توسعه پایدار و حقوق بشر

0
932
توسعه پایدار و حقوق بشر
توسعه پایدار و حقوق بشر

چکیده

توسعه پایدار و حقوق بشر رابطه مستقیمی با هم دارند. بدون تحقق توسعه پایدار نمی‌توان امیدوار به تحقق حقوق بشر بود. رابطه بین حقوق بشر و محیط زیست ابتدا در حوزه فلسفی مطرح و سپس به حوزه حقوقی  وارد شد. حق به محیط زیست جز حقوق بشر و در نتیجه منشا آن حقوق طبیعی است. باید مهم‌ترین هدف تبدیل امتیازهای اساسی محیط زیستی به قوانین حقوقی داخلی و  هنجارهای الزام­آور بین ­المللی باشد تا دولت‌ها و گروه­‌ها نتوانند این حقوق ذاتی را نقض کنند. ارزش­‌های درونی طبیعت (هر موجودی دارای ارزش بدون وابستگی‌­اش به انسان است)  مفهوم مرکزی در فلسفه محیط زیست محوری است  و طبیعت را به جای  انسان در مرکز جهان قرار می‌دهد. توسعه پایدار به عنوان مسیر استفاده از منابع طبیعی موجود، ارتقا توسعه اقتصادی، حفاظت از محیط زیست برای  نسل حاضر و نسل‌های آینده و  ارائه کننده  بهترین راه  استفاده از توسعه  برای  بهبود  و ارتقا حقوق بشر  است. توسعه پایدار به عنوان  یک چارچوب مفهومی و حقوقی برای حق به محیط زیست و حقوق بشر محسوب می­‌شود.

کلید واژه: حق به محیط زیست، حقوق بشر،  توسعه پایدار

مقدمه

    در يكی دو قرن اخير، با اوج­گيری توانايی­‌های ابزاری بشر، آن تعادل زيست محيطی قرون گذشته به زيان طبيعت بر هم خورد. لطمات وآرده بر طبيعت در اين بحران ابعاد اسفار و بعضا غيرقابل جبرانی يافت و در ربع آخر قرن بيستم، از مرز فاجعه نيز گذشت(نصيری، ۱۳۸۴: ۱۹۹). در دهه ۱۹۷۰ شاهد انقلابی در سیاست­‌ها و قوانین زیست­ محیطی هستیم. مسائل محیطی بین‌المللی شده در پیمان­‌های بین‌المللی محیط ­زیستی انعکاس یافت و گروه­‌هایی همچون صلح سبز و دوستاران زمین شکل گرفت. و اولین کنفرانس جهانی سازمان ملل در مورد محیط زیست انسانی در استکهلم ۱۹۷۲ برگزار و در واقع مسایل زیست محیطی از حوزه فلسفی به حوزه حقوقی منتقل شد. دو دیدگاه  متفاوت در مورد خاستگاه حقوق بشر مطرح می­‌باشد. یک دیدگاه که منشا حقوق را طبیعت می­‌داند و دیگری که منشا حقوق را خداوند می­‌داند.

   حقوق بشر

در دیدگاه غربی منشا حقوق بشر طبیعت است، یعنی طبیعت این حقوق را به انسان­‌ها می­‌بخشد. و انسان­ها در برخورداری از این حق اراده­ای نداشته‌­اند. حقوق بشر از جملة قواعد حقوق طبیعی است که در چارچوب اصول کلی حقوق ذاتی تلقی می­‌گردد و در نتیجه فراتر از اراده حاکمان، اصولی قهری، لا یتغیر، عام و فراگیر است که مشمول مرور زمان نمی­‌شود و لازمه حیات فردی و اجتماعی است(فروغی نیا،۱۳۹۰:۱۶۰). حق به محیط زیست جز حقوق بشر و در نتیجه منشا آن حقوق طبیعی است.

در حقوق بشر سه نسل حقوق به رسمیت شناخته شده است: نسل اول حقوق سیاسی مدنی، نسل دوم حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نسل سوم حقوق جمعی[۱] و حقوق همبستگی (حق به توسعه، حق به صلح و حق به محیط زیست سالم) را شامل می‌شود. حق به محیط زیست جز حقوق نسل سوم به شمار می­‌رود. مهم­ترین هدف باید تبدیل امتیازهای[۲] اساسی محیط زیستی به قوانین[۳] حقوقی داخلی و  هنجارهای الزام­ آور بین­‌المللی باشد تا دولت­‌ها و گروها نتوانند این حقوق ذاتی  را نقض کنند. به همین دلیل در حق به توسعه­، حقوق بشر محیط زیستی برای جلوگیری از نقض حقوق اساسی انسان­‌ها( به بهانه توسعه ) ضروری است.

