سه موضوعی که اقتصاد را در سال ۲۰۱۸ شکل می‌دهد

0
72
سه موضوعی که اقتصاد را در سال 2018 شکل می‌دهد
سه موضوعی که اقتصاد را در سال 2018 شکل می‌دهد
چکیده: خواه شما نظرسنجی‌های کارشناسان، رسانه‌ها، و یا متفکران را دنبال کنید یا نه، چند موضوع مشترک در مورد اقتصاد در سال ۲۰۱۸ و فراتر از آن ظاهر شده است. این موضوعات عبارت از Brexit، ظهور روبات‌ها و علاقمندی زیاد به بیت کوین و رمزنگاری ارز است.

برگزیت:در حالی که حرکت پارلمان اروپا بین بروکسل و استراسبورگ ممکن است هدر رفتن منابع باشد و پروژه یورو هرگز از لحاظ اقتصادی دست یافتنی نباشد، این مساله دیگری برای یک کشور است که به طور داوطلبانه دسترسی به بازارهای اصلی صادرات خود را از دست می‌دهد.

حتی اگر بریتانیا در سال ۲۰۱۸ یک معامله تجاری مناسب را انجام دهد، تاثیر آن بر صنعت بریتانیا، ناشناخته و غیر قابل شناسایی است. از این رو اهمیت توسعه یک استراتژی صنعتی موثر، افزایش توانایی صنعت انگلستان برای فروش به اروپا است، حتی اگر با تعرفه و محدودیت‌های دیگر مواجه باشد.

روبات‌ها:دو جنبه مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد که چرا تکنولوژی همه ما را بیکار نمی‌کند. اولا، اگر چه تکنولوژی جدید جایگزین بعضی از مشاغل می‌شود ، اما در مقابل مشاغل دیگری را ایجاد می‌کند. و توجه به این نکته که نوآوری‌های تکنولوژیک معمولا به رشد اقتصادی کمک می‌کند، نتیجه آن مشاغل بیشتر بوده است.

دوم اینکه اگر تعداد مشاغل – یا به جای آن – کل میزان اشتغال – کاهش یابد، این کار باید به خوبی انجام شود، زیرا می‌توان کار را به  اشتراک گذاشت. این فرصت بیشتری را برای اوقات فراغت، با کار کم استرس و سبک ارائه می‌دهد که مدتها وعده داده شده است، هرچند به ندرت یک واقعیت است.

بیت کوین: یک شوک دیگر به سیستم جهانی می‌تواند بحران مالی و رکود اقتصادی را ایجاد کند. آخرین بار، علت بحران وام مسکن بود؛ چه چیزی ممکن است علت بحران بعدی باشد؟ پیش فرض مربوط بر رشد بدهی وام ماشین ؟ درگیری‌های بین‌المللی و حتی جنگ؟ یا شاید انفجار حباب بیت کوین؟

بنابراین پاسخ به این سوال این دو مورد است خواه حباب بیت کوین پشت سر گذاشته شود یا اینکه بیت کوین به جریان اصلی تبدیل شود. رمزنگاری ارزی جایگزین بعضی از سیستم‌های بانکی و پولی فعلی خواهد شد.


خواه شما نظرسنجی‌های کارشناسان، رسانه‌ها، و یا متفکران را دنبال کنید یا نه، چند موضوع مشترک در مورد اقتصاد در سال ۲۰۱۸ و فراتر از آن ظاهر شده است.

این موضوعات عبارتند از Brexit، ظهور روبات‌ها و علاقمندی زیاد به بیت کوین و رمزنگاری ارز است. در اینجا چکیده‌ای در مورد چگونگی درک بهتر این سه قضیه ارائه می‌شود که موضوع اصلی اخبار است.

  • برگزیت(Brexit)

فردی ادعا کرد که از آی فون خود پرسید: “سیری، استعاره خوب برایBrexit چیست؟” سیری با داستانی جدید مربوط به کسی که سعی در کشتن یک عنکبوت با یک فانوس داشت و خانه‌اش را سوزانده بود، پاسخ داد. این مساله، به سادگی رویکرد انگلستان برای اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد.

