اگر مدارس چهار روز در هفته باشد

0
114
اگر مدارس چهار روز در هفته باشد
اگر مدارس چهار روز در هفته باشد

چکیده خبر سیاستی: به گفته محققان در دانشگاه ایالتی جورجیا و دانشگاه ایالتی مونتانا، کاهش مدت زمان تحصیلی تا چهار روز تأثیر مثبتی بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان مدارس ابتدایی در ریاضیات دارد. محققان دریافتند چهار روز مدرسه در هفته اثرات قابل توجهی بر نمرات ریاضی دانش‌آموزان پنجم دارد، در حالی که نمرات خواندن تحت تأثیر قرار نگرفت. مری بت واکر، دبیر دانشکده مطالعات سیاست‌گزاری اندرو یانگ در ایالت جورجیا، گفت: ما فکر می‌کردیم دوره‌های طولانی‌تر، به عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان به خصوص دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی آسیب می‌رساند، زیرا توجه آنها کمتر است و همچنین یک آخر هفته طولانی‌تر فرصت بیشتری برای برای فراموش کردن آنچه آموخته‌اند، ایجاد می‌کند. برنامه چهار روز مدرسه در هفته در مدارس روستایی در ایالت‌های غربی، به ویژه در کلرادو، نیومکزیکو و وایومینگ، برای سال‌های سال در نظر گرفته شد. بیش از یک سوم از مدارس در کلرادو این برنامه را اتخاذ کردند. واکر می‌گوید فرضیه شخصی من این است که معلمان این سیاست را بسیار دوست داشتند و کارشان را بهتر انجام دادند. در سایر مطالعات شواهد دیگری وجود دارد که سیاست چهار روز مدرسه در هفته بهره‌وری را افزایش می‌دهد.” واکر یادآور می‌شود که نتایج فقط برای مدارس مناطق کوچک و روستایی قابل اجرا هستند. او گفت که باید مطالعات بیشتری برای درک اثرات در مناطق شهری شهری انجام شود.

به گفته محققان در دانشگاه ایالتی جورجیا و دانشگاه ایالتی مونتانا، کاهش مدت زمان تحصیلی تا چهار روز تأثیر مثبتی بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان مدارس ابتدایی در ریاضیات دارد.

این مطالعه که در نشریه “آموزش، سرمایه‌گذاری و سیاست” در ماه ژوئیه منتشر شد، تأثیر سیاست چهار روز مدرسه در هفته را بر پیشرفت دانش‌آموزان از طریق مقایسه نمرات مهارت خواندن دانش‌آموزان چهارم و نمرات آزمون ریاضی پنجم از برنامه ارزیابی دانش‌آموزان کلرادو[۱] که چهار روز در هفته به مدرسه رفتند با کسانی که در یک دوره پنج روزه مدرسه حضور داشتند به دست آورد.  

محققان دریافتند چهار روز مدرسه در هفته اثرات قابل توجهی بر نمرات ریاضی دانش‌آموزان پنجم دارد، در حالی که نمرات خواندن تحت تأثیر قرار نگرفت.

مطالعه نشان می‌دهد که شواهد کمی وجود دارد که حرکت به سیاست چهار روز در هفته موفقیت و پیشرفت دانش‌آموزان دانش آموزان را به خطر اندازد، این موضوع یافته مهمی برای مدارس  برخی از ایالات متحده آمریکاست که به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها بدون ایجاد مانع موفقیت و پیشرفت دانش‌آموزان هستند.

مری بت واکر، دبیر دانشکده مطالعات سیاست‌گزاری اندرو یانگ در ایالت جورجیا، گفت: “آنچه من در مورد نتایج جالب بود و باعث علاقه ما شد، کاملاً آنچه پیش‌بینی می‌کردیم، متفاوت و مخالف بود. ما فکر می‌کردیم دوره‌های طولانی‌تر، به عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان به خصوص دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی آسیب می‌رساند، زیرا توجه آنها کمتر است و همچنین یک آخر هفته طولانی‌تر فرصت بیشتری برای برای فراموش کردن آنچه آموخته‌اند، ایجاد می‌کند.

اما نتایج برعکس بود و از این ر. تعدادی از واحدهای مدیریتی مدارس در ایالات متحده به دلیل کاهش هزینه‌های بالای حمل و نقل نقل از برنامه سنتی دوشنبه تا جمعه به برنامه چهار روز در هفته حرکت کردند.

برنامه چهار روز مدرسه در هفته در مدارس روستایی در ایالت‌های غربی، به ویژه در کلرادو، نیومکزیکو و وایومینگ، برای سال‌های سال در نظر گرفته شد. بیش از یک سوم از مدارس در کلرادو این برنامه را اتخاذ کردند.

برنامه چهار روز مدرسه در هفته، مستلزم آموزش مدارس است تا زمان مدارس را جهت رعایت حداقل الزامات ساعت آموزشی طولانی نمایند. واکر گفت، پیش از این، در مورد اینکه آیا این سیاست بر عملکرد دانش آموز تأثیر می‌گذارد یا نه، کمبود اطلاعات وجود داشت.

محققان به این مسئله می‌پردازند که چرا این سیاست به طور مثبت بر دانش‌آموزان تأثیر می‌گذارد، اما داده‌های کافی برای نتیجه‌گیری مشخص وجود ندارد.

واکر گفت: “ما فکر کردیم روزهای طولانی ممکن است فرصتی برای معلمان جهت استفاده از انواع فرآیندهای آموزشی باشد. ما همچنین حدس زدیم که سیاست چهار روز مدرسه در هفته، غیبت را کاهش دهد، بنابراین دانش‌آموزانی که قرار ملاقات دندانپزشک یا مسائلی از این قبیل داشتند آن را تا روز جمعه به عقب انداخته و مدرسه را از دست ندادند. ما همچنین فکر کردیم غیبت معلم نیز کمتر باشد.

“فرضیه شخصی من این است که معلمان این سیاست را بسیار دوست داشتند و کارشان را بهتر انجام دادند. در سایر مطالعات شواهد دیگری وجود دارد که سیاست چهار روز مدرسه در هفته بهره‌وری را افزایش می‌دهد.”

واکر یادآور می‌شود که نتایج فقط برای مدارس مناطق کوچک و روستایی قابل اجرا هستند. او گفت که باید مطالعات بیشتری برای درک اثرات در مناطق شهری شهری انجام شود.

[۱] Colorado Student Assessment Program

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.