     سه دلیل اصلی برای ترکیب مفاهیم زیست محیطی در حوزه حقوق بشر وجود دارد: اول، درقلمرو حقوق بشر مکانیسم‌های منحصر به فرد و روش‌­هایی وجود دارد که به ترویج حفاظت از محیط زیست  از طریق توانمند کردن دولت­‌ها، مردم و افراد در دفاع از منافع  حقوق بشر و اکوسیستم کمک می‌نماید. نگرانی­‌های زیست محیطی در سنت حقوق بشر به ناتوانی­‌های سیاست‌گزاری‌ها و حقوق بین‌المللی زیست محیطی و همچنین مقامات  اداری و قانونی  به این نگرانی­‌های حیاتی پاسخ می‌دهد. دوم،  مسائل زیست محیطی، تا به حال با در نظر گرفتن امتیاز سیاست‌سازان، به طور فزاینده  به یک موضوع مهم برای مدافعان حقوق بشر، قضات و دیگر سهامداران تبدیل شدند. حقوق محیط زیست فعالان حقوق بشر، محیط زیست­گرایان  و قربانیان تخریب محیط­زیست را به یک ابزار قدرتمند مجهز می­‌کند که  بر “دیوار حاکمیت ” غلبه کنند. قانون بین‌المللی حقوق بشر بر خلاف سایر اشکال حقوق بین الملل، با مسائلی که بین افراد یا گروهی از افراد و یک دولت خطاکار مطرح می­‌شود می­‌پردازد که آیا دولت شهروندی، دولت مقیم، و یا یک دولت خارجی است.  سوم،  گرایش­‌های حقوق بشری در راستای مسائل محیط زیست در جمع بندی در هر دو حقوق بین‌المللی وحقوق داخلی در گردش است در سال ۲۰۰۸، شورای حقوق بشر سازمان ملل تغییرات آب و هوا به طور رسمی به عنوان مسائل حقوق بشری اعلام کرد. در همان زمان، بسیاری از ابزارهای منطقه‌­ای حقوق بشر و قانون­‌های اساسی ملی  به صراحت  حقوق بشر محیط زیست را به رسمیت شناختند البته  با فرمولاسیون­‌های متفاوت(Leib,2011:p2 ).

انتقال مفاهیم از حوزه فلسفی به حوزه حقوقی

   دو دیدگاه فلسفی متفاوت نسبت به رابطه بشر و محیط زیست وجود دارد. دیدگاه اول انسان محوری [۴] است که از قرن ۱۶ به اندیشه مسلط در جوامع غربی تبدیل شد. در فلسفه  انسان محوری، انسان  در مرکز جهان و منبع همه ارزش‌­ها است. انسان محوری ریشه در سنت فردگرایی لیبرال و تفکر منطقی دارد که انسان را برتر از همه موجودات دیگر می­ داند.

 دیدگاه دوم محیط زیست محوری[۵]  است که یک تئوری منسجم یا فلسفه نیست بلکه گرایش محیط زیستی  تکامل یافته از علم، ماورا، معنویت برای  ایجاد شکل­‌های مختلف نظریه‌­های سبز  است.  ارزش‌­های درونی طبیعت (هر موجودی دارای ارزش بدون وابستگی­‌اش به انسان است)  مفهوم مرکزی در فلسفه محیط زیست محوری است و طبیعت را به جای  انسان در مرکز جهان قرار می­‌دهد.

       جرمی بنتام اولین فیلسوفی است که برای غیر انسان هم ارزش درونی قائل است. زیرا همه موجودات از درد گریزانند و این نکته باید برای همه موجودات به طور یکسان مورد توجه باشد. جنبش آزادی حیوانات از کشتن  آنها برای غذا ، تجارت و آزمایش مخالف هستند. در دیدگاه کل‌گرایی برای موجودات طبیعی غیر جاندار مانند کوه، دریا، صخره و… همچون حقوق اموال در جوامع انسانی احترام قائل هستند. و در فرضیه گایا سیاره زمین به عنوان” نظام برتر” از احترام برخوردار است و زمین  توانایی  ترمیم ودوباره سازی خود بعد از فعالیت‌های تخریبی را داراست.

