خطرات پنهان اقتصاد گیگ جهانی

0
189
خطرات پنهان اقتصاد گیگ جهانی
خطرات پنهان اقتصاد گیگ جهانی

چکیده: گزارشات اقتصادی جدید نشان داده است که، اقتصاد گیگ در حال جهانی شدن است و این مزایا و خطراتی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه­‌ی سه ساله‌­ی مؤسسه­‌ی اینترنتی آکسفورد نشان می­‌دهد که چگونه رشد اینترنت باعث تغییر ماهیت کار (نیروی کار) شده است. بعد مکان دیگر مطرح نیست، نیروی کار از هرجای جهان قابل دسترس است: ترجمه در نایروبی، تایپ در ویتنام، نوشتن متن بهینه شده(SEO) در فیلیپین.

بسترهای نرم‌­افزای موقعیت‌­های متفاوتی را نسبت به بسترهای سنتی برای نیروی کار عظیم ایجاد می­‌کنند. ۶۸ درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی­‌ها اظهار داشته­­اند که اقتصاد گیگ تفاوت‌های قابل توجه‌ی را درآمدهای خانوار ایجاد می­‌کند.

۷۴ درصد افراد به محققان گفتند، «به ندرت یا هرگز» برای برقراری ارتباط چهره به چهره (ارتباط واقعی) از سیستم عامل استفاده می­‌کنند. ۹۴ درصد گفته­‌اند که در هیچ نوع گروه شغلی یا اتحادیه­‌ی کارگری فعال نیستند.

مارک گراهام استاد جغرافیای اینترنتی در مؤسسه­‌ی اینترنتی آکسفورد می­‌گوید:”در حال حاضر بسیاری از نیروی کار احساس می­‌کنند، حقیقتاً اتمیزه شده‌­اند”، “آن­ها احساس می­‌کنند اگر کاری را نپذیرند، بسیاری از نیروی کار سرتاسر جهان به سرعت جای آن­ها را می‌­گیرند”.

گراهام می­گوید: «بزرگ­ترین نگرانی این است که با چند بیلیون متقاضی آنلاین چه اتفاقی خواهد افتاد». اکثریت قریب به اتفاق آن­هایی که با اینترنت کار می­‌کنند، از کشورهایی با درآمد پائین یا متوسط می­‌آ‌‌یند، و اکثر آن­ها به دنبال کار آنلاین هستند. علی­‌رغم اینکه به­‌طور همزمان رشد سریعی در جریان تأمین مشاغل دیجیتال وجود دارد، ما شاهد عرضه­‌ی بیش از حد نیروی کار هستیم. این مسئله باعث کاهش هم دستمزدها و هم مزایا می­‌شود.

دولت‌­ها، پلت­فرم­‌ها، نیروی کار و مصرف­‌کنندگان برای ایجاد یک دنیای کار عادلانه دیجیتال چه می­‌توانند انجام دهند؟

 

گزارشات اقتصادی جدید نشان داده است که، اقتصاد گیگ در حال جهانی شدن است و این مزایا و خطراتی را به همراه خواهد داشت. در میان نیروی کار جنوب صحرای آفریقا و جنوب شرقی آسیا، کار بیشتر، انعطاف‌پذیری و افزایش درآمد را به دنبال دارد، اما در درازمدت فشارهایی در جهت کاهش پرداخت­‌ها، ساعات کار، تبعیض و عدم ارتباطات اجتماعی به دنبال دارد.

مطالعه­‌ی سه ساله­‌ی مؤسسه­‌ی اینترنتی آکسفورد نشان می­‌دهد که چگونه رشد اینترنت باعث تغییر ماهیت کار (نیروی کار) شده است. بعد مکان دیگر مطرح نیست، نیروی کار در سرتاسر این سیاره هستند (نیروی کار از هرجای جهان قابل دسترس است): ترجمه در نایروبی، رونویسی (تایپ) در ویتنام، نوشتن متن SEO در فیلیپین.

برای طرفدارانش، این مهاجرت مجازی، به‌­ویژه در اقتصادهای نوظهور دارای مزایای قابل توجهی است. هرکسی در هر کجا می­‌تواند کار کند، این روند می­‌تواند شغل­‌های خوبی را در مناطقی از جهان که پیدا کردن کار (شغل) سخت است، ایجاد کند. اما پس از ۱۲۵ مصاحبه و ۴۵۶ بررسی آنلاین از نیروی کار در مناطقی از جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوب شرقی، محققان دریافتند که حقیقت – به لطف- بخش بزرگی از سیستم­ عامل­‌های جهانی دیجیتال، خیلی پیچیده‌­تر از آن است.

بسترهای نر‌م­افزای موقعیت‌­های متفاوتی را نسبت به بسترهای سنتی برای نیروی کار عظیم ­‌فراهم می‌کنند. در حال حاضر بنگاه‌­های اقتصادی می‌­توانند از زیربناهایی همچون سایت­‌های Freelancer, Fiverr و Upwork برای به‌­کارگیری نیروی کار در هر نقطه از جهان استفاده کنند.

این سامانه‌­ها می­‌توانند یک منبع مهم درآمدی باشند: ۶۸ درصد از پاسخ‌­دهندگان به نظرسنجی­‌ها اظهار داشته­­اند که اقتصاد گیگ تفاوت­های قابل توجهی را در درآمدهای خانوار ایجاد می­‌کند. اما آن­ها می­‌توانند به عنوان روشی که منجر به ایزوله شدن نیروی کار می­‌شود، نیز عمل ­کنند چه به لحاظ اجتماعی و چه به لحاظ بحث­‌های حمایت­ از نیروی کار.

