خواب ناکافی می‌تواند میلیاردها دلار هزینه داشته باشد

0
103
خواب ناکافی می‌تواند میلیاردها دلار هزینه داشته باشد
خواب ناکافی می‌تواند میلیاردها دلار هزینه داشته باشد

چکیده: خواب ناکافی یک مشکل بهداشت عمومی است که بیش از یک سوم از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

در اینجا محققان تلاش کرده‌اند تا پیامدهای اقتصادی زمان خواب محدود را  – که به عنوان مشکلاتِ آغاز خواب، حفاظت یا کیفیت مرتبط با حضورهوشیاری روزانه ضعیف در حداقل چند روز یک هفته تعریف شده است– در استرالیا اندازه گیری کنند. محققان داده‌های هزینه مالی و غیرمالی ناشی از نظرسنجی‌های ملی و پایگاه داده‌ها  را ارزیابی کردند. هزینه‌های در نظر گرفته شده شامل موارد زیر هستند: هزینه‌های مالی مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت غیر رسمی ارائه شده در خارج از بخش مراقبت‌های بهداشتی، زیان‌های بهره وری، هزینه‌های غیر پزشکی و هزینه‌های حادثه وسایل نقلیه، از دست دادن ظرفیت کششی در اثر ناکارایی مربوط به درآمد مالیاتی از دست رفته و پرداختی‌های رفاهی؛ و هزینه‌های غیر مالی از دست دادن  سلامتی.

هزینه‌های مالی و غیرمالی مرتبط با خواب ناکافی اساسی هستند. هزینه مالی کل برآورد شده از ۱۷.۸۸ میلیارد دلار نشانگر ۱.۵۵ از محصول داخلی ناخالص استرالیایی است. هزینه غیرمالی برآوردشده به ارزش ۲۷.۳۳ میلیارد دلار نشانگر ۴.۶% از کل بار بیماری استرالیا برای یک سال است. محققان استدلال می‌کنند که این هزینه‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری اساسی در اقدامات سلامتی پیشگیرانه هستند تا به این موضوع از طریق آموزش و قوانین توجه کنند.

دولت‌ها در تعیین اولویت‌های سلامت ملی تلاش کرده‌اند تا مسائلی را شناسایی کنند که شامل بیماری‌های شدید جمعی و بار جراحی مرتبط با هزینه‌های بالا برای توجه از طریق آموزش عمومی، مقررات و سایر اقدامات برای تاثیرگذاری بر بهبود وضعیت سلامت هستند. نویسندگان می‌گویند که برای مثال دولت‌ها در هدف گیری دیابت، افسردگی و سیگار کشیدن به طور قابل توجهی موفق بوده‌اند. این اطلاعات ارائه شده در بالا نشان می‌دهند که سلامت خواب ممکن است سزاوار توجه مشابه باشد.

 

خواب ناکافی یک مشکل بهداشت عمومی است که بیش از یک سوم از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعه جدید در مجله SLEEP، منتشر شده توسط مطبوعات دانشگاه آکسفورد، نشان می‌دهد که خواب ناکافی می‌تواند پیامدهای اقتصادی شدیدی نیز داشته باشد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که خواب ناکافی  قابل توجه و در حال افزایش است. بررسی‌های انجام شده در چند سال پیش نشان داد که شکایت از خواب ناکافی رایج است و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از پاسخ دهندگان در بسیاری از کشورهای غربی از خواب ناکافی شکایت دارند. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که این نسبت در حال افزایش است: بین ۳۳ تا ۴۵ درصد از بزرگسالان استرالیا اکنون شکایت دارند.

رشد مشکل در طول زمان درسایر کشورها با ویژگی‌های جمعیت شناسی مشابه مشترک بوده است. حدود ۳۵ درصد از جوانان آمریکا ۷ ساعت خواب شبانه توصیه شده را ندارند. حدود ۳۰ درصد کانادایی‌ها احساس می‌کنند به اندازه کافی نمی‌خوابند. حدود ۳۷ درصد از مردم انگلستان، ۲۸ درصد از مردم سنگاپور و ۲۶ درصد از مردم فرانسه نیز از خواب ناکافی گزارش می‌دهند.

خواب ناکافی به خطای توجه و عدم توانایی در تمرکز، کاهش انگیزه، سازش حل مشکل، سردرگمی، تحریک پذیری و ازدست دادن حافظه، اختلال در ارتباط، پردازش آرام یا اشتباه اطلاعات و قضاوت، کاهش زمان واکنش، و بی تفاوتی و از دست دادن حس همدردی ارتباط دارد. علاوه برآن، خواب کوتاه مدت خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، چاقی، دیابت و افسردگی را افزایش می‌دهد.