منشور زمین بر اصل ارزش ذاتی  طبیعت که در منشور جهانی از طریق شناخت این موضوع “که همه موجودات به یکدیگر وابسته­‌اند و هر شکلی از زندگی صرف نظر از ارزش آن به انسان دارای ارزش است تصریح می‌­کند. “به طور مشابه، کنوانسیون  سازمان ملل در مورد تنوع زیستی “ارزش ذاتی تنوع زیستی”  را به رسمیت می‌شناسد. در نتیجه حق به محیط زیست از حوزه ارزش­‌های اخلاقی به حوزه ارزش‌­های حقوقی منتقل شد. و پس از آن  بسیاری از دولت‌­ها از این حق حمایت نمودند. حمایت از محیط زیست در حقوق بین‌­الملل به اواخر قرن بیستم  باز می­‌گردد(Aguilar,1994:215). در واقعه، بیشتر استاندارسازی­های حمایت از محیط زیست از سال ۱۹۷۲( استکهلم) و ۱۹۹۲ (بیانیه ریو) شکل گرفت، که منابع حقوق بین­‌الملل شدند، بسیاری از مفاهیم جدید همچون اصل احتیاطی، برابری بین نسل­‌ها و مفهوم توسعه ­پایدار را بیان نمودند. اگرچه وضعیت حقوقی بسیاری از این مفاهیم  همکاری‌های محیط زیستی بین­‌المللی مبهم است و موضوع بحت­‌های دانشگاهی است نمی­‌توانیم اهمیت آن­ها را نادیده  بگیریم(pevato,1999:308).

  اولین سند  حقوقی بین‌المللی  که به طور صریح  حق به محیط زیست  تصویب شد در کنفرانس آفریقایی تحت نام” منشور آفریقایی حقوق بشر و ملت­‌ها” بود که سندی منطقه‌­ای است  در ماده ۲۴ بیان داشته: ” همه ملت­‌ها حق برخورداری از  محیط زیست رضایت بخش، مطلوب  برای پیشرفتشان  را دارند”. و در میثاق منطقه‌­ای دیگری به نام “منشور آمریکایی حقوق بشر” در پروتوکل الحاقی این منشور که در ۱۷ نوامبر۱۹۹۸ در  سانفرانسیسکو به تصویب رسید آمده است.  با توجه به حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، در ماده ۱۱ بند ۱ حق به محیط زیست سالم مورد شناسایی قرار گرفته است:”هر فردی حق زندگی در یک محیط زیست سالم و حق بهره‌­مندی از خدمات عمومی اساسی را دارد”. و در بند ۲ ماده مذکور در مورد وظیفه دولت­‌ها آمده”ارتقای حفاظت، حمایت و بهبود محیط زیست را  بر عهده دارند”(:۱۰۷۳۲۰۱۲،fechete).

کنوانسیون آرهوس که در ۲۵ جان ۱۹۹۸  امضا گردید بر حق به محیط زیست سالم در سطح اروپایی تصدیق گردید و رویه‌های حقوقی محیط زیستی در کنوانسیون مذکور شکل گرفت و بر سه حق تاکید شد اول حق بر دسترسی بر اطلاعات محیط زیستی دوم حق بر مشارکت در رویه‌های تصمیم­ سازی محیط زیست و سوم حق بر دسترسی به عدالت (:۱۰۷۳۲۰۱۲،; (fechete Dutu,2007)). در گزارش نهایی سازمان ملل در آگوست ۱۹۹۴ مطالعه بر “حق به محیط زیست وحقوق بشر” تاکید شد. وگزارش نهایی فاطما زوهرا کسنتینی[۶] حق به محیط زیست به عنوان حقوق بشر شناخته شد و پیش نویس بیانیه آن به تصویب رسید pevato,1999:10)). حق به بهداشت، کار، امنیت شغلی و سلامتی، حق به استانداردهای مناسب زندگی، رهایی از گرسنگی، رژیم غذایی مناسب، برابری و عدم تبعیض و حق به امنیت شخصی و خانوادگی، حق به صلح و حق به توسعه  حقوقی هستند که توسط کنوانسیون­‌های سازمان ملل متحد[۷] ایجاد شده‌­اند تمام این حقوق  وابسته به یک محیط زیست سالم  هستند (Johnston,1995:111).

حقوق بشر و توسعه پایدار

در سال۱۹۶۸ يونسكو كنفرانس بين­‌الدولی حفاظت وكاربرد منطقی زيست كره[۸] را سازماندهی نمود كه موجب راه اندازی «برنامه بين‌­الدولی انسان و زيست كره»[۹] شد. در ۱۹۷۲ «كنفرانس سازمان ملل درباره محيط زيست انسانی » (كنفرانس استكهلم)[۱۰] به ايجاد UNEP[۱۱] منجر شد.  در ۱۹۸۰ ايده توسعه پايدار اولين بار در سندی كه توسط اتحاديه بين­‌المللی حفاظت از طبيعت[۱۲] و با نام «راهبرد حفاظت از جهان»[۱۳] منتشر شد پديدار می‌گردد. يكی از تعريف‌­های اصلی توسعه پايدار در گزارش برانت لند[۱۴] ارائه شده است : ” توسعه پايدار توسعه­‌ای است كه نياز­های نسل حاضر را برآورده می‌­سازد، بدون اين­كه به توانايی نسل‌های آينده در برآورده كردن نيازهایشان لطمه‌ای وارد سازد(كميسيون[۱۵] جهانی محيط زيست و توسعه، ۱۹۸۷: ۴۳). اين تعريف تصديق می­‌نمايد در حالی­كه توسعه برای برطرف نمودن نيازهای انسانی و بهبود كيفيت زندگی ضروری است اما اين توسعه باید بدون تهی كردن ظرفيت‌های محيط زيست در برآوردن نيازهای حال و آينده باشد( Nevin, E 2008: 49-62).

