تاثیر تلفن‌های هوشمند و مراکز دیتا در انتشار کربن

0
55
تاثیر تلفن‌های هوشمند و مراکز دیتا در انتشار کربن
تاثیر تلفن‌های هوشمند و مراکز دیتا در انتشار کربن

چکیده: بر اساس مطالعات دکتر Lotfi Belkhir از دانشکده W Booth School’s مراکز دیتا و تلفن‌های هوشمند تا سال ۲۰۴۰ به یکی از تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی زیانبار تبدیل خواهند شد. این تحقیق در مورد اثر انتشار جهانی تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات  است.

اثرات کربن حاصل از وسایل مصرف کنندگان مانند تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها، دسکتاپ‌ها و همچنین مراکز دیتا و شبکه‌های ارتباطی را در اویل سال ۲۰۰۵ مورد مطالعه قرار دادند. یافته‌های انان اخیرا در شماره‌ی سال ۲۰۱۸ ژورنال Cleaner Production به چاپ رسیده است.

 انها متوجه شدند که ICT تاثیری به مراتب بزرگتر از انچه که فکر می‌کردند بر روی انتشار کربن دارد. Belkhir اظهار می‌دارد: ما دریافتیم که صنعت ICT بطور کلی در حال رشد می‌باشد و رشد آن بصورت تدریجی است.ICT امروزه  ۱.۵ درصد از انتشار کربن را بخود اختصاص داده است و اگر روند ادامه پیدا کند به میزان ۱۴ درصد از کل اثر جهانی را تا سال ۲۰۴۰ یا نیمی از بخش نقل و انتقال را درسطح جهانی شامل می‌شود.

رویه اینگونه نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ دستگاههای تلفن هوشمند اسیب زننده‌ترین وسایل به محیط زیست هستند. در حالیکه تلفن‌های هوشمند مصرف انرژی پایینی دارند ولی ۸۵ درصد از تاثیر انتشار آنها ناشی از  مرحله تولید و ساخت است.  

  Belkir توصیه‌ی سیاسی را براساس یافته‌هایش ارائه کرده است مرکز اطلاعات و ارتباطات باید در حال حاضر تحت انرژی تجدید پذیر قرار داشته باشند.

 

بر اساس مطالعات دکتر Lotfi Belkhir از دانشکده W Booth School’s مراکز دیتا و تلفن‌های هوشمند تا سال ۲۰۴۰ به یکی از تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی زیانبار تبدیل خواهند شد.

در پایان ترم زمستانه در سال ۲۰۱۴ یکی از دانشجویان Lotfi Belkhir در دوره جامع پایداری و مدیریت از وی پرسید: مفهوم پایداری نرم افزار چیست؟

استاد کارافرینی و نوآوری در مدرسه‌ی عملیات و تکنولوژی مهندسی W Booth هیچ پاسخی نداشت.

Belkhir به دانشجویانش یاد می‌دهد که در مورد ابزار پایداری که در مخاطرات کارافرینانه‌ی آنها بکار می‌روند فکر کنند. اما ابزارهای او در ان زمان عمدتا در استارتاپ‌های سخت افزاری کاربرد داشتند نه نرم افزاری.

سوال این دانشجو ایده‌ی تحقیق اخیر را در ذهن Belkhir در مورد اثر انتشار جهانی تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات را ایجاد کرد.

Belkhir به همراه Ahmed Elmeligi دانش اموخته‌ی W Booth و یکی از بنیانگذاران استارتاپ HiNT (نواوری مراقبت بهداشتی در نوروتکنولوژی) اثرات کربن حاصل از وسایل مصرف کنندگان مانند تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها، دسکتاپ ها و همچنین مراکز دیتا و شبکه‌های ارتباطی را در اویل سال ۲۰۰۵ مورد مطالعه قرار دادند. یافته‌های انان اخیرا در شماره‌ی سال ۲۰۱۸ ژورنال Cleaner Production به چاپ رسیده است.

انان نه تنها دریافتند که نرم افزار محرک استفاده از ICT است بلکه متوجه شدند که ICT تاثیری به مراتب بزرگتر از انچه که فکر می‌کردند روی انتشار  کربن دارد و عمده‌ی انتشارها ناشی از ساخت و تولید است.

Belkhir اظهار می‌دارد: ما دریافتیم که صنعت ICT بطورکلی در حال رشد می‌باشد و رشد آن بصورت تدریجی است. ICT امروزه  ۱.۵ درصد از انتشار کربن را بخود اختصاص داده اگر روند ادامه پیدا کند به میزان ۱۴ درصد از کل اثر جهانی را تا سال ۲۰۴۰ یا نیمی از بخش نقل و انتقال را درسطح جهانی شامل می‌شود.

برای هر پیامکی، هر تماس تلفنی، هر ویدئویی که آپلود یا دانلود می‌شود یک مرکز داده وجود دارد که اینکار در ان انجام می‌گیرد. شبکه‌های مخابراتی و مراکز داده، انرژی زیادی برای خدمت رسانی به شما مصرف می‌کنند و اکثر مراکز داده از طریق برق تولیدی با سوخت‌های فسیلی انرژی خود را تامین می‌کنند. این مصرف انرژی را ما نمی‌بینیم.

رویه اینگونه نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ دستگاههای تلفن هوشمند اسیب زننده‌ترین وسایل به محیط زیست هستند. در حالیکه تلفن‌های هوشمند مصرف انرژی پایینی دارند ولی ۸۵ درصد از تاثیر انتشار آنها ناشی از  مرحله تولید و ساخت است.  

تراشه و مادربرد گوشی هوشمند، بیشترین مقدار انرژی را تولید می‌کنند، زیرا آنها از فلزات گرانبها ساخته شده‌اند که با هزینه بسیار بالا تولید می‌شوند.

گوشی‌های هوشمند دارای عمری کوتاه هستند که تولید مدل‌های جدید از آنها باعث تولید میزان بالایی زباله می‌شود.

هر کسی می‌تواند یک گوشی هوشمند داشته باشد و شرکت‌های مخابراتی این امر را تسهیل کرده‌اند که افراد هر دو سال یکبار یکی از انها را خریداری کنند. ما دریافتیم که تا سال ۲۰۲۰ مصرف انرژی یک گوشی هوشمند به بیش از مصرف انرژی یک لپ تاپ یا یک PC خانگی برسد.

Belkir توصیه‌های سیاسی را براساس یافته‌هایش ارائه کرده است:

مرکز اطلاعات و ارتباطات باید در حال حاضر تحت انرژی تجدید پذیر قرار داشته باشند. خبر خوب این است که  برخی مراکز داده  مانند گوگل و فیس بوک تحت زمینه انرژی تجدید پذیر قرار می‌گیرند اما باید سیاستی در نظر گرفته شود تا همه مراکز داده از این امر پیروی کنند.

Belkir در این تحقیق امیدوار است که بتواند به دانشجویان حاضر در دوره جامع پایداری و مدیریت در گسترش جهان بینی‌شان کمکی کرده باشد.

هنگامی که انها این دوره را شروع می‌کنند اکثر دانشجویان نمی‌دانند که معنی و مفهوم پایداری چیست. اما هنگامی که دوره به اتمام می‌رسد جهان بینی دانشجویان تغییر پیدا کرده و آنان متوجه می‌شوند که چه کاری را و چرا باید انجام بدهند.

منبع: sciencedaily