دکتر سیروس پیله رودی، مردی از تبار بزرگان بزرگوار

دکتر سیروس پیله رودی/ اين روزها سالگرد رحلت بزرگ مردي است كه ياد و خاطره اش الهام بخش از خود گذشتگي براي خدمت به مردم و خصوصا محرومان و زنان و اطفال ملت ما است.

0
904
دکتر سیروس پیله رودی
دکتر سیروس پیله رودی

دکتر پیله رودی/ اين روزها سالگرد رحلت بزرگ مردي است كه ياد و خاطره اش الهام بخش از خود گذشتگي براي خدمت به مردم و خصوصا محرومان و زنان و اطفال ملت ما است.

دكتر سيروس پيله رودي بزرگوار كه ياد و خاطره اش هميشه به همراه ياد و خاطره دكتر شادپور همکار و همراه او، عزيز و بزرگ خواهد ماند، طلایه دار سیاست پیشگیری و نظام ارجاع سلامت در کشور در سالهای بحرانی بعد از انقلاب  بود .

در سال ۱۳۸۵ كه دكتر پيله رودي در بيمارستان بستري بود بنده، در كسوت شاگردي آن بزرگ مرد، مطلبي در باره ايشان به قدر برگي تحفه درويشي خویش نوشته بودم. كه امروز به ياد ايشان باز نشر ميدهم.

خداوند روح ايشان و دكتر شاد پور را كه از خادمان واقعي ملت بزرگ ايران بودند، مشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد و ما را قدردان بزرگان خوبش براي استمرار بزرگي ها و بزرگواري ها بنمايد.

?                 ?خبررسید که اقای دکتر پیله رودی یکی ازاصلی ترین شخصیت های حوزه سلامت و همچنین محوری ترین عناصر بنیانگزار نظام بهداشتی درمانی کشور در سی سی یو بیمارستان قلب شهید رجایی بستری هستند.

در رسانه های کشور که جستجو کردم هیچ خبری حتی یک سطر موجود نبود تا بگوید دکتر پیله رودی کیست. در این مقاله بنا بر احساس وظیفه فقط خواستم که اسمی از او در این دوران غریبی بزرگان برده باشم. ….

⚡️دکتر پیله رودی به همراه اعضای تیم همراه سالها عاشقانه کار کردند تا در اوج نابسامانی و انارشی ارگانایز شده و در میان بحرانهای پس از انقلاب وخرابه های حاصل از جنگ تحمیلی،  شبکه ارائه خدمات بهداشتی ایران بتواند زینت سینه یک ملت و التیام بخش درد میلیونها ایرانی دردمند در روستاها و بخش ها و شهر های دور و نزدیک کشور باشد.

سیستمی که در سالهای بعد به عنوان تجربه ای بزرگ، سترگ و مفید مورد اهتمام و تحسین سازمان جهانی بهداشت
وکشورهای عضو قرار گرفت . شبکه ارائه خدمات سلامتی در ایران در میان اشنایان به موضوع به نام دکتر پیله رودی و شادپور شناخته میشود اگر چه اندو و خصوصا دکتر پیله رودی بزرگ امروز در اوج گمنامی ملی و نامهربانی بسر میبرد. امروز میلیونها ایرانی وامدار کار سترگ این پیرمرد مهربان و سخت کوش هستند و او البته کار خود را تنها انجام یک وظیفه می شمارد، اگر چه هنوز از یاداوری تلخ و شیرین ان سالها اشک در گوشه چشمانش جمع میشود.

⚡️دو سال قبل در سفری که به سازمان جهانی بهداشت در ژنو داشتم یکی از مدیران ارشد سازمان که به عنوان مسئول زلزله بم از طرف سازمان مدتی در ایران بود، نسخه ای پلی کپی از ترجمه کتاب شبکه بهداشت و درمان دکتر پیله رودی به من هدیه کرد با این تاکید که این کتاب را باید با طلا وزن کرد. چرا که یکی از بهترین تجربیات در عرصه جهانی راتصویر کرده است و جویای حال نویسنده شد و من مانده بودم که چه باید بگویم. اگر چه تجربه دکتر پیله رودی را دراین عرصه از تجربه مردان بزرگی چون پروفسور رهنما و دکتر شیخ الاسلام ودکتر برزگرو دکتر اسپندار و دکتر وکیل نمیتوان جدا گرفت اما با اطمینان میتوان گفت که نظام شبکه سلامت در بعد از انقلاب بدون داشتن نام دکتر پیله رودی بر پیشانی اصالت خود را از دست میدهد.