در۱۹۹۲ كنفرانس سازمان ملل درباره محيط زيست و توسعه [۱۶] «اجلاس زمين»[۱۷] و ريودوژانيرو، برزيل آمده است:

…ما با تداوم نابرابری بين كشورها و در داخل كشورها، تشديد فقر، گرسنگی، بيماری و بی‌سواد و وخامت مداوم (وضعيت) اكوسيستم‌هايی كه برای رفاه خود به آن­ها وابسته‌­ايم، مواجه هستيم؛ اما دغدغه­‌های مربوط به تلفيق محيط زيست و توسعه و توجه بيشتر به آن­ها، به رفع نيازهای اساسی، بهبود استانداردهای زندگی برای همه، اكوسيستم­‌های مديريت و بهتر حفاظت شده و آينده­ای مطمئن­تر و نويدبخش­‌تر منجر می­‌شوند. هيچ كشوری به تنهايی قادر به دستيابی به اين هدف نيست؛ اما در كنار هم – با مشاركت جهانی برای توسعه پايدار – می­‌توانيم اين كار را انجام دهيم (برنامه ۲۱، مقدمه).  و درسال۲۰۰۲ اجلاس جهانی توسعه پايدار[۱۸]، ژوهانسبورگ (ريو + ۱۰)بیان داشتند: «ما مسئوليت جمعی برای پيشبرد و تقويت به هم بسته و متقابل اركان توسعه پايدار- توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی و حفاظت زيست محيطی – را متقبل می­‌شويم».

توسعه پايدار دارای سه مولفه اصلی است كه شامل محيط زيست، اجتماع و اقتصاد می‌شود، اگر اين سه مولفه را به صورت دايره‌های هم‌اندازه­ای كه با يكديگر همپوشی دارند در نظر بگيريد، قسمت مركزی كه هر سه تای آن­ها با يكديگر همپوشی دارند، خوشبختی انسان”[۱۹] ناميده می­‌شود. همچنان كه محيط، جامعه و اقتصاد بيشتر با يكديگر متحد می‌­شوند، ميزان همپوشی و به ديگر سخن ميزان خوشبختی انسان افزايش می ­يابد (مک اون، ۱۳۸۳: ۲۳).

                       

 اصل حفاظت محیط زیست: حق به محيط زيست

   در سال ۱۹۷۲، سازمان ملل متحد نخستين كنفرانس جهانی را برای بررسی مسائل زيست محيطی برگزار كرد که منجربه شكل­ گيری وزارتخانه‌­های محيط زيست در نقاط مختلف جهان شد، برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد را به وجود آورد، و سبب افزايش تعداد سازمان­‌های جامعه‌­ی مدنی برای پيشبرد مقاصد زيست محيطی گردید (كوفی عنان، ۱۳۸۰: ۱۱۱). پارادايم قديم توسعه (رشد اقتصادی) كه مبتنی بر استراتژی­‌هايی نظير توسعه صنعتی، جايگزينی واردات، انقلاب سبز، رشد مبتنی بر صادرات و رشد مبتنی بر هدايت دولت بود عملا گستره‌ا­يی از توسعه ناپايدار را فرا روی آورد و موفق به كاهش فقر و يا ارتقاء سطح زندگی توده‌­های وسيع مردم و به ويژه روستائيان كه بخش عمده جمعيت را در كشورهای در حال توسعه شامل می­‌شدند نگرديد. تاثير همزمان سه دسته عوامل همبسته زير باعث شكل‌­گيری نگرش نوين گرديد:

۱- نتايج بد كاركردی اجرای سياست­‌های اقتصادی جهانی از قبيل سياست تعديل ساختاری كه خود برای مقابله با بحران اقتصادی جهانی در دهه ۱۹۸۰ تدوين شده بود و در آن آشكارا زمينه‌­های اجتماعی، فرهنگی و سياسی حاكم بر وضعيت ملت­ های در حال توسعه ناديده گرفته می­‌شد.

