مدیریت گفتار و سخنان تند در رسانه‌های اجتماعی

0
165
مدیریت گفتار و سخنان تند در رسانه‌های اجتماعی
مدیریت گفتار و سخنان تند در رسانه‌های اجتماعی

چکیده خبر سیاستی: سخنان تند و شدید در رسانه‌های اجتماعی – زبان حیله، زبان تهدیدات و زبان جنسیتی و نژادپرستانه – در مرکز توجه قرار گرفته است.

در حال حاضر، یک مطالعه جدید از دانشکده روزنامه‌نگاری دانشگاه میسوری نشان می‌دهد در حالی که مردم تمایل به نادیده گرفتن سخنان تند و افراطی در رسانه‌های اجتماعی دارند، حمایت کمتری از سانسور کامل وجود دارد.
جانسون، استادیار ارتباطات جمعی از گروه‌های تمرکز برای بررسی نظر افراد در مورد سخنان افراطی در رسانه‌های اجتماعی و تعدیل و نظارت بر آن سخنان استفاده کرد. شرکت‌کنندگان در فیس بوک که از کاربران منظم رسانه‌های اجتماعی بودند به گروه‌های نژادی و جنسیتی تقسیم شدند – زنان آفریقایی-آمریکایی، مردان آفریقایی-آمریکایی، زنان سفیدپوست و مردان سفیدپوست.

اکثر شرکت‌کنندگان، آزادی بیان در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را از لحاظ گفتار با اهداف بسیار مشخص یا بیان فردیت شخصی تعریف کردند. هنگامی که در مورد آزادی بیان در رسانه‌های  اجتماعی سؤال شد، مشخص شد در حالی که مردم سخنان افراطی و تهاجمی را دوست ندارند، اما تمایل قاطعانه به سانسور سایت‌های رسانه‌های اجتماعی به خاطر گفتارهای تند را نیز نداشتند. با این حال، یک باور غالب وجود دارد که سیاست‌ها و خط مشی‌های رسانه‌های اجتماعی باید در نحوه مدیریت محتوا شفاف باشند و از استانداردهای مشخصی برای تبلیغ گفتار آزاد و جلوگیری از آسیب رساندن به کاربران استفاده کنند.

گروه‌های تمرکز فرصت‌هایی را برای سیاست‌های رسانه‌های اجتماعی[۱] در مدیریت گفتار و سخنان تند نشان می‌دهند.

سخنان تند و شدید در رسانه‌های اجتماعی – زبان حیله، زبان تهدیدات و زبان جنسیتی و نژادپرستانه – در مرکز توجه قرار گرفته است. علیرغم آنکه چنین زبانی جدید نیست، افزایش اخیر پست‌های شدید و تهاجمی در رسانه‌های اجتماعی باعث شده است سیاستمداران، افراد مشهور و متخصصان موضوعم هار بیشتر این سخنان را مطرح کنند که همین مسئله بحث‌های جدید در مورد گفتار آزاد در عصر دیجیتال را باز کرده است.

 در حال حاضر، یک مطالعه جدید از دانشکده روزنامه‌نگاری دانشگاه میسوری نشان می‌دهد در حالی که مردم تمایل به نادیده گرفتن سخنان تند و افراطی در رسانه‌های اجتماعی دارند، حمایت کمتری از سانسور کامل وجود دارد. در عوض، مردم بر این باور هستند که سایتها باید کار بهتر را انجام دهند تا گفتمان سالم آنلاین را تبلیغ کنند.

برت جانسون، استادیار ارتباطات جمعی، گفت: “فید فیس بوک و توییتر به انواع مختلف محتوای مشکوک و غیرقابل اعتماد تبدیل شده‌اند. همانطور که گفتمان عمومی به بحث و گفتگوهای آنلاین ادامه می‌دهد، بحث‌های بیشتری در مورد محدودیت‌های بیان آزاد در عرصه‌های دیجیتال را شاهدیم.”

جانسون از گروه‌های تمرکز برای بررسی نظر افراد در مورد سخنان افراطی در رسانه‌های اجتماعی و تعدیل و نظارت بر آن سخنان استفاده کرد. شرکت‌کنندگان در فیس بوک که از کاربران منظم رسانه‌های اجتماعی بودند به گروه‌های نژادی و جنسیتی تقسیم شدند – زنان آفریقایی-آمریکایی، مردان آفریقایی-آمریکایی، زنان سفیدپوست و مردان سفیدپوست. انتخاب برای ایجاد گروه‌های همگن جهت تسهیل گفتگوهای باز و صادقانه‌تر در مورد گفتار تند و افراطی، بدون ناخشنودی و یا ایجاد اختلاف میان شرکت‌کنندگان صورت گرفت.

اکثر شرکت‌کنندگان، آزادی بیان در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را از لحاظ گفتار با اهداف بسیار مشخص یا بیان فردیت شخصی تعریف کردند. هنگامی که در مورد آزادی بیان در رسانه‌های  اجتماعی سؤال شد، مشخص شد در حالی که مردم سخنان افراطی و تهاجمی را دوست ندارند، اما تمایل قاطعانه به سانسور سایت‌های رسانه‌های اجتماعی به خاطر گفتارهای تند را نیز نداشتند.

با این حال، یک باور غالب وجود دارد که سیاست‌ها و خط مشی‌های رسانه‌های اجتماعی باید در نحوه مدیریت محتوا شفاف باشند و از استانداردهای مشخصی برای تبلیغ گفتار آزاد و جلوگیری از آسیب رساندن به کاربران استفاده کنند. این به ویژه در میان شرکت‌کنندگان زن که تمایل به سلامت کلی گفتمان عمومی و حفاظت از کاربران آسیب‌پذیر را دارند، صادق بود. شرکت‌کنندگان زن آفریقایی-آمریکایی به صراحت خواستار سیاست‌هایی جهت به رسمیت شناختن خدمات ویژه برای حفاظت از کاربران اقلیت بودند.

جانسون گفت: “در حالی که گروه‌های متمرکز تقاضای مستقیم برای سانسور گفتارهای تند و تهاجمی نشان نمی‌دادند، ما دریافتیم که گرایش غالب شرکت‌کنندگان، بر دسترسی سایت‌های رسانه‌های اجتماعی به سیاست‌های واضح و شفاف مربوط به محتوای مجاز قرار داشت. سایت‌ها باید سیاست‌های خود را به روشنی برای کاربران منتقل کنند و سیاست‌های گفتاری را  به عنوان ابزارهایی جهت تبلیغ گفتمان عمومی سالم تعریف نمایند نه جهت متعهد شدن به حفظ امنیت کاربران از گفتار مضر.”

جانسون امیدوار است که یافته‌های گروه‌های تمرکز به درک بهتر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی کمک کند تا بتوانند مشکلات ناشی از سخنان تند را در سیاست‌های خود مدیریت نمایند.

[۱] social media

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.