درک مبارزات ضد فساد شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین

مبارزه‌ی جین پینگ علیه فساد او را در میان مردمان چین به‌شدت محبوب کرده است. همانطور که دانشمند چینی مین چین پی گفته است، فساد در چین عموماً شکل طرح‌های سازمان‌یافته‌ای را دارد که از گروه‌هایی از بروکرات‌ها و افراد تجاری خصوصی برای چپاول منابع دولتی تشکیل شده‌اند.

0
158
درک مبارزات ضد فساد شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین
درک مبارزات ضد فساد شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین

چکیده: رئیس‌جمهوری چین شی جین پینگ مبارزه‌ی رسمی با فساد را مبنای حکومت خود قرار داده است. تنها بر اساس قضاوت اعضا، این حملات به نتایجی تأثیرگذار رسیده است. جالب اینجاست که حزب کمونیست چین (CCP) از زمان به قدرت رسیدن جین در ۲۰۱۲ بیش از یک‌میلیون کارمند را مجازات کرده است. مبارزات ضد فساد صدها نفر از رهبران رده‌بالا را به دام انداخته است.

فساد در ساختار نهادهای دولتی چین مستقر شده است. مبارزه‌ی جین بیشتر بر مدیریت دامنه و نتایج روش‌های فساد برانگیز مبتنی است تا ریشه‌کن کردن آن‌ها. مبارزه‌ی جین پینگ علیه فساد او را در میان مردمان چین به‌شدت محبوب کرده است.

همانطور که دانشمند چینی مین چین پی گفته است، فساد در چین عموماً شکل طرح‌های سازمان‌یافته‌ای را دارد که از گروه‌هایی از بروکرات‌ها و افراد تجاری خصوصی برای چپاول منابع دولتی تشکیل شده‌اند. فساد موجب ارتقاء شغلی، برنده شدن قراردادهای دولتی و انتقال اموال عمومی به دست بخش خصوصی است.

فساد در چین ریشه در خطوط مبهمی دارد که در سیستمی با ترکیب قوانین ضعیف دولتی، خودمختاری بسیار در سمت مسئولین محلی و مدل اقتصادی‌ای که روابط بین شرکت خصوصی و بخش بزرگ دولتی را مبهم می‌کند، وجود دارد.

اگر جین در مورد ریشه‌کن کردن کامل‌تر فساد جدی بود، احتمالاً نیاز به اصلاحات سازمانی عمیق‌تری بود. در کشورهایی که در آن‌ها به‌خوبی به مسئله‌ی فساد رسیدگی شده است، این کارها شامل حاکمیت قوی‌تر قانون، استقلال قضایی بیشتر، مسئولیت‌پذیری دمکراتیک، شفافیت سازمانی و فضای بیشتری برای نظارت‌های رسانه‌ای و اجتماعات مدنی هستند.

 

رئیس‌جمهوری چین شی جین پینگ مبارزه‌ی رسمی با فساد را مبنای حکومت خود قرار داده است.

 بر اساس قضاوت اعضائ، حزب این حملات به نتایجی تأثیرگذار رسیده است. جالب اینجاست که حزب کمونیست چین (CCP) از زمان به قدرت رسیدن جین در ۲۰۱۲ بیش از یک‌میلیون کارمند را مجازات کرده است. مبارزات ضد فساد صدها نفر از رهبران رده‌بالا ازجمله اخیراً دبیر کل سابق حزب کمونیست چانگ کینگ و عضو پولیت بورو سان چنگ چای را به دام انداخته است-.

مبارزه‌ی جین علیه فساد، او را در میان مردمان چین به‌شدت محبوب کرده است. اگر چه به نظر میرسد  اشتیاق جین برای ریشه کردن کارمندان فاسد مبتنی بر رویکرد خودش نیست بلکه یک خواست عمومی است. بااین‌حال خانواده‌ی جین بر اساس گزارشات بلومبرگ به طرزی غیرقابل توضیح ثروتی بیش از ۱ میلیارد دلار را جمع‌آوری کرده‌اند. به نظر میرسد این ماجرا بر اساس تصمیم جین برای تقویت قدرت شخصی و حزبی است که او رهبری می‌کند.

مدیریت فساد

فساد در ساختار نهادهای دولتی چین مستقر شده است. مبارزه‌ی جین بیشتر بر مدیریت دامنه و نتایج روش‌های فساد برانگیز مبتنی است تا ریشه‌کن کردن آن‌ها.

همانطور که دانشمند چینی، مین چین پی گفته است، فساد در چین عموماً شکل طرح‌های سازمان‌یافته‌ای را دارد که از گروه‌هایی از بروکرات‌ها و افراد تجاری خصوصی برای چپاول منابع دولتی تشکیل شده‌اند. فساد موجب ارتقاء شغلی، برنده شدن قراردادهای دولتی و انتقال اموال عمومی به دست بخش خصوصی است. فساد در چین ریشه در خطوط مبهمی دارد که در سیستمی با ترکیب قوانین ضعیف دولتی، خودمختاری بسیار در سمت مسئولین محلی و مدل اقتصادی‌ای که روابط بین شرکت خصوصی و بخش بزرگ دولتی را مبهم می‌کند، وجود دارد.

جین بیشتر همانند پیشینیانش به مسئله‌ی فساد رسیدگی می‌کند، اگرچه از طریق فشار، مقیاس و پشتکاری غیرعادی. رهبری حزب کمونیست به‌صورت دوره‌ای حملاتی بسیار آشکارا علیه فساد انجام می‌دهد. در طول این حملات، گروه‌هایی از کارمندان کمیسیون بازرسی و تنبه حزب کمونیست چین دفاتر دولت‌های شهری و استانی و واحدهای حزبی را بازرسی می‌کنند. این تلاش‌ها در پیش‌گیری از فراگیر شدن فساد در سیستم سیاسی و تضعیف اقتصاد با موفقیت جلوگیری کرده است. امابااین‌حال سوءاستفاده و چپاول منابع دولتی  بسیار زیاد است.

اگر جین در مورد ریشه‌کن کردن کامل‌تر فساد جدی بود، احتمالاً نیاز به اصلاحات سازمانی عمیق‌تری بود. در کشورهایی که در آن‌ها به‌خوبی به مسئله‌ی فساد رسیدگی شده است، این کارها شامل حاکمیت قوی‌تر قانون، استقلال قضایی بیشتر، مسئولیت‌پذیری دمکراتیک، شفافیت سازمانی و فضای بیشتری برای نظارت‌های رسانه‌ای و اجتماعات مدنی هستند.

دانشمند پی تأکید می‌کند که در چین نیاز به یک سری قوانین شفاف‌تر در حوزه حقوق اموال  هست که مسئولین را از بهره‌برداری از اموال عمومی جهت درآمد شخصی منع کند. چنین معیارهایی می‌تواند هم فرصت اختلاس را کم کند و هم به‌سادگی بیشتر اتفاق افتادن چنین چیزی را آشکار کند.

بااین‌حال جین توجه کمی به این‌گونه اصلاحات انجام داده است، که می‌تواند تهدید کننده‌ی نقش پیشرو حزب کمونیست باشد. همین‌طور حمله‌ی او به حقوق وکلا، رسانه‌های مستقل و سازمان‌های غیردولتی –یعنی دقیقاً گروه‌هایی که در جوامع دیگر مسئولین دولتی را به زیر سوال می‌برند و نقش ضد فساد دارند- نتیجه نهایی اقدامات او را به جهت مخالف سوق می‌دهد.

منبع: theconversation