قرار می‌دهد، تلاش می‌شود با کاهش خطر مرتبط با درجه حرارت که از مطالعات عمیق تعامل بین مرگ و میر ناشی از عوامل اجتماعی و اقتصادی منتفع است، از پیامدهای ناخوشایند سیاسی جلوگیری شود و به سازگاری مؤثر برسد.

[۱] The Lancet

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.