محکومیت کیفری تخلفات ترافیکی باعث بهبود ایمنی جاده‌ها می‌شود

0
115
محکومیت کیفری تخلفات ترافیکی باعث بهبود ایمنی جاده‌ها می‌شود
محکومیت کیفری تخلفات ترافیکی باعث بهبود ایمنی جاده‌ها می‌شود

چکیده خبر سیاستی: از سال ۲۰۰۴، دولت اسپانیا اقدامات متعددی را برای کاهش تلفات ترافیکی در اسپانیا انجام داده است. در حال حاضر یک مطالعه جدید به رهبری محققانی از کاتالونیا نشان می‌دهد که سخت‌تر کردن قانون با محکومیت کیفری رفتار مخاطره‌آمیز به کاهش تعداد تصادفات جاده‌ای اسپانیا کمک می‌کند. تحقیقی با استفاده از اطلاعات پایگاه داده اداره کل ترافیک اسپانیا، نشان می‌دهد که ۱،۶۶۸،۸۸۹ راننده از تصادفاتی که طی منجربه آسیب‌دیدگی طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ شد، رنج می‌برند. بیشتر رانندگان (۷۸.۷٪) مرد بودند، ۷۰.۷٪ آنها بین ۱۸ تا ۴۴ ساله بودند. به طور خاص، اصلاح قانون مجازات باعث جلوگیری از ۳،۳۶۱ مورد آسیب رانندگان مرد در تصادفات جاده‌ای شد. در رابطه با رانندگان زن، کاهش در این زمینه کوچکتر بود، اما در نتیجه اصلاحات، ۸۵۶ زن از آسیب جدی مصون ماندند. نووآ نتیجه می‌گیرد: “تنظیم رفتار ترافیکی یک بخش ضروری از سیاست ایمنی جاده است. تغییرات در قوانینی که جریمه‌های شدیدتری را برای جرایم ترافیکی اعمال می‌کنند، می‌تواند اثرات بازدارنده قانون را به ویژه برای راننده‌گانی که به جریمه‌هایی مانند سرعت بالا و سیستم کسر امتیاز کمتر توجه می‌کند، افزایش دهد.

از سال ۲۰۰۴، دولت اسپانیا اقدامات متعددی را برای کاهش تلفات ترافیکی در اسپانیا انجام داده است. در حال حاضر یک مطالعه جدید به رهبری محققانی از کاتالونیا نشان می‌دهد که سخت‌تر کردن قانون با محکومیت کیفری رفتار مخاطره‌آمیز به کاهش تعداد تصادفات جاده‌ای اسپانیا کمک می‌کند.

آنا ام نووآ محقق و نویسنده در بولت سازمان بهداشت جهانی توضیح می‌دهد “اصلاح قانون مجازات به میزان قابل توجهی تعداد رانندگان درگیر در تصادفات که منجر به آسیب دیدن تعدادی از مردم در چنین حوادثی می‌شود را کاهش می‌دهد.
تحقیقی با استفاده از اطلاعات پایگاه داده اداره کل ترافیک[۱] اسپانیا، نشان می‌دهد که ۱،۶۶۸،۸۸۹ راننده از تصادفاتی که طی منجربه آسیب‌دیدگی طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ شد، رنج می‌برند. بیشتر رانندگان (۷۸.۷٪) مرد بودند، ۷۰.۷٪ آنها بین ۱۸ تا ۴۴ ساله بودند.

داده‌ها حاکی از این است که ریسک به میزان زیاد در جاده‌های غیر شهری و در میان رانندگان مرد زیر ۳۰ سال و موتور سیکلت سوارها کاهش یافته است.

به طور خاص، اصلاح قانون مجازات باعث جلوگیری از ۳،۳۶۱ مورد آسیب رانندگان مرد در تصادفات جاده‌ای شد. در رابطه با رانندگان زن، کاهش در این زمینه کوچکتر بود، اما در نتیجه اصلاحات، ۸۵۶ زن از آسیب جدی مصون ماندند.

نووآ نتیجه می‌گیرد: “تنظیم رفتار ترافیکی یک بخش ضروری از سیاست ایمنی جاده است. تغییرات در قوانینی که جریمه‌های شدیدتری را برای جرایم ترافیکی اعمال می‌کنند، می‌تواند اثرات بازدارنده قانون را به ویژه برای راننده‌گانی که به جریمه‌هایی مانند سرعت بالا و سیستم کسر امتیاز [۲] کمتر توجه می‌کند، افزایش دهد.

یک مشکل بزرگ
علیرغم سیر نزولی که وجود دارد، تنها در سال ۲۰۰۹، در تصادفات اسپانیا، ۱۲۷۶۸۰ نفر زخمی شدند و ۲۷۱۴ نفر جان خود را از دست دادند. از سال ۲۰۰۴ که اولویت ایمنی جاده ای از طریق سیاست‌های ترافیکی جاده ای پیاده سازی شد، تعداد تصادفات رو به کاهش رفته است. با این وجود همچنان سرعت بالا و رانندگی درحالت مستی درصد از دلایل اصلی تصادفات به شمار می رود.

تحقیق قبلی که توسط همین محقق انجام گرفته است نشان می دهد که این قوانین باعث کاهش ۹ درصدی مصدومان مرد و ۱۱درصدی مصدومان زن در اسپانیا شده است. به علاوه، از زمانی که سیستم کسر امتیاز در جولای ۲۰۰۶ اجرایی شد، تعداد زنان و مردان مصدوم در حوادث رانندگی ۱۱% و ۱۲% کاهش پیدا کرد

اصلاحات قانون مجازات اسپانیا در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۰۷ به اجرا گذاشته شد تا مجازات‌ تخلفات جدی ترافیکی را تشدید کند. این مجازات‌ها شامل جریمه‌های زندان تا پنج سال برای رانندگان بی‌پروایی که زندگی مردم عادی را در معرض خطر قرار می‌دهند و شش ماه برای رانندگی بدون گواهینامه و یا یک سال برای امتناع از انجام تست الکل می‌باشد.

[۱] Dirección General de Tráfico (DGT(

[۲] penalty points system

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.