شکست ترامپ در برابر طرح بیمه سلامت اوباما

0
142

مجلس سنای آمریکا به طرح پیشنهادی ترامپ مبنی بر لغو طرح بیمه سلامت اوباما رأی نداد.

در ساعات اولیه آغاز به کار مجلس سنا، برنامه جدید و مقتدرانه جمهوریخواهانه برای لغو طرح بیمه سلامت رئیس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما شکست خورد و به تصویب نرسید. این طرح که در ساعات ابتدایی روز جمعه در مجلس سنای آمریکا به رأی گذاشته شد، با ۵۱ رأی مخالف در برابر ۴۹ رأی موافق، از تصویب و قانونی شدن بازماند. البته برخی ازقوانین این طرح از جمله الزاماتی که همه آمریکایی ها را مجبور به خرید بیمه درمانی می کند، حذف شد، اما بسیاری از قوانین همچنان پابرجا هستند.

ترامپ، لغو طرح بیمه سلامت اوباما، موسوم به اوباماکر را یکی از شعارهای خود در رقابت های ریاست جمهوری قرار داده و قول لغو آن را بعد از پیروزی در انتخابات داده بود. علیرغم تلاش های رئیس جمهور، دونالد ترامپ، این طرح با رأی مخالف مجلس سنا، مورد مخالف نمایندگان قرار گرفته و شکستی سنگین را بر ترامپ تحمیل نمود. میچ مکانل، رهبر اکثریت مجلس سنا و از مخالفان اوباماکر بعد از اعلام نتایج، آن را “لحظه ناامید کننده” نامید. اوباماکر که یکی از برنامه های مهم دولت اوباما جهت تحت پوشش قرار دادن طبقات ضعیف به تصویب کنگره رسیده بود، مخالفان و منتفدان سرسختی قرار گرفت. ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا، یکی از این مخالفان است.

به گزارش ایسنا، طرح لغو اباماکر در ماه مه سال جاری به تصویب مجلس نمایندگان کنگره آمریکا رسیده بود اما اجرایی شدن آن مستلزم تصویب در مجلس سنا بوده است. با رد طرح لغو اوباماکر، قرار است جناح اکثریت در سنای آمریکا طرح دیگری شامل اصلاحاتی در آن را تدوین و برای بررسی و رای ‌گیری مجدد در دستور کار مجلس سنا قرار دهند.

گفته می شود ترامپ بعد از اعلام نتیجه رأی گیری سنا، در توئیتر خود نوشت: ” ۳ جمهوری‌خواه و ۴۸ دموکرات مردم آمریکا را مایوس کردند. همانطور که از اول هم گفته بودم، بگذارید اوباماکر از درون فرو بریزد، بعد دست به کار خواهید شد. نگاه کنید!”