۲- افزايش  بی‌وقفه فقر، گرسنگی، ناامنی و نابرابری در جهان به رغم بيش از نيم قرن كوشش‌­های برنامه ­ريزی شده در راستای رشد اقتصادی و توسعه.

۳- تخريب نگران‌كننده محيط زيست و منابع طبيعی كه در نتيجه بهره‌­برداری نادرست از دستاوردهای تكنولوژيكی ابعادی مهارناپذير و نابود كننده پيدا كرده است(زاهدی، ۱۳۸۲: ۱۱۶).

محيط زيست­گرايی[۲۰]، در اواخر دهه ۱۹۶۰، جنبشی بود كه صرفا ترس­‌ها و دل­‌مشغولی­‌های سفيد پوستان طبقه متوسط آمريكا و به ويژه اروپا را باز می‌­تاباند (Elliott, 1994). اين روندی بود كه در اشكالی، حتی تا سال­‌های ميانی دهه ۱۹۷۰ نيز تداوم يافت ليكن، فاجعه عميق­‌تر و تهديدات وسيع‌­تر و نزديك‌تر از آن بودند كه در محدوده­‌ی اين علايق تبعيض آميز، قالب ريزی شوند، لذا اين جنبش نمی‌توانست در آن حريم­‌های محدود قرار گيرد. در نتيجه، به سرعت به چالشی جهانگير تبديل شد. «اجلاس فونكس» در سال ۱۹۷۱ و «كنفرانس سازمان ملل پيرامون محيط زيست انسانی» در استكهلم در سال بعد، سرآغاز تلاش دولت‌ها برای پاسخگويی به اين نياز جهانی بود كه در سال­‌های دهه ۱۹۸۰ و به خصوص در دهه ۱۹۹۰، در سطح  و عمق و همچنين تنوع موضوعات رخ داد.

جنبش‌های مردمی اما فارغ از اين روند، به گونه­‌ای راديكال، خواست­ه ای خود را مطرح می­‌كردند و به واقع در «قالب­»های موجود نمی‌­گنجيدند. كانون نهضت‌های طرفدار محيط زيست، كشورهای صنعتی غرب به ويژه اروپا بود و فعالان آن را جوانان و دانشجويان تشكيل می­‌دادند. اين جريان در دهه ۸۰ و به خصوص از دهه هشتاد به بعد، با عينی­‌تر شدن بحران ناشی از آلودگی­‌های زيست محيطی و افزايش هشياری‌ها، در افكار عمومی جاذبه‌های بسيار خلق كرد. با وسيع­‌تر شدن قاعده­‌ی جنبش و نيز تنوع درخواست‌ها، اين تحرك اجتماعی تحت عنوان «محيط زيست گرايی» و در جنبش سبزها» نامدار شد (نصيری، ۱۳۸۴: ۲۰۲). بیست سال پس از ۱۹۷۲، كنفرانس محيط زيست و توسعه سازمان ملل متحد مبانی توافق در مورد تغيير آب و هوا، جنگل‌­ها وتنوع زيستی را فراهم آورد. اين كنفرانس چارچوب سياست‌گزاری مشخصی را به تصويب رساند كه هدفش كمك به دستیابی به توسعه پايدار، چه در كشورهای ثروتمند و چه در كشورهای فقير بود.

يكي از مهم­ترين توافقنامه­‌های بين­‌المللی محيط زيست كه تاكنون حاصل شده است تفاهم نامه مونرآل است كه در آن كشورها ضرورت عدم استفاده از مواد مخرب لايه اوزون را پذيرفته‌­اند. در صد سال اخير، محيط زيست طبيعی ما متحمل فشارهای ناشی از چهار برابر شدن شمار انسان­‌ها و هيجده برابر شدن رشد در توليد اقتصادی جهان شده است. هدف ما بايد تامين نيازهای اقتصادی باشد بی آن كه توانايی كره زمين برای تامين نيازهای نسل‌­های آينده از بين برود(كوفی عنان :۱۱۱-۱۱۰).

اصل برابری اجتماعی :  حق به دمکراسی

  قوانين محيطی نياز دارد كه اجتماع از منابع آن­ها محافظت كند. به نظر می­‌رسد كه اكو­سيستم‌ها قابليت احيا‌كنندگی محدودی دارند و اين­كه خشكی‌های هوا و آب­‌های كره­‌ی زمين و گونه‌­های موجود در آن در نهايت با اين فعاليت‌های عاری از مسئوليت كنار خواهند آمد. رشد جمعيت با مصرف بيش از حد سوخت، آلودگی و تخليه منابع طبيعی تركيب شده و محدوديت ظرفيت موجود زمين را بيشتر می‌كند. فعاليت­‌های ثابتی مثل كاهش لايه­‌ی ازون، نشر گازهای گلخانه‌ای، قطع درختان جنگل و گازهای سمی محيط زيست رامغلوب خود كرده‌­اند.

