درک مسائل شهری از طریق کارت‌های اعتباری و تلفن همراه

0
77
درک مسائل شهری از طریق کارت‌های اعتباری و تلفن همراه
درک مسائل شهری از طریق کارت‌های اعتباری و تلفن همراه

چکیده: طبق گزارشات منتشر شده از سوی MIT، UC Berkeley و UCL، ردیابی (بررسی) دیجیتالی کارت‌های اعتباری و تلفن­های همراه می­‌تواند در درک بهتر شیوه زندگی شهری و تحرکات بشری استفاده شوند.

این تحقیق با همکاری مؤسسه Grandata و Global Plus سازمان ملل متحد انجام شده است، بخشی از پروژه گسترده­‌ای است که توسط بنیاد سازمان ملل و بنیاد گیتس تأمین می‌­شود تا وضعیت اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی زنان و دختران را در کشورهای در حال توسعه بررسی کند.

دکتر ریکاردو کلاینته و رهبر گروه تحقیقاتی در این­ باره می­‌گوید: «در این رویکرد، ما تحولات رفتاری انسانی را با اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و جمعیت­ شناختی مورد بررسی قرار می­‌دهد».

«این اطلاعات ممکن است سیاست­‌گزاران را قادر سازد تا به تصمیم‌­گیری­های آگاهانه­‌تری در مورد تخصیص منابع برای حل نابرابری اقتصادی، رشد اقتصادی و بهبود همبستگی اجتماعی مبادرت مبادرت ورزند».

پرفسور مارتا سی گونزالز (از کالج محیط زیست برکلی)، و پژوهشگر اصلی مطالعه بیان می­‌دارد: «اطلاعات به دست آمده از تلفن همراه، در حال حاضر برای برنامه‌­ریز‌‌‌ی‌­های حمل و نقل استفاده می‌شوند. از طریق این تحقیق متوجه شدیم که داده‌­های کارت­های اعتباری می­‌توانند ما را در درک نحوه تحرکات و ارتباطات گروه‌های شهروندی، و همچنین نشان دادن الگوهای هزینه­‌ای آن­ها کمک کنند».

 

طبق گزارشات منتشر شده از سوی MIT، UC Berkeley و UCL، ردیابی (بررسی) دیجیتالی کارت‌های اعتباری و تلفن‌­های همراه می­‌تواند در درک بهتر شیوه زندگی شهری و تحرکات بشری استفاده شوند.

در حال حاضر سوابق کارت­های اعتباری (CCRs) برای انداز‌ه‌­گیری شباهت­ فعالیت­های خرید استفاده می‌شوند، اما برای اولین بار محققان تلاش کرده‌­اند از این داده­‌ها به همراه گزارش­های تفصیلی تماس ­های تلفنی (CDRs) برای درک ریتم روزانه تحرکات و ارتباطات انسانی استفاده کنند.

ترکیب هر دو عامل بالا الگویی از رفتارهای اجتماعی و اقتصادی شهروندان را نشان می‌دهد.

برای انجام این مطالعه که اطلاعات آن در حال حاضر در مجله­‌ی نیچر کامینکیشن (Nature Communication) منتشر شده است، محققان داده­‌های به ­دست آمده از کارت­های اعتباری نانشناس در یک شهر بزرگ را جمع‌­آوری کرده، و براساس نتایج حاصل از مطالعه­‌ی آن­ها، جمعیت شهری را به شش گروه تقسیم می­‌کنند.

دسته­‌ی “خانه­‌دارها” را اغلب زنان سالمند تشکیل می‌داذند که تمایل اندکی به هزینه و تحرک داشته و معاملات اصلی­شان در فروشگاه­های مواد غذایی است. گروه “مسافران” (رفت­ و آمد کنندگان) عمدتاً مردانی بودند که در مناطقی دورتر از مرکز شهر زندگی می­‌کردند (در حاشیه­‌ی شهر). 

جوانان را می­‌توان به دو گروه تقسیم کرد: جوان­ترها که تراکنش اصلی­شان بابت پرداخت هزینه­‌ی تاکسی بود. گروه بزرگ­تری از جوان­ها که دارای ارتباطی با شبکه‌­های کامپیوتری و خدمات اطلاعاتی بوده، و هزینه‌ای بالاتر از حد متوسط، هزینه­‌ی سایر گروه­ها داشتند و عمدتاً هم در مرکز شهر ساکن هستند.

این تحقیق با همکاری مؤسسه Grandata و Global Plus سازمان ملل متحد انجام شده است، بخشی از پروژه گسترده­‌ای است که توسط بنیاد سازمان ملل و بنیاد گیتس تأمین می‌­شود تا وضعیت اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی زنان و دختران را در کشورهای در حال توسعه بررسی کند.

دکتر ریکاردو کلاینته (از مرکز تحلیل فضایی پیشرفته) و رهبر گروه تحقیقاتی در این­ باره می­‌گوید: «در این رویکرد، ما تحولات رفتاری انسانی را با اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و جمعیت­‌ شناختی مورد بررسی قرار می­‌دهد».

«این اطلاعات ممکن است سیاست­‌گزاران را قادر سازد تا به تصمیم­‌گیری­های آگاهانه­‌تری در مورد تخصیص منابع برای حل نابرابری اقتصادی، رشد اقتصادی و بهبود همبستگی اجتماعی مبادرت مبادرت ورزند».

پرفسور مارتا سی گونزالز (از کالج محیط زیست برکلی)، و پژوهشگر اصلی مطالعه بیان می­‌دارد: «اطلاعات به دست آمده از تلفن همراه، در حال حاضر برای برنامه‌­ریزی­‌های حمل و نقل استفاده می­‌شوند. از طریق این تحقیق متوجه شدیم که داده‌­های کارت­های اعتباری می­‌توانند ما را در درک نحوه تحرکات و ارتباطات گروه‌های شهروندی، و همچنین نشان دادن الگوهای هزینه‌­ای آن­ها کمک کنند».

«این روش اطلاعات زیادی در مورد داده­‌هایی که از سراسر جهان جمع­ آوری شده‌­اند به ما می­‌دهند، از جمله کشف توالی خرید براساس نوع و نقش­شان در فضای مجازی و شبکه­‌های اجتماعی».

این تیم تحقیقاتی دریافت که تجزیه و تحلیل CCRs به همراه CDRها نشان می‌­دهند که زنان چگونه با عوامل استرس­زایی مانند رکود اقتصادی و تغییرات سیاست­های کلان اقتصادی مقابله می­‌کنند، و این روش زنان را قادر می‌­سازد تا در چنین مواقعی از پول­های دیجیتالی به جای حمل پول نقد استفاده کنند.

این روش و نتایج حاصل از آن را می­‌توان در طراحی و مدیریت سیستم‌­های تأمین اجتماعی مؤثر در کشورها در حال توسعه استفاده کرد و می‌تواند به ویژه در توسعه مسائل شهری، مانند زیرساخت­های برنامه­‌ریزی و نقشه‌­برداری محله­‌ها، ارزشمند باشند.  

منبع: ساینس دیلی