قوانین می‌توانند آسیب‌های مغزی در ورزشکاران را کاهش دهند

0
67
قوانین می‌توانند آسیب‌های مغزی در ورزشکاران را کاهش دهند
قوانین می‌توانند آسیب‌های مغزی در ورزشکاران را کاهش دهند
چکیده خبر سیاستی: از سال ۲۰۱۴، تمام ۵۰ ایالت و ناحیه کلمبیا قوانینی در رابطه با آسیب ضربه‌ای مغز را تصویب کرده‌اند که معمولاً به عنوان قوانین تصادم یا ضربه مغزی شناخته می‌شود. این قوانین اغلب شامل دستورالعمل برای حذف ورزشکاران از بازی پس از آسیب واقعی و یا مشکوک است و بر اساس آن شرایط لازم برای بازگرداندن فرد به بازی و نیز آموزش سالانه مربیان، والدین و  یا ورزشکاران در مورد علائم و نشانه‌های ناراحتی مشخص و ضروری می‌گردد. نتایج مطالعه‌ای که اخیراً در مرکز تحقیقات و سیاست‌گزاری آسیب در بیمارستان کودکان سراسر کشور در ارتباط با محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کلرادو و دانشگاه تمپل انجام شده و در مجله “بهداشت عمومی آمریکا” منتشر شده است نشان داد که میزان ابتلا به ضربه‌های مغزی جدید و یا مجدد در ابتدا پس از اجرای قانون افزایش یافت. اما تقریبا با گذشت دو سال و نیم از تصویب قانون، نتایج حاکی از کاهش چشمگیر آسیب مغزی مکرر است. این نشان می‌دهد که قوانین دارای تاثیر است. دکتر یانگ، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو، گفت: “ما خوشحال شدیم وقتی دیدیم قوانین، کاهش ضربات اولیه در بین مردم را نشان می‌دهد و میزان ضربه مغزی مکرر را کاهش می‌دهند. قوانین یک گام بزرگ هستند، اما هنوز هم کارهایی باید انجام شود. ما باید تلاش بیشتری برای پیدا کردن راه‌هایی جهت جلوگیری از وقوع حملات در وهله اول انجام دهیم.”

مطالعات جدید نشان می‌دهد که قوانین در کاهش تکرار آسیب ضربه‌ای مغز مؤثر است.

از سال ۲۰۱۴، تمام ۵۰ ایالت و ناحیه کلمبیا قوانینی در رابطه با آسیب ضربه‌ای مغز[۱] را تصویب کرده‌اند که معمولاً به عنوان قوانین تصادم یا ضربه مغزی شناخته می‌شود. این قوانین اغلب شامل دستورالعمل برای حذف ورزشکاران از بازی پس از آسیب واقعی و یا مشکوک است و بر اساس آن شرایط لازم برای بازگرداندن فرد به بازی و نیز آموزش سالانه مربیان، والدین و  یا ورزشکاران در مورد علائم و نشانه‌های ناراحتی مشخص و ضروری می‌گردد. در مطالعه اخیر از مرکز تحقیقات و سیاست آسیب در بیمارستان کودکان سراسر کشور که در ارتباط با محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کلرادو و دانشگاه تمپل انجام شده، داده‌ها از یک سیستم نظارت بر آسیب‌های ورزش ملی برای تعیین اثر قوانین آسیب ضربه‌ای مغز در سطح دولتی در مورد روندهای ضربه‌های جدید و مجدد در میان ورزشکاران دبیرستان ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند.
 
این مطالعه که در مجله “بهداشت عمومی آمریکا” منتشر شده است نشان داد که میزان ابتلا به ضربه‌های مغزی جدید و یا مجدد در ابتدا پس از اجرای قانون افزایش یافت. زنجر یانگ، نویسنده ارشد این تحقیق و محقق اصلی مرکز تحقیقات جسمی وسیاست‌گزاری کودکان در سراسر کشور، توضیح داد: “این چیزی است که ما می‌خواهیم آن را ببینیم. اکثر قوانین آسیب ضربه‌ای مغز مستلزم آن است که ورزشکاران، مربیان ورزشی و… همه موارد مشکوک و یا واقعی آسیب ضربه‌ای مغز را گزارش دهند. بنابراین آنچه ا پس از تصویب قانون اتفاق می‌افتد افزایش اولیه میزان آسیب‌ها است؛ زیرا بیشتر افراد از علائم و نشانه‌های ضربه مغزی آگاه می‌شوند؛ زیرا بسیاری ضربه‌های مغزی که پیش از این گزارش نشده یا تشخیص داده نمی‌شد، شروع به دادن گزارش می‌کنند.
تقریبا با گذشت دو سال و نیم از تصویب قانون، نتایج حاکی از کاهش چشمگیر آسیب مغزی مکرر است. این نشان می‌دهد که قوانین دارای تاثیر است. دکتر یانگ، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو، گفت: “ما خوشحال شدیم وقتی دیدیم قوانین، کاهش ضربات اولیه در بین مردم را نشان می‌دهد و میزان ضربه مغزی مکرر را کاهش می‌دهند. قوانین یک گام بزرگ هستند، اما هنوز هم کارهایی باید انجام شود. ما باید تلاش بیشتری برای پیدا کردن راه‌هایی جهت جلوگیری از وقوع حملات در وهله اول انجام دهیم.”

این مطالعه آسیب ضربه‌ای مغز را در ورزشکاران دبیرستانی که در حداقل یکی از نه ورزش (فوتبال پسران، کشتی‌های پسران، والیبال دختران، ساکر یا بازی فوتبال پسران و دختران، بسکتبال دختران و پسران، بیسبال پسران و سافت بال دخترانه) که از پاییز ۲۰۰۵ تا بهار ۲۰۱۶ به رقابت پرداختند، بررسی نمود. در طی این دوره زمانی، ۲.۷ میلیون ضربه یا تصادم گزارش شده در این ۹ ورزش دریافت شد و یا به عبارتی حدود ۶۷۱ ضربه در روز یا حدود یک ضربه در هر دو دقیقه. از ضربات گزارش شده، حدود ۸۹ درصد جدید بوده و ۱۱ درصد آنها مجدد بوده‌اند (یعنی ورزشکار قبل از آن هم ضربه و تصادم دیگری را تجربه کرده بود). آسیب مغزی در بین ورزشکاران مرد، در فوتبال و در طول مسابقات بیشتر بود. فوتبال بالاترین میانگین سالانه آسیب مغزی را داشت و پس از آن بازی‌های فوتبال دخترانه و کشتی پسران در رتبه‌های بعدی قرار دارند. میانگین سالانه میزان آسیب مغزی زنان بیشتر از مردان بود. به هر حال، این موضوع وقتی در ورزش‌های قابل مقایسه جنسیتی مانند (بسکتبال، فوتبال، بیسبال / سافت بال) بررسی می‌شود، میزان سالانه آسیب مغزی زنان تقریباً دو برابر مردان است.

منبع: ساینس دیلی 

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.

[۱] traumatic brain injury (TBI)