 برای تضمين اينكه نسل های بعدی به تجربه­‌ی حداقل استاندارد زندگی در حد زندگی ما برسند بايد دسترسی خوبی به منابع طبيعی داشته باشد. اگر اين منابع از بين بروند رشد اقتصادی و كيفيت زندگی در نهايت مغلوب می­‌شوند. اصل عدالت اجتماعی نياز دارد كه هر شخص مستقلا از اين موهبت­‌های بدوی منصفانه استفاده كند. مردم بومی معاصر ونسل‌های بعدی ازحق مساوی بااكثر مردم امروزی در كشورهای پيشرفته دردسترسی به اين منابع برخوردارند( Bansal,2011:123).  اگر مردم منصفانه مصرف نكنند منابع طبيعی را از بين خواهند برد. ما در دنيايی با وابستگی‌های متقابل زندگی می‌كنيم هرجا بی عدالتی ضربه‌­ای به گروهی وارد كند اين ضربه ناگزير روی ديگران  تاثير می­‌گذارد. مطابق با اصل دمکراسی همه انسان­‌ها حق مساوی در بهره­‌مندی از منابع طبیعی داریم.

اصل اقتصاد  :  حق به توسعه

  اصل اقتصاد برای حمايت از استاندارد معتبری از زندگی نياز به توليد منابع كافی برای جامعه دارد. وقتی مردم به استاندارد قابل قبولی از زندگی می­‌رسند راحت‌تر می­‌توانند از محيط طبيعی حفاظت كنند زيرا اين موضوع با سلامتی و نيازهای ابتدايی و حياتی آن­ها رابطه دارد. هوای پاك، آب و زمين نيازهای مهمی برای شرايط فيزيكی خوب و سلامت روحی‌­اند. مردمی كه منابع كافی اقتصادی ندارند سالانه ميليون­‌ها هكتار جنگل برای بدست آوردن سوخت برای پخت و پز وگرما و بارور كردن زمين­‌های كشاورزی و چوب خانه سازی از بين می­‌برند. منابعی برای پايداری عدالت اجتماعی و امانت داری مشاغل، برنامه­‌های اجتماعی وايجاد وتوزيع ثروت­ها لازمند.

 عدالت اجتماعی محيطی و اصول اقتصادی توسعه پايدار به هم مرتبط و از درون به هم وابسته‌­اند. بدون وجود يك محيط سالم حيات انسان از بين خواهد رفت. بدون عدالت اجتماعی مردم عادی برای رسيدن به استاندارد قابل قبولی از زندگی منابع طبيعی را از بين خواهند برد. بدون گسترش اقتصاد ما نمی­‌توانيم سلامت خود و نسل­‌های بعد را تضمين كنيم. به جای بحث­‌های جداگانه، فعاليت­‌ها در اين سه زمينه بايد متصل به هم پويا و مركب باشد و افق ديدها بايد از كوتاه مدت به بلند مدت تغيير يابد(Bansal,2011:123).

  به دلیل اهمیت سه مولفه اجتماع، اقتصاد و محیط زیست و همبستگی میان آن­ها در طول دهه­‌ی گذشته حكومت بسياری از كشورهای در حال توسعه روندی را به منظور اجرای برنامه‌­های خط‌مشی سياست زيست محيطی ملی و راهكارهای ملی جهت توسعه­‌ی پايدار آغاز كردند. هدف رسمی از اين برنامه­‌ها و استراتژی­‌ها پذيرفتن راهكارهای بلند مدت جامع و يكپارچه‌­ای برای مديريت بحران محيط زيست و بهبود شرايط اقتصادی، اجتماعی و گسترش ابعاد زيست محيطی است (meadowcroft,1999:220-221). توسعه پایدار به عنوان مسیر استفاده از منابع طبیعی موجود، ارتقا توسعه اقتصادی، حفاظت از محیط زیست برای  نسل حاضر و نسل­‌های آینده است  و  ارائه کننده  بهترین راه  استفاده از توسعه  برای  بهبود  و ارتقا حقوق بشر اساسی  است (Giorgetta,2002:174). توسعه پایدار به عنوان  یک چارچوب مفهومی و حقوقی برای حق به محیط زیست است. توسعه پایدار به عنوان یک رابط میان تجارت و محیط، توسعه پایدار به عنوان یک مفهوم آشتی جویانه بین توسعه و محیط زیست و گفتمان حقوق بشر به عنوان یک مخرج مشترک برای محیط زیست و توسعه است. توسعه پایدار به عنوان یک چارچوب  مفهومی و حقوقی برای حق به محیط زیست و حقوق بشر می­ باشد ( Leib,2011:115). حق به توسعه از طریق گسترش حقوق بین‌الملل اقتصادی و حق به دمکراسی از طریق حقوق سیاسی­ مدنی و حق به محیط زیست از طریق حقوق بین الملل محیط زیستی  محقق می‌شوند.