افراد کمی انکار می‌کنند که مشکلاتی در اتحادیه اروپا وجود دارد؛ بعضی از آنها ممکن است بخاطر داشتن یک عنکبوت ناخواسته در خانه در اذیت باشند. اما راه‌های مختلفی برای نزدیک شدن به این مسائل وجود دارد، برخی راه‌ها ممکن است که موثرتر و پرهزینه تر از دیگر راهها باشند. در حالی که حرکت پارلمان اروپا بین بروکسل و استراسبورگ ممکن است هدر رفتن منابع باشد و پروژه یورو هرگز از لحاظ اقتصادی دست یافتنی نباشد، این مساله دیگری برای یک کشور است که به طور داوطلبانه دسترسی به بازارهای اصلی صادرات خود را از دست می‌دهد.

حتی اگر بریتانیا در سال ۲۰۱۸ یک معامله تجاری مناسب را انجام دهد، تاثیر آن بر صنعت بریتانیا، ناشناخته و غیر قابل شناسایی است. از این رو اهمیت توسعه یک استراتژی صنعتی موثر، افزایش توانایی صنعت انگلستان برای فروش به اروپا است، حتی اگر با تعرفه و محدودیت‌های دیگر مواجه باشد. رقابت بر اساس کیفیت و نوآوری برای صنایع مهم است. چنین موفقیت‌های صنعتی، موردی برای کشف بازارهای جدید خواهد بود، که اگر اروپایی‌ها تحریم شوند، حیاتی خواهد بود.

استراتژی صنعتی همانطور که به نظر می‌رسد در شناسایی زمینه‌های رشد بالقوه و تعیین نوع سرمایه‌گذاری که برای ماندن در خط مقدم محصولات و پیشرفت‌های فرآیند نیاز است خوب می‌باشد. اما هنگامی که تعدادی از پیشینیان آن بدون اثری حذف شدند، هیجان زده شدن کار سختی است.

یک دلیل بزرگ این است که بیش از یک قرن صنعت بریتانیا در یک دام «کوتاه مدت» گیر کرده است، با مدیرانی که بر قیمت  سهام سه ماهه بعدی و پرداخت سود سهام متمرکز شده‌اند، به خاطر ترس از این که آیا این قضیه باید توسط شرکت آنها بکار برده شود یا نشود.  و ماورای این ضعف صنعتی، حاکمیت شرایط مالی و شهر لندن قرار دارد که همیشه در معامله جهانی بیشتر از سرمایه گذاری داخلی مورد قبول بوده است..

آشکار سازی آخرین راهبرد صنعتی، سوالات زیادی بجا گذاشت که چه کسی مسئول نظارت بر عملکرد و حصول اطمینان از موفقیت آن است؟ موفقیت آن بعید است، مگر اینکه چنین تعهدی همراه با ارائه سرمایه گذاری صنعتی دراز مدت؛ تنوع سازمانی بیشتر؛یک انقلاب در آموزش و پرورش، آموزش و مهارت‌های بریتانیا؛ ایجاد و اجرای سیاست منطقه‌ای؛ رسیدگی به نابرابری درآمد، ثروت و فرصت؛ تقویت تحقیق و توسعه و نوآوری؛ و اطمینان از پایداری محیطی باشد.

  • روبات‌ها و مشاغل

در حالی که استراتژی صنعتی بر روی بخش‌های جدید فناوری مانند رباتیک متمرکز شده است، این نیز به عنوان تهدیدی در از بین بردن مشاغل در طول ده سال آینده نشان داده شده است. این قضیه ممکن است، اما ما باید به یاد بیاوریم همین مساله ۲۰۰ سال پیش توسط لودیتها و چندین بار پس از آن زمان مطرح شد.