کارکنان احساس ایزوله شدن می‌­کنند، بدون اینکه گزینه‌­ی دیگری برای کارکردن در خانه وجود داشته باشد،: ۷۴ درصد افراد به محققان گفتند، «به ندرت یا هرگز» برای برقراری ارتباط چهره به چهره (ارتباط واقعی) از سیستم عامل استفاده می­‌کنند. ۹۴ درصد گفته­‌اند که در هیچ نوع گروه شغلی یا اتحادیه‌­ی کارگری فعال نیستند.

مارک گراهام استاد جغرافیای اینترنتی در مؤسسه‌­ی اینترنتی آکسفورد و نویسنده‌­ی اصلی این مطالعه، می‌گوید:”در حال حاضر بسیاری از نیروی کار احساس می­‌کنند، حقیقتاً اتمیزه شده‌­اند”، “آن­ها احساس می‌­کنند اگر کاری را نپذیرند، بسیاری از نیروی کار سرتاسر جهان به سرعت جای آن­ها را می­‌گیرند”.

یک اثر اتمیزه شدن، تبعیض است. در اصل، محققان می‌­نویسند: «سیستم عامل­‌ها هر کارمند واجد شرایطی را صرف نظر از (بدون توجه به) جنسیت، مبدأ، یا سایر ویژگی­‌های دیگر می­‌پذیرند. با این­حال، و در عمل،  نیروی کار در حاشیه­‌ی جهان (نیروی کاری که متعلق به کشورهای حاشیه­‌ای هستند، کشورهای جهان سوم) اغلب احساس می‌­کنند به علت کشورهایی که از آن­ها می­‌آیند، مورد تبعیض واقع می‌­شود – گاهی غیرمستقیم و گاهی اوقات واضح.

تحلیل­‌های کمی از معاملات غیررسمی طی یک ماه – از میان ۶۱.۴۷۷ پروژه­ی در حال انجام، که توسط یک پلت­فرم اصلی انجام می­‌شد، شواهدی از تبعیض­‌های آماری را نشان می­‌دهد که مشتریان (که از کشورهایی با درآمد بالا آمده‌­اند) فرض بر این است که ارزش کار  نیروی کار (از کشورهای کم‌­درآمد و متوسط آمده­‌ا‌ند) کمتر از همتایان ثروتمندتر است. این (مسئله) می­تواند از طریق یک دسته‌­بندی (درجه­‌بندی) قوی اصلاح شود – تمام سیستم عامل‌­ها دارای سیستم‌­های بازخورد معتبر مانند Uber هستند.

محققان (پژوهشگران) داستان مایا را عنوان می‌­کنند، «زن ۲۶ ساله­‌ی مالزیایی که در مقطع کارشناسی تحصیل می­‌کرد، او متخصص نوشتن بود (خوب می­‌نوشت). او درخواست کار نویسندگی به SEO داد، و یک قیمت (حقوق) ۲۵ دلاری را به‌­جای پیشنهاد ۵۰ دلاری ارائه کرد، اما این کار به پیمانکار (فرد) دیگری واگذار شد (که دارای سابقه­‌ی مثبتی بود)، و کسی بود که پیشنهاد قیمت ۷۵ دلار را داده بود. این پیمانکار تنها برای ۷.۵۰ دلار، مبلغی معادل حداقل دستمزدش را به مایا پیشنهاد داد». مایا در وضعیت دشواری قرار گرفته بود، مجبور شد کار را بپذیرد، (چرا که) انتخاب دیگری نداشت.

آنچه باعث این اتفاق می­‌شود، میزان نیروی کار آنلاین بالقوه است، چیزی که اقتصاددانان به آن “عرضه‌­ی بیش از حد” می­‌گویند. محققان بر این باورند که در راستای این عرضه­‌ی بیش از حد تنها در یک پلت­فرم اصلی ۱/۵۷۶۶۰۰ نیروی کار یافته‌­اند. به­طور ساده می­‌توان گفت، افراد (متقاضیان کار) بیشتر از شغل‌­ها هستند، و به گفته­‌ی گراهام، این وضعیت احتمالاً بدتر می­‌شود به­‌جای آنکه بهتر شود.

گراهام به WIRED می­‌گوید: «بزرگ­ترین نگرانی من در مورد این است که با چند بیلیون متقاضی آنلاین چه اتفاقی خواهد افتاد». اکثریت قریب به اتفاق آن­هایی که با اینترنت کار می­‌کنند، از کشورهایی با درآمد پائین یا متوسط می­‌آیند، و اکثر آن­ها به دنبال کار آنلاین هستند. علی­‌رغم اینکه به­‌طور همزمان رشد سریعی در جریان تأمین مشاغل دیجیتال وجود دارد، ما شاهد عرضه­‌ی بیش از حد نیروی کار هستیم. این مسئله باعث کاهش هم دستمزدها و هم مزایا می‌­شود.

دولت‌­ها، پلت­فرم­‌ها، نیروی کار و مصرف­‌کنندگان برای ایجاد یک دنیای کار عادلانه دیجیتال  چه می­‌توانند انجام دهند؟ محققان راه‌­حل­‌های مختلفی را ارائه می‌­دهند، از جمله به­ اشتراک‌­گذاری داده‌­ها که به نیروهای کار اجازه می‌­دهد به راحتی از یک پلت­فرم به (پلت فرم) دیگری بروند، و قوانین (مقررات) دولتی برای محدود کردن انحصار در کار آنلاین. آن­ها همچنین ایجاد یک بازار موازی عادلانه برای ایجاد شغل­‌های دیجیتال پیشنهاد می‌کنند، که در این راستا ما شاهد هستیم که در موازای بنیاد Fairtrade، بنیاد Fairwork ایجاد شده است.

منبع: WIRED