نتیجه‌گیری

   با وجودی که بعد انسانی مفهوم اصلی در حقوق بشر است، حقوق بشر نمی­‌تواند به طور کامل همراه با تاکید صرف بر انسان باشد به ویژه از  زمانی­‌که دامنه آن فراتر از صرف منافع مادی انسان­‌ها به حفظ یکپارچگی و شأن و منزلت انسانی در ابعاد معنوی و  زیست محیطی آن رفته  است.  پتانسیل  عالی در دفاع از حقوق طبیعت از طریق گفتمان حقوق بشر وجود دارد به این دلیل که رابطه مکمل بین انسان­‌ها و محیط زیست  برقرار است. علاوه بر این، مفهوم ­سازی حقوق بشر به عنوان حقوق همبستگی و جزئیات تعهدات سه نسل پایه­ های مهم قانونی حقوق محیط زیست در حال ظهور را ایجاده کرده است، بدون اینکه لزوما طبقه بندی نسلی حقوق بشر حمایت شده  باشد”همبستگی” به عنوان یک مفهوم است که می­‌تواند پیچیدگی مسائل زیست محیطی را در برگیرد.

    در يكي دو قرن اخير، با اوج­گيری توانايی‌­های ابزاری بشر، آن تعادل زيست محيطی قرون گذشته به زيان طبيعت بر هم خورد. لطمات وارده بر طبيعت در اين بحران ابعاد اسفار و بعضا غير قابل جبرانی يافت و در ربع آخر قرن بيستم، از مرز فاجعه نيز گذشت. باید مهم­ترین هدف تبدیل امتیازهای اساسی محیط زیستی به قوانین حقوقی داخلی و بین­‌المللی باشد تا دولت‌­ها و گروها نتوانند این حقوق ذاتی را نقض کنند. به همین دلیل در حق به توسعه­، حقوق بشر محیط زیستی برای جلوگیری از نقض حقوق اساسی انسان‌­ها( به بهانه توسعه ) ضروری است.

نسل سوم حقوق جمعی و حقوق همبستگی شامل حق به توسعه، حق به صلح و حق به محیط زیست سالم می­شود. در دهه ۱۹۷۰ شاهد انقلابی در سیاست‌­ها و قوانین زیس ت­محیطی هستیم. مسائل محیطی بین‌­المللی شده در پیمان­‌های بین‌­المللی محیط ­زیستی انعکاس یافت و گروه­‌هایی همچون صلح سبز و دوستاران زمین شکل گرفت. و اولین کنفرانس جهانی سازمان ملل در مورد محیط زیست انسانی در استکهلم ۱۹۷۲ برگزار شد و در واقع مسایل زیست محیطی از حوزه فلسفی به حوزه حقوقی منتقل شد.

منشا حق به محیط زیست حقوق طبیعی است منشور زمین بر اصل ارزش ذاتی  طبیعت که در منشور جهانی از طریق شناخت این موضوع “که همه موجودات به یکدیگر وابسته اند و هر شکلی از زندگی صرف نظر از ارزش آن به انسان دارای ارزش است تصریح  می­‌کند. “به طور مشابه، کنوانسیون  سازمان ملل در مورد تنوع زیستی “ارزش ذاتی تنوع زیستی”  را به رسمیت می‌شناسد.

کنوانسیون آرهوس  که در ۲۵ جان ۱۹۹۸  امضا گردید بر حق به محیط زیست سالم در سطح اروپایی تصدیق گردید رویه­‌های حقوقی محیط زیستی در کنوانسیون مذکور شکل گرفت  و بر سه حق تاکید شد اول حق بر دسترسی بر اطلاعات محیط زیستی دوم حق بر مشارکت در رویه­‌های تصمیم­‌سازی محیط زیست و سوم حق بر دسترسی به عدالت.

   توسعه پایدار به عنوان مسیر استفاده از منابع طبیعی موجود، ارتقا توسعه اقتصادی، حفاظت از محیط زیست برای  نسل حاضر و نسل­‌های آینده است  و  ارائه کننده  بهترین راه  استفاده از توسعه  برای  بهبود  و ارتقا حقوق بشر  است. توسعه پایدار به عنوان یک رابط میان تجارت و محیط، توسعه پایدار به عنوان یک مفهوم آشتی جویانه بین توسعه و محیط زیست و گفتمان حقوق بشر به عنوان یک مخرج مشترک برای محیط زیست و توسعه است. توسعه پایدار به عنوان یک چارچوب  مفهومی و حقوقی برای حق به محیط زیست می­باشد.

