حمایت عمومی از سیاست عدالت کیفری سختگیرانه و نابرابری اجتماعی

0
435
حمایت عمومی از سیاست عدالت کیفری سختگیرانه و نابرابری اجتماعی
حمایت عمومی از سیاست عدالت کیفری سختگیرانه و نابرابری اجتماعی

چکیده خبر سیاستی: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که نابرابری اجتماعی به طور مستقیم با حمایت عمومی برای سیاست عدالت کیفری و کاهش نرخ جرم و جنایت در انگلستان ارتباط دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که نگرش مردم نسبت به جنایتکاران نه تنها به خاطر جرایمی که مرتکب شده‌اند، بلکه به خاطر وضعیت اجتماعی پایین آنهاست. به گفته محققان این مطالعه، مجرمان افرادی فقیر و بی‌سواد محسوب می شوند که اکثریت آنها را خشن و غیر قابل اعتماد می‌دانند. این تحقیق در نشریه انجمن روانشناسی آمریکا به نام روانشناسی، سیاست‌گزاری عمومی و قانون منتشر شده است.

دکتر کارولین کوت لوسیر، استاد جرم شناسی در دانشگاه اوتاوا، برای پایان نامه دکترای خود در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، تحقیق کرد. او می‌گوید این ارتباط بین این تفکر که جنایتکاران وضعیت اجتماعی پایین و احساس عصبانیت و مجازات نسبت به جرم و جنایات دارند، نشان می‌دهد که عدم توانایی در برطرف کردن نواقص و ضعف‌ها می‌تواند باعث شود تا درخواست‌های عمومی بیشتر برای سیاست‌های عدالت کیفری سختگیرانه کار را برای دولت‌ها برای مقابله با جمعیت بی حد حصر زندانیان دشوار کند. هم چنین این موضوع مطرح می‌شود که اثر ویرانگر سیاست‌های عدالت کیفری سختگیرانه پیش از همه برای افرادی که در حاشیه اجتماع قرار دارند مانند فقرا، بی‌خانمان‌ها، اقلیت‌های قومی و افرادی که مشکلات روانی دارند، محسوس و ملموس است.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که نابرابری اجتماعی به طور مستقیم با حمایت عمومی برای سیاست عدالت کیفری و کاهش نرخ جرم و جنایت در انگلستان ارتباط دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که نگرش مردم نسبت به جنایتکاران نه تنها به خاطر جرایمی که مرتکب شده‌اند، بلکه به خاطر وضعیت اجتماعی پایین آنهاست. به گفته محققان این مطالعه، مجرمان افرادی فقیر و بی‌سواد محسوب می شوند که اکثریت آنها را خشن و غیر قابل اعتماد می‌دانند، این تحقیق در نشریه انجمن روانشناسی آمریکا به نام روانشناسی، سیاست‌گزاری عمومی و قانون منتشر شده است.

دکتر کارولین کوت لوسیر، استاد جرم شناسی در دانشگاه اوتاوا، برای پایان نامه دکترای خود در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، تحقیق کرد. او می‌گوید این ارتباط بین این تفکر که جنایتکاران وضعیت اجتماعی پایین و احساس عصبانیت و مجازات نسبت به جرم و جنایات دارند، نشان می‌دهد که عدم توانایی در برطرف کردن نواقص و ضعف‌ها می‌تواند باعث شود تا درخواست‌های عمومی بیشتر برای سیاست‌های عدالت کیفری سختگیرانه کار را برای دولت‌ها برای مقابله با جمعیت بی حد حصر زندانیان دشوار کند.

هم چنین این موضوع مطرح می‌شود که اثر ویرانگر سیاست‌های عدالت کیفری سختگیرانه پیش از همه برای افرادی که در حاشیه اجتماع قرار دارند مانند فقرا، بی‌خانمان‌ها، اقلیت‌های قومی و افرادی که مشکلات روانی دارند، محسوس و ملموس است. محقق پیشنهاد می‌کند که بها دادن بیش از حد به افراد با طبقه اجتماعی پایین با توجه به کلیشه‌هایی که وضعیت اجتماعی پایین را وضعیت بد و بدبختی تلقی می‌کند،  عدالت تلقی می‌شود.

وی اظهار داشت: “افکار عمومی اغلب یک مسئله کلیدی در مورد اصلاح سیاست‌های عدالت کیفری است. در ایالات متحده و بریتانیا، علیرغم افزایش جمعیت زندان و کاهش میزان جرم در طول ۲۰ سال گذشته، مجازات‌های شدید مردم همچنان بالا است.

به عنوان مثال در کانادا، استان‌هایی که به لحاظ تعداد زندانی و مدت مجازات زندان به شدت مجازات می‌شوند، نسبت به افرادی که در استان‌هایی زندگی می‌کنند که به لحاظ تعداد زندانی و مدات مجازات زندان کمتر مجازات می‌شوند، به عدالت کیفری کمتر اعتماد می‌کنند. این تحقیق و تحقیقات دیگر منبع باورهای عمومی در مورد جرم و عدالت را زیر سوال می‌برد.

این گزارش نشان می دهد که سیاست‌های عدالت کیفری هزینه‌های بالایی از نظر اقتصادی و اجتماعی دارند و دولت‌ها ممکن است با تلاش مردم برای کاهش جمعیت زندانیان مخالفت کنند. در انگلستان جمعیت زندان تا سال ۲۰۰۶ به ظرفیت ۸۰،۰۰۰ نفر رسید و تا سال ۲۰۱۳ به بیش از ۹۴،۰۰۰ نفر افزایش یافته است. این کشور در میان کشورهای اروپایی با بالاترین حد مجازات عمومی قرار دارد.

  • برخی از بخش های ایالات متحده به برنامه‌های گذشته خود در مورد جرم وجنایت پشت پا زده‌اند. اگر چه سیستم عدالت کیفری کانادا به طور قابل توجهی گسترده‌تر از ایالات متحده است، دولت لیبرال تازه کار اعلام کرده است که به دنبال بازبینی و به چالش کشیدن قوانین و اصلاحات انجام گرفته توسط دولت گذشته است.
    این گزارش با سه توصیه سیاستی به پایان می رسد:
  • تلاش برای ایجاد تغییر در شیوه تفکر افراد در مورد افراد جنایتکار و نوع احساس آنها در مورد جرایم. کمپین‌های رسانه‌ای گروه‌های سیاسی و تبلیغی باید با رفع تفکرات کلی در مورد جنایت‌کاران، روند تنبیه را تضعیف کنند، به ویژه برای مجرمان غیر خشن و کسانی که پیش از محاکمه در بازداشت به سر می‌برند.
  • یافته‌ها نشان می‌دهند که احساسات مردم در مورد جرم و جنایت از برداشت‌های کلیشه‌ای آنها ناشی می‌شود که در نتیجه باعث تمایل آنها به حذف خشونت و البته عدم تنبیه افراد می‌شود. این کار می‌تواند اصلاحات سیاسی را به وجود بیاورد که طی آن راه‌های جایگزینی را برای افراد جوان و غیر خشن فراهم آورد مانند برنامه های آموزشی، درمان، مشاوره و خدمات اجتماعی.

   سیاست‌هایی که نابرابری اجتماعی را کاهش می‌دهد، از قبیل بهبود سطح تحصیلات، در نهایت می‌تواند باعث کاهش درخواست‌های عمومی برای سیاست‌های عدالت کیفری شدید شود و منافع بیشتری برای کاهش جرایم و قربانی کردن افراد آسیب‌پذیر مانند افراد کم درآمد داشته باشد.

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.

‏‫