در اینجا محققان تلاش کرده‌اند تا پیامدهای اقتصادی زمان خواب محدود را  – که به عنوان مشکلاتِ آغاز خواب، حفاظت یا کیفیت مرتبط با حضور هوشیاری روزانه ضعیف در حداقل چند روز یک هفته تعریف شده است– در استرالیا اندازه گیری کنند. محققان داده‌های هزینه مالی و غیرمالی ناشی از نظرسنجی‌های ملی و پایگاه داده‌ها  را ارزیابی کردند. هزینه‌های در نظر گرفته شده شامل موارد زیر هستند: هزینه‌های مالی مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت غیر رسمی ارائه شده در خارج از بخش مراقبت‌های بهداشتی، زیان‌های بهره وری، هزینه‌های غیر پزشکی و هزینه‌های حادثه وسایل نقلیه، از دست دادن ظرفیت کششی در اثر ناکارایی مربوط به درآمد مالیاتی از دست رفته و پرداختی‌های رفاهی؛ و هزینه‌های غیر مالی از دست دادن  سلامتی.

مولفه هزینه مالی برابر با ۱۷.۸۸ میلیارد دلار بود که از موارد مقابل تشکیل یافته بود: هزینه‌های مستقیم سلامت به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار برای اختلالات خواب و ۱.۰۸ میلیارد دلار برای شرایط مرتبط؛ زیان‌های بهره وری به ارزش ۱۲.۱۹ میلیارد دلار (۵.۲۲ میلیارد دلار کاهش اشتغال، ۰.۶۱ میلیارد دلار مرگ زودرس، ۱.۷۳ میلیارد دلار غیبت از کار، ۴.۶۳ میلیارد دلار زیان در کارگرانی که در محل کار حاضر می‌شوند اما در واقعیت کار نمی‌کنند)؛ هزینه‌های غیر پزشکی حوادث به ارزش ۲.۴۸ میلیار دلار، هزینه‌های مراقبتی غیررسمی به ارزش ۰.۴۱ میلیارد دلار، و از دست دادن ظرفیت کششی به ارزش ۱.۵۶ میلیارد دلار. هزینه غیرمالی کاهش رفاه برابر با ۲۷.۳۳ میلیارد دلار بود. بنابراین، هزینه کلی برآورد شده از خواب ناکافی در استرالیا در سال های ۱۷-۲۰۱۶ (جمعیت ۲۴.۸ میلیون) برابر با ۴۵.۲۱ میلیارد دلار بود.

هزینه‌های مالی[۱] و غیرمالی مرتبط با خواب ناکافی اساسی هستند. هزینه مالی کل برآورد شده از ۱۷.۸۸ میلیارد دلار نشانگر ۱.۵۵ از محصول داخلی ناخالص استرالیایی است. هزینه غیرمالی برآوردشده به ارزش ۲۷.۳۳ میلیارد دلار نشانگر ۴.۶% از کل بار بیماری استرالیا برای یک سال است. محققان استدلال می‌کنند که این هزینه‌ها ضامن سرمایه گذاری اساسی در اقدامات سلامتی پیشگیرانه هستند تا به این موضوع از طریق آموزش و قوانین توجه کنند.

دولت‌ها در تعیین اولویت‌های سلامت ملی تلاش کرده‌اند تا مسائلی را شناسایی کنند که شامل بیماری‌های شدید جمعی و بار جراحی مرتبط با هزینه‌های بالا برای توجه از طریق آموزش عمومی، مقررات و سایر اقدامات برای تاثیرگذاری بر بهبود وضعیت سلامت هستند. نویسندگان می‌گویند که برای مثال دولت‌ها در هدف گیری دیابت، افسردگی و سیگار کشیدن به طور قابل توجهی موفق بوده‌اند. این اطلاعات ارائه شده در بالا نشان می‌دهند که سلامت خواب ممکن است سزاوار توجه مشابه باشد. وضعیت احتمالا در کشورهایی با همان وضعیت اقتصادی مشابه باشد.

پژوهشگر نقل می‌کند: ما در میانه اپیدمی جهانی خواب ناکافی هستیم. برخی از اختلالات خواب بالینی، برخی تحت فشار کار رقابتی، فعالیت‌های اجتماعی و خانوادگی و برخی از عدم توانایی اولویت دهی به خواب کافی از طریق انتخاب یا نادیده گرفتن از خواب ناکافی رنج می‌برند. این مشکل جدای از تاثیرش بر رفاه به واسطه تاثیرات مخربش بر سلامت، امنیت و بهره وری هزینه اقتصادی بزرگی دارد. پرداختن به این مساله با آموزش و پروش، قوانین، و سایر طرح‌ها احتمالا مزایای اقتصادی اساسی وهمچنین سلامتی را در پی داشته باشد.

منبع:sciencedaily

[۱] Financial costs