⚡️سال گذشته در مکزیک برای بزرگداشت فردی که به عنوان بنیانگزار نظام سلامت معرفی میشد کنگره ای جهانی برگزار گردید و سران نظام پی اچ سی از کشورهای مختلف دنیا دعوت گردیدند تا در مراسمی که با حضور دکتر ماهلر رئيس پراوازه سازمان  بهداشت جهانی در دهه ۸۰ میلادی و به افتخار همکار مکزیکی برگزار میگردید حضور بهم رسانند. و انصاف حکم میکند که ما متاسف از حال و روزگار خود باشیم. چرا که بدرستی میتوان ادعا کرد کاری که دکتر پیله رودی در این کشور در اوج بهم ریختگی انجام داد اگر از کار همتای مکزیکی بزرکتر نباشد کوچکتر نبوده است .

⚡️دکتر پیله رودی آنقدر بزرگ است که در اندازه بزرگداشت های معمول در ایران نگنجد. اما این نکته چیزی از وظیفه حداقل نخبگان جامعه کم نمیکند . بزرگداشت دکتر پیله رودی به معنای تبدیل سیستم بهداشت و درمان کشور به گاو مقدس نیست چه آنچه او و همراهان دانشمند او میخواستند با انچه تحت فشارهای سیاسی متعدد به شیر بی یال و دم واشکم تبدیل شد فاصله بسیار است.

البته بگذارید موضوع نقد نظام سلامت موجود را مبتنی بر شاخصهای سلامتی و توسعه ای دهه های مختلف و در مقایسه با کشور های دیگر منطقه به مقال دیگری بگذاریم و در این مجال پی سخن خویش گیریم.

امااشاره به این نکته خالی از لطف نخواهد بود که در سال ۵۹ وقتی کار طراحی شبکه شروع شد میزان مرگ کودکان زیر یکسال به رقم وحشتناک ۱۰۴ در هزار تولد زنده میرسید و امید به زندگی ایرانیان ۵۷ سال بیشتر نبود. موقعیتی وخیم که در طی سالهای بعد از استقرار شبکه شاخص اول به ۳۲ و شاخص دوم به ۷۰ سال (مطابق امار سازمان بهداشت جهانی) تبدیل شد. چیزی که برای کسی چون پروفسور پیتر برمن معروفترین استاد اقتصاد بهداشت دانشگاه هاروارد و بانگ جهانی موجب شگفتی بود و در سال ۱۹۹۸ در دیداری حضوری اذعان میکرد که ما میدانیم که چنین اتفاقی در ایران افتاده است اما نمیدانیم چگونه. دست آوردی که سال گذشته پروفسور بلوم رئیس دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تجربه ایران در بعد از سالهای انقلاب را شگفتی پی اچ سی خوانده بود چیزی که با تفکر تلاش و برنامه ریزی وایران گردی نقطه به نقطه چنین مرد صبور و مقاومی و همراه همیشگی او دکتر شارپور درکنار درایت و حمایت وزیری چون مرندی وبا ایثار جان و عمر و سلامتی و با هزینه نان بربری و پنیر و چای شیرین در زیر بمباران دشمن و اموزش و به کارگیری هزاران بهورز اجتماعی حاصل شده بود. اگر چه خود دکتر پیله رودی بهبود شگفت انگیز آمار های سلامتی کشور را نتیجه توسعه اجتماعی کشور میداند ولی بی تردید نقش سیستم ارائه خدمات و آموزش بهداشت در این مسیر و حتی در خود توسعه اجتماعی و انسانی کشور نقش برجسته و ویژه ای بوده است.

✏️✏️امروز دکتر پیله رودی پیر و شکسته شده است و البته به همان اندازه نظام شبکه سلامت کشور پیر و شکسته شده است.

اما یک تفاوت بین این خالق و مخلوق وجود دارد اولی تنها و درگمنامی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قلب شهید رجایی بستری است و هیچ سرودی در این کشور بنامش نواخته نمیشود و دومی هنوز به عنوان گل سینه جلیقه دولتمردان ایران در روزهای نمایش بکار می اید.

ایرانیان همه آنهایی که سالمند و تندرست و فرزندانی شاداب و سالم دارند وامدار بذل سخاوتمندانه سالهای جوانی دکتر پیله رودی هستند ومروت ایجاب نمیکند او در این روزها تنها بماند.

✍️دكتر حمید بهلولی
بهمن ۱۳۸۵ مصادف با
فوریه ۲۰۰۷