غول‌های فناوری جهان در صدد تغییر نظام آموزشی

کارآفرینان و غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، اپل و گوگل به طور فزاینده‌ای توجه شان به آموزش جلب شده است. رهبران این شرکت‌ها میلیون‌ها نفر را به سوی فناوری می‌برند که معتقدند در روش یادگیری دانش‌آموزان تحول ایجاد خواهد کرد.

0
226
غول‌های فناوری جهان در صدد تغییر نظام آموزشی
غول‌های فناوری جهان در صدد تغییر نظام آموزشی

چکیده: کارآفرینان و غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، اپل و گوگل به طور فزاینده‌ای توجه شان به آموزش جلب شده است. رهبران این شرکت‌ها میلیون‌ها نفر را به سوی فناوری می‌برند که معتقدند در روش یادگیری دانش‌آموزان تحول ایجاد خواهد کرد.

 مؤسس فیس بوک مارک زاکربرگ از نرم افزار “یادگیری شخصی شده” نام می‌برد که آموزش را برای هر کودک سفارشی‌سازی می‌کند. رید هیستینگز، مدیر اجرایی Netflix، از الگوریتم‌های شرکت، که در حال حاضر  در پیش‌بینی‌های تلویزیونی بسیار موفق بوده است، برای بازی‌های یادگیری ریاضی استفاده می‌کند.

دسترسی به اینترنت در همه مکان‌ها و ازدیاد تلفن‌های هوشمند دسترسی به اطلاعات جدید، پلتفرم‌های آموزشی و برنامه‌های کاربردی (اپ‌ها) برای کودکان و بزرگسالان را آسانتر کرده است.

 آموزش، بازاری است که در بسیاری از بازارهای دیگر تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، این امر می‌تواند به طرز چشمگیری نحوه و چگونگی آموزش دادن ارائه‌دهندگان خدمات و مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد. فرصتی عالی برای تأثیر مثبت نه تنها بر جامعه، بلکه بر ملت و جهان وجود دارد.

برخی سازمان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۲۰، در حدود ۲۵۲ میلیارد دلار در تکنولوژی آموزشی (EdTech) سرمایه‌گذاری خواهد شد. رشد سریع و علاقه شدید شرکت‌های خصوصی، چندین سوال مطرح می‌کند که مهم‌ترین آن عبارت است از: نوآوری سبک دره سیلیکون برای آموزش عمومی چیست و چه هزینه‌ای دارد؟  

کارآفرینان و غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، اپل و گوگل به طور فزاینده‌ای توجه شان  به آموزش جلب شده است. رهبران این شرکت‌ها میلیون‌ها نفر را به سوی فناوری می‌برند که معتقدند در روش یادگیری دانش‌آموزان تحول ایجاد خواهد کرد.

مؤسس فیس‌بوک مارک زاکربرگ و همسرش، متخصص اطفال دکتر پریسیلا چان، از نرم‌افزار “یادگیری شخصی شده” نام می‌برند که آموزش را برای هر کودک سفارشی‌سازی می‌کند. رید هیستینگز، مدیر اجرایی Netflix، از الگوریتم‌های شرکت، که در حال حاضر بسیار موفق در پیش‌بینی‌های تلویزیونی بوده است، برای بازی‌های یادگیری ریاضی استفاده می‌کند.

مثال‌های بسیاری وجود دارد. برخی سازمان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۲۰، در حدود ۲۵۲ میلیارد دلار در تکنولوژی آموزشی (EdTech ) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

رشد سریع و علاقه شدید شرکت‌های خصوصی، چندین سوال مطرح می‌کند که مهم‌ترین آن عبارت است از:

نوآوری سبک دره سیلیکون برای آموزش عمومی چیست و چه هزینه‌ای دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، با فارغ التحصیل مدرسه کسب و کار دانشگاه ویرجینیا و دو نفر از کارشناسان صحبت شد.

