سرطان پوست، بیماری خطرناک رو به افزایش

0
443

آمارهای موجود در زمینه سرطان پوست در اروپا و برخی از کشورهای اروپایی نشان می­‌دهد که این بیماری در حال افزایش بوده و سالانه شمار زیادی از مردم به آن مبتلا می‌شوند. سرطان پوست شایعترین سرطان در جهان است. این بیماری معمولا ناشی از اشعه خورشید است که در طول زمان نفوذ کرده و به پوست آسیب می‌رساند و اغلب در چهره، گردن، کمر و دست و پا دیده می‌شود. سرطان پوست بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال رایج است، اما ممکن است هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری به چندین شکل مختلف از بیماری اشاره دارد که هر کدام از آنها نشانه‌های مختلف، درمان‌ها و شدت متفاوت دارد. خوشبختانه، ضایعات سرطانی با هوشیاری قابل شناسایی بوده و امکان درمان موثرتر آن را فراهم می‌کند. درواقع سرطان پوست را می‌توان با تغییر رنگ، اندازه یا شکل تعریف کرد.

یکی از مشکلات مربوط به این بیماری این است که آگاهی عمومی از علائم سرطان پوست در حال حاضر کم است، به این معنی که فرصت برای تشخیص زودرس حیاتی می تواند از دست رفته باشد.  

با این حال میزان بروز تمام انواع سرطان پوست در حال افزایش است. بدترین نوع این بیماری، ملانوما نام دارد که نوعی تومور پوستی محسوب می‌شود و منشأ آن با اشعه ماورا بنفش مرتبط است. طبق گزارش‌ها هر ساله ملانوما مسئول مرگ ۲۰ هزار شهروند اروپایی است. نوع دوم این نوع بیماری، انواع سرطانهای غیرپوستی است که خطر آن به نسبت بیماریهای ملانومی کمتر است. این نوع  سرطان کارسینوما، کارسینوم سلول یا سنگفرش، نام دارد که از شایع ترین سرطان‌ها است و از سلول های کراتینوسیت تشکیل شده است. طبق آمارهای فدرال آلمان، طی ۷ سال اخیر، این بیماری ۱/۱۷ درصد افزایش یافته است. اما سرطان‌های پوست غیر ملانوم هنوز در آمارهای رسمی گزارش نشده‌اند و همین موضوع میزان واقعی شیوع آن را پنهان می‌کند. بر اساس گزارشات موجود، سالانه تعداد زیادی از مردم به این بیماری مبتلا می‌شوند. محققان آلمانی میزان مبتلایان به این بیماری را در کشور خود حدود ۱۹۲ هزار نفر در سال برآورد می­‌کنند. یکی از مشکلات مربوط به این بیماری ضعف آگاهی عمومی از علائم سرطان پوست است، به این معنی که فرصت برای تشخیص زودرس حیاتی می‌تواند از دست رفته باشد.

سرطان پوست

آموزش، توانایی تشخیص زودهنگام را بهبود می بخشد.

در راستای حل این مشکل، وبسایتی با عنوان یوروملونوما Euromelanoma  برای ترویج و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد پیشگیری از سرطان پوست، تشخیص زودهنگام و درمان به وجود آمده است. این سایت توسط یک شبکه از متخصصین پوست اروپایی هدایت می‌شود که به طور داوطلبانه و البته سخاوتمندانه وقت خود را صرف خدمت به آن می‌کنند. این فعالیت، در مراسم عمومی سالانه روز غربالگری یورومالانوما به نمایش عمومی می‌رود. در واقع، یوروملونوما در ۳۳ کشور فعال است و تا به امروز، بیش از ۴۵۰،۰۰۰ نفر آزمایشات و آزمونهای رایگان پوست دریافت کرده‌اند. هر ساله یک کمپین جدید ایجاد می‌شود و این به بسیاری از کشورها امکان می‌دهد که مواد رایگان را دریافت کنند و این رویداد را با سرمایه گذاری پایینتر سازمان دهند. کمپین یوروملونوما عمدتاً با کمک‌های مالی ارائه شده توسط صنعت پشتیبانی می‌شود. فعالیت های این کمپین پان اروپایی برای رسیدن به ۳ مخاطب اصلی تمرکز دارد؛ عموم مردم، جامعه علمی و سیاست‌گزاران اروپایی و ملی.

در نتیجه می‌توان گفت آموزش، توانایی تشخیص زودهنگام را بهبود می‌بخشد. اقدامات این کمپین برای کشورهای منطقه شرقی بسیار مهم است؛ زیرا آخرین برآوردهای بروز و مرگ و میر ناشی از ملانوم، اختلاف شدید بین کشورها را نشان می‌دهد که احتمالا مربوط به فرصت‌های از دست رفته برای تشخیص زود هنگام و گزارش ناقص ملانوما در اروپای شرقی است.