دو جنبه مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد که چرا تکنولوژی همه ما را بیکار نمی‌کند. اولا، اگر چه تکنولوژی جدید جایگزین بعضی از مشاغل می‌شود ، اما در مقابل مشاغل دیگری را ایجاد می‌کند. و توجه به این نکته که نوآوری‌های تکنولوژیک معمولا به رشد اقتصادی کمک می‌کند، نتیجه آن مشاغل بیشتر بوده است.

دوم اینکه اگر تعداد مشاغل – یا به جای آن – کل میزان اشتغال – کاهش یابد، این کار باید به خوبی انجام شود، زیرا می‌توان کار را به  اشتراک گذاشت. این فرصت بیشتری را برای اوقات فراغت، با کار کم استرس و سبک ارائه می‌دهد که مدتها وعده داده شده است، هرچند به ندرت یک واقعیت است.

کاهش اشتغال (یا تعداد مشاغل، و یا مقدار کاری که هر یک از ما باید انجام دهیم، اگر میزان کم اشتغال اوقات فراغت بیشتر برای همه فراهم کند) به معنای افزایش مقدار کار تولید شده در هر فرد (و یا در هر ساعت) است. به عبارت دیگر، بهره وری بالاتر است. این مساله در انگلیس اتفاق نمی‌افتد. در حقیقت، طی ده سال گذشته، انگلیس شاهد مورد مخالف خود بوده است، که در آن میزان رشد بهره وری به جای افزایش، کاهش یافته است. بنابراین، فقط برای سه روز هفته برنامه ریزی نکنید.

بیت کوین، بلاکچین ( زنجیره بلوکی) و حباب‌ها

بخش عمده‌ای از رشد اقتصادی رو به رشد، نیاز به یک استراتژی صنعتی، حتی رأی برای Brexit، ممکن است در درون بحران مالی جهانی ۲۰۰۸-۲۰۰۷ و رکود جهانی پس از آن در سال ۲۰۰۹ قرار گیرد،  اولین باری که تولید جهانی و درآمد از دهه ۱۹۳۰ کاهش یافته است.

چیز دیگری که باید در سال ۲۰۱۸ بررسی شود این واقعیت است که خطر عملکرد تکراری این قضیه باقی می‌ماند. دولت‌های بین‌المللی با افزایش هزینه‌های دولت مانع رکود اقتصادی جهانی در ۱۹۳۰ شده‌اند. اما به محض این که خطری جدی از دولت بریتانیا و چندین مورد دیگر برطرف شد، تحمیل سیاست‌های ریاضت اقتصادی بازسازی بازسازی شکننده‌ای را پشت سر گذاشتند.

بنابراین یک شوک دیگر به سیستم جهانی می‌تواند بحران مالی و رکود اقتصادی را ایجاد کند. آخرین بار، علت (پیش فرض) بحران وام مسکن بود؛ چه چیزی ممکن است مورد بعدی را راه اندازی کند؟ پیش فرض مربوط بر رشد بدهی وام ماشین ؟ درگیری‌های بین‌المللی و حتی جنگ؟ یا شاید انفجار حباب بیت کوین؟

تکنولوژی Blockchain به طور فزاینده‌ای برای فعالیت های مختلف استفاده می‌شود – از اعتباربخشی یادگیری آنلاین جهانی تا ایجاد ارزهای رمزپایه معروف مانند بیت کوین، که اساسا IOUs به شکل دیجیتال هستند.

بنابراین پاسخ به این سوال این دو مورد است خواه حباب بیت کوین پشت سر گذاشته شود یا اینکه بیت کوین به جریان اصلی تبدیل شود. رمزنگاری ارزی جایگزین بعضی از سیستم‌های بانکی و پولی فعلی خواهد شد. اما این میزان ممکن است با نگرانی‌هایی در مورد استفاده از آنها برای فعالیت های غیرقانونی، استفاده از منابع سنگین آنها در عصر زمانی که ما نیاز به استفاده کمتر از انرژی داریم  و حساسیت آنها به حباب های فرضی و سقوط های احتمالی، که همیشه تهدیدی به بحران‌ها و رکود اقتصادی است، محدود شود.

منبع: theconversation