  • لری لان هارت ( (Larry Lenhart فارغ‌التحصیل دانشگاه داردن در سال ۱۹۹۰و مدیر عامل شرکت HotChalk است  شرکت نرم افزاری و خدماتی است که با کالج‌ها و دانشگاه‌های غیرانتفاعی همکاری می‌کند تا برنامه‌های آموزشی آنلاین را برای یادگیری مادام العمر فراهم کنند. این شرکت برای اطمینان از نرخ بالای فارغ‌ التحصیلان و نتایج حاصل از فارغ التحصیلان آنلاین از تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده کرده است. به عنوان مثال، این شرکت اخیرا در برنامه کارشناسی ارشد یک ساله با دانشگاه نیویورک همکاری داشته است. این برنامه به معلمان مشتاق این امکان را می‌دهد در حالی‌ که در کلاس‌هاس آنلاین دانشگاه نیویورک شرکت می‌کنند به کارآموزی در مدارس شهری در سراسر کشور بپردازند.
  • بارت اپستین(Bart Epstein)، فارغ‌ التحصیل سال ۱۹۹۹ دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا، مدیر عامل (موسسه) شتاب‌دهنده آموزش جفرسون، مدیر عامل صندوق آموزش و پرورش جفرسون همراه و استادیار پژوهشی در دانشکده کری است. این شتاب‌دهنده، که توسط دانشکده کری ایجاد شده است، با کارآفرینان همکاری می‌کند تا فناوری‌های جدید را در مدارس آزمایش کنند و به رهبران مدارس کمک می‌کند تا تکنولوژی‌هایی را پیدا کنند که نیازهای کلاس را برآورده کند. قبل از راه اندازی شتاب دهنده، قبل از راه اندازی این شتاب دهنده، او یک دهه برای تبدیل سایت com به بزرگترین آموزش آنلاین در جهان و ارائه خدمات مشق شب صرف کرد.
  • رابرت پیانتا ریاست دانشکده کری و موسس و هیئت مدیره شتاب دهنده آموزش جفرسون است. او همچنین بنیانگذار و هیئت مدیره آموزش Teachstone است، شرکتی که از EdTech برای بهبود روش‌هایی که معلمان با دانش‌آموزان در ارتباط هستند استفاده می‌کند. او و تیم‌اش اولین برنامه آموزش مربیگری آنللاین معلمان را توسعه دادند و آزمایش کردند.

در ادامه این کارشناسان درباره این صنعت در حال رشد پیشنهاداتی می‌کنند:

دسترسی به اینترنت در همه جا و ازدیاد تلفن‌های هوشمند دسترسی به اطلاعات جدید، پلتفرم‌های آموزشی و اپ‌ها برای کودکان و بزرگسالان را آسانتر کرده است.

لانهارت گفت: “آموزش بازاری است که در بسیاری از بازارهای دیگر تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، این امر می‌تواند به طرز چشمگیری چگونه آموزش دادن ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد. فرصتی عالی برای تأثیر مثبت نه تنها بر جامعه، بلکه  بر ملت و جهان وجود دارد. “

 بر طبق گفته اپستین، اکثریت قریب به اتفاق استارت‌آپ‌های فناوری آموزش، اغلب به دلیل وجود لایه‌های بوروکراسی مورد نیاز برای اتخاذ فناوری‌های جدید در کلاس درس، این کار را انجام نمی‌دهند.

نرم افزار یادگیری شخصی

زاکربرگ به تازگی “یادگیری شخصی شده” به حداقل یک میلیارد دانش آموز را هدف قرار داده است. به طور خاص، او علاقه‌مند به نرم افزاری است که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا خود مستقیم از این نرم افزار استفاده کنند  و متناسب با نیازهایشان درس‌ها را برای خود سفارشی سازی‌ کنند، و معلمانی که به عنوان مربیان هستند زمانی که دانش آموزان دچار مشکل می‌شوند به آنها کمک می‌کنند. 

پیانتا گفت که یادگیری شخصی می‌تواند به برطرف شدن برخی شکاف‌ها کمک کند اما نه بیش از آموزش در کموزش در کلاس.

 او گفت: “اگر برنامه‌ی درسی را به شیوه‌ای بسیار انحصاری با تشخیص نیازهای یادگیری فردی کودکان ارائه دهید، پتانسیل بسیار بالایی در ارتباط با شیوه‌های فردی یادگیرندگان مختلف دارد، به ویژه برای افرادی که دارای شکاف‌های مهارت هستند. او گفت “من فکر می‌کنم این می‌تواند یک ابزار بسیار مفید برای معلمان باشد. “

حفط حریم خصوصی دانش آموزان

پیانتا هشدار داد که مشارکت شرکت‌ها در آموزش باید با رشته‌هایی ایجاد شود. “ما باید بدانیم که چگونه منافع این شرکت‌ها و نگرانی‌های عمومی می‌تواند فوق‌العاده صریح و شفاف باشد.” او می‌خواهد قبل از اجرای گسترده‌ برنامه‌هایی چون برنامه زاگبرگ ساختارهای حکومت و تدابیر امنیتی در نظر گرفته شود.

اپستین موضوع حفظ حریم خصوصی را مطرح می‌کند. وی گفت: “همانطور که در سایر صنایع، خطرات موجود در انتقال مقدار زیادی داده وجود دارد.” “ما به مدیران باهوش و متفکر نیاز داریم که هوشمند باشند و حفاظت‌های محکم برای حفظ حریم خصوصی دانش آموزان را به اجرا در آورند.”

بزرگ داده‌

با وجود نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، بزرگ داده‌ها(big data) نقش مهمی ایفا می‌کنند. لانهارت می گوید: “ما می‌توانیم از بزرگ داده‌ها برای کمک به یافتن دانش آموز مناسب، بهبود نرخ فارغ التحصیلی، استفاده بهتر برای معرفی دانش آموزان به کارفرمایان و کمک به کارفرمایان برای بهبود کارکنان خود استفاده کنیم.”

منبع : دانشگاه ویرجنیا