منابع

 • زاهدی، محمد جواد (۱۳۸۲)، توسعه و نابرابری، تهران :انتشارات مازیار،چاپ اول.
 • عنان،کوفی عطا(۱۳۸۰)،ما،مردمان و نقش سازمان ملل متحد در قرن بیست و یکم، ترجمه رضا رضایی، تهران: نشر نگاره آفتاب.
 • فروغی نیا(۱۳۹۰)، حسین، ” بین­المللی شدن حقوق بشر و دگردیسی در مفهوم حاکمیت دولتها در عصر جهانی شدن”، فصلنامه مطالعات حقوق بشر اسلامی / سال اول / ش ۱ / زمستان۱۳۹۰.
 • گرجی ،ابوالقاسم (۱۳۶۳)، اسلام و محیط زیست، مجله نور علم، ش ۴، ص ۱۱۵.
 • مک اون، رزالین(۱۳۸۳)، آموزش برای توسعه پایدار، ترجمه دکتر داریوش کریمی و کامران گنجی، تهران: کیان مهر.
 • نصیری، حسین(۱۳۸۴)، توسعه و توسعه پایدار چشم انداز جهان سوم، سازمان حفاظت محیط زیست، انتشارات دایره سبز.
 • Aguilar(1994), Adriana Fabra, “ Inforcing The Rights to a Healthy Environment in Latin America”,Environmental Rights in Latin America, Volume3 Number4, Basil Blackwall Ltd.
 • Bansal, Pratima(2002), “The Corporate Challenges of Sustainable Development “,Academy of Management Publications.
 • Fechete(2012), Iuliana Ruxandra, “Study of The Case-law of The European Court for Human Rights Applicable to The Environment Law”, Publish by Elsevier Ltd, Procedia- Social and Behavioral Sciences 62,1072-1077pp.
 • Giorgetta,Sueli(2002), “The Right to a Healthy Environment, Human Rights and Sustainable Development”, International Environment Agreements: Politics,Law and Economics 2: 173-194, Kluwer Academic Publishers. Printed in the Netherlands.
 • Johnston, Rose Barbara)1995(,”Human Rights and The Environment,Human Ecology”, Vol 23, No 2.
 • Leib, Linda Hajjar،(۲۰۱۱) Human Rights and The Environment Philosophical, Theoretical And Legal Perspectives, MARTINUS NIJHOFF publishers, Queen Mary Studies in International LawEdited by Malgosia Fitzmaurice, Panos Merkouris and Phoebe Okowa , LEIDEN BOSTON
 • Meadowcroft, James(1999), “The Polities of Sustainable Development :Emergent Arenas and Challenges for Political Science”, Sage Publications, ltd.
 • Pevato, paula)1999(, “A Right to Environment In International Law: Current Statuse And Future Outlook”, Blackwell Publisher Ltd.,108 Cowley Road, Oxford OX4 1.jf, UK and 350 Main Street, Malden, Ma 02148,usa
 • Nevin, E (2008) Education and sustainable development in Policy & Practice: A Development Education Review, Vol. 6, Spring 2008, pp. 49-62, available: http://www.developmenteducationreview.com/issue6-focus4 p1).
 • http://www.earthcharter.org
 • http://www.un.org/esa/sustdev/agenda21 charter 36.htm

پی نوشت:

[۱]Collective Rights

[۲]Rights

[۳]  Law

[۴]  Anthropocentrism

[۵]  Ecocentrism

[۶] Fatma Zohra Ksentini

[۷]  United Nations, 1991,p8; Sierra Club Legal Defense Fund,1990,1991,1992,1993a,b;Human Rights Watch and Natural Resources Defense Council,1992.

[۸] Intergovernmental Conference on the Conservation & Rational Use of the Biophere

[۹]Intergovernmental Man and the Biosphere (MAB) Programme

[۱۰] United Nations Conference on the Human Environment (Stockholm Conference)

[۱۱]  UNEP

[۱۲] International Union for the Conservation of Nature (IUCN)

[۱۳]  World Conservation strategy

[۱۴]  brundland

[۱۵]  formally the World Commission on Environment and Development

[۱۶] United Nations Conference on Environment and Development

[۱۷] Earth Summit

[۱۸] world Summit on Sustainable Development

[۱۹] Human Well-Being

[۲۰]  Enviromentalism

 • نویسنده: فریبا حیدری دانشجوی دکتری سیاست‌گزاری عمومی
 • Email:fariba_hdry@yahoo.com
 • این مقاله در فصلنامه صیانت ازحقوق زنان در بهمن ۱۳۹۴ به چاپ رسیده است.