مسئله چاقی در دستور کار جهانی

0
75
چاقی
چاقی
خلاصه خبر: طبق تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۲ میلیارد نفر در جهان با اضافه وزن یا چاقی روبرو هستند. چاقی، عوارض متعددی به همراه دارد و بیمار را با خطراتی چون بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت، سرطان و یا سایر بیماری‌های خطرناک تهدید می‌کند.

از این رو، این موضوع در مجمع غذای سالانه سازمان غذا، در استکهلم که هدف آن ایجاد یک سیستم غذای سالم و پایدار است، مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه آن موسسه سنجش و ارزیابی سلامت، متعهد به تهیه مطالعات بیشتر در مورد اثرات چاقی و اضافه وزن، از طریق همکاری‌های بیشتر با سازمان ملل متحد گردید.

توافق جدید بین موسسه سنجش و ارزیابی سلامت و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، فائو (FAO)  در جهت تبادل اطلاعات، دانش و تخصص در این زمینه اعلام گردید تا که درک جمعی جهان در مورد آنچه که “بیماری اپیدمی جهانی جاری” خوانده شده و مربوط به وزن بالای بدن است، ارتقا یابد.

“دهه اقدام در مورد تغذیه” سازمان ملل متحد، ابتکار عمل این سازمان برای ریشه کن کردن گرسنگی و سوء تغذیه در تمام اشکال آن (ناتوانی در غذا، کمبود مواد مغذی، اضافه وزن و چاقی) و کاهش بار بیماری‌های غیر مرتبط با رژیم غذایی در همه گروه‌های سنی می‌باشد.

مطالعات جدید نشان می‌دهد بیش از ۲ میلیارد نفر در جهان با اضافه وزن یا چاقی روبرو هستند.
پروژه عظیم تحقیقاتی جهانی ۳۰ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر مشکلات وزن نشان می‌دهد.

طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، در سطح جهانی، بیش از ۲ میلیارد کودک و بزرگسال از مشکلات بهداشتی مربوط به اضافه وزن یا چاقی رنج می برند، و با توجه به یک مطالعه جدید، درصد بیشتری از مردم تحت تأثیر این شرایط می‌میرند.

محققان دریافتند که افرادی که چاق هستند و یا از اضافه وزن رنج می‌برند، به مرگ نزدیکتر هستند، گرچه از لحاظ کارشناسی چاق نیستند. از ۴.۰ میلیون مرگ و میر ناشی از اضافه وزن در سال ۲۰۱۵، تقریبا ۴۰٪ در میان افرادی که شاخص توده بدنی (BMI)  آنها پایین‌تر از آستانه “چاق” قرار دارد رخ داده است. به گفته نویسندگان این خبر که در مجله پزشکی نیوانگلند چاپ شده است، یافته‌های این مطالعه  نشان می‌دهد “بحران سلامت عمومی جهانی رو به رشد و نگران کننده است”.

دکتر کریستوفر موری، از پژوهشگران این حوزه می‌گوید: “افرادی که موضوع چاقی خود را ناچیز و کم اهمیت تلقی می‌کنند، خطراتی را به جان می‌خرند – خطراتی چون بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت، سرطان و سایر عوامل تهدید کننده زندگی.

این مطالعه که در سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ در ۱۹۵ کشور انجام شده، در مجمع غذای سالانه سازمان غذا، در استکهلم که هدف آن ایجاد یک سیستم غذای سالم و پایدار است، مورد بررسی قرار گرفت. به گفته دکتر موری، موسسه سنجش و ارزیابی سلامت، متعهد به تهیه مطالعات بیشتر در مورد اثرات چاقی و اضافه وزن، از جمله از طریق همکاری جدید با سازمان ملل متحد است.

او در این انجمن، توافق جدید بین موسسه سنجش و ارزیابی سلامت و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، فائو(FAO)  برای تبادل اطلاعات، دانش و تخصص اعلام کرد. هدف این است که درک جمعی جهان در مورد آنچه که “بیماری اپیدمی جهانی جاری” خوