مردم در مورد سیاست چه فکر می‌کنند؟

0
260
مردم در مورد سیاست چه فکر می‌کنند؟
مردم در مورد سیاست چه فکر می‌کنند؟

چکیده:بر طبق تحقیقات دانشگاه Binghamton، دانشگاه ایالتی نیویورک، افرادی که با اظهارات سیاسی مخالف اعتقاداتشان روبه‌­رو هستند (افرادی که در نظریاتشان با نقد دیگران مواجه هستند)، سعی می‌کنند به سختی فکر کنند تا بتوانند استدلال­‌های بهتر و محکم­‌تری ارائه کنند.

Cengiz Erisen ، پژوهشگر در مرکز عملکرد دموکراتیک دانشگاه Binghamton به همراه محققانی همچون Redlawsk (از دانشگاه دلاور)، و ElifErisen  (از دانشگاه Hacettepe)، به بررسی رفتار افراد در مواجه با اطلاعاتی که در تعارض با ایدئولوژی­‌های سیاسی آن­ها بود، پرداختند.

 محققان ۵۴۱ موضوع  از سایت آمازون را مورد بررسی قرار دادند تا متوجه شوند که سیاست‌مداران به سیاست­‌های لیبرالی تمایل دارند یا محافظه­‌کارانه. آن­ها اظهارات یک نامزد سیاسی را در ارتباط با موضوعاتی همچون مهاجرت غیرقانونی، بحران اقتصادی و پیگرد (تعقیب) هسته‌­ای ایران بررسی کردند.

نتایج تحقیقات نشان داد که نیمی از افراد اظهارات سیاسی ناسازگار با باورهای سیاسی­‌شان داشتند (مثلاً محافظه‌کاری با اظهارات لیبرال) و نیم دیگری از افراد هم اظهاراتشان با عقایدشان مطابقت داشت.

و همچنین اطلاعات نامتجانس (متعارض) در این مورد که مردم در مورد سیاست چه فکر می­‌کنند، به­‌طور قابل توجهی تغییر می­‌کنند. محققان دریافتند که در صورت عدم متقاعد کردن مردم به تغییر ذهن خود (تغییر باورهایشان)، آن­ها در برابر اطلاعات جدید باورهای پیشین خود را تقویت کرده و سعی می­‌کنند از آن­ها دفاع کنند، و در برابر استدلال­‌ها به سختی فکر می‌­کنند.

 

بر طبق تحقیقات دانشگاه Binghamton، دانشگاه ایالتی نیویورک، افرادی که با اظهارات سیاسی مخالف اعتقاداتشان روبه­‌رو هستند (افرادی که در نظریاتشان با نقد دیگران مواجه هستند)، سعی می‌­کنند به سختی فکر کنند تا بتوانند استدلال­‌های بهتر و محکم­‌تری ارائه کنند.

Cengiz Erisen ، یک محقق، پژوهشگر در مرکز عملکرد دموکراتیک دانشگاه Binghamton به همراه محققانی همچون Redlawsk (از دانشگاه دلاور)، و ElifErisen  (از دانشگاه Hacettepe)، به بررسی رفتار افراد در مواجه با اطلاعاتی که در تعارض با ایدئولوژی‌­های سیاسی آن­ها بود، پرداختند. محققان ۵۴۱ موضوع از سایت آمازون را مورد بررسی قرار دادند تا متوجه شوند که سیاست‌مداران به سیاست­‌های لیبرالی تمایل دارند یا محافظه‌­کارانه. آن­ها اظهارات یک نامزد سیاسی را در ارتباط با موضوعاتی همچون مهاجرت غیرقانونی، بحران اقتصادی و پیگرد (تعقیب) هسته‌­ای ایران بررسی کردند. نتایج تحقیقات نشان داد که نیمی از افراد اظهارات سیاسی ناسازگار با باورهای سیاسی­‌شان داشتند (مثلاً محافظه­‌کاری با اظهارات لیبرال) و نیم دیگری از افراد هم اظهارات آن­ها با عقایدشان مطابقت داشت. سپس از افراد خواسته شد تا از اندیشه­‌های (باورهای) مورد حمایت­شان در مقابل اندیشه‌های مخالف در اظهارات آن کاندیدا دفاع کنند (عکس‌­العمل نشان دهند).

نتایج تحقیقات نشان داد که اطلاعات نامتجانس (متعارض) در این مورد که مردم در مورد سیاست چه فکر می‌­کنند، به‌­طور قابل توجهی تغییر می‌­کنند. محققان دریافتند که در صورت عدم متقاعد کردن مردم به تغییر ذهن خود (تغییر باورهایشان)، آن­ها در برابر اطلاعات جدید باورهای پیشین خود را تقویت کرده و سعی می‌کنند از آن­ها دفاع کنند، و در برابر استدلال‌­ها به سختی فکر می­‌کنند. اریسن گفت (بیان داشت): «یافته­‌های قوی ما نشان می­‌دهد، که مقاومت در برابر دیدگاه مخالف یا حمایت از دیدگاه ایدئولوژیک خود، پردازش اطلاعات به صورت عمیق‌­تر و کارآمدتر را موجب می­‌شود، که این منجر به فراخوانی افکار و عقاید بیشتر و نیز شناخت ابعاد مختلف یک موضوع می­‌شود». این ممکن است چیزی (نتیجه­‌ای) در باب ماهیت استدلال انگیزشی به ما بدهد: «مردم در مقابل دیدگاه‌­های سیاسی دیگر، نه با طرح چند ابهام محدود که با سرزنش و پائین آوردن دیگران، مقاومت می‌­کنند؛ آن­ها تلاش می­‌کنند تا خود را در برابر افکار مخالفی که محتوا و حجم دارند، غنی کنند. هرچند که آن­ها مخالف بیانیه­‌ی ضد ایدئولوژیک یا حمایت از یک اظهارنظر در راستای ایدئولوژی خود هستند، مردم وقتی که از نظرات خود دفاع می‌­کنند سعی می­‌کنند افکاری با کیفیت بهتر تولید کنند.

اریسن معتقد است که سیاست‌گزاران باید از نتایجی که لفاظی (فصاحت بیان) به دنبال دارد، استفاده کنند. هرچه بیشتر طرف مقابل را نادیده بگیرد، یا مخالف دادن بیانیه‌­های سیاسی متعارض (بیانیه­‌های سیاسی در مخالفت با نامزد دیگر) باشد، افکار عمومی (مردم) بیشتر او را دنبال خواهند کرد. وی اظهار داشت: مبادله­‌ی اطلاعات کمتر، درگیری­ کمتر را به دنبال خواهد داشت.

منبع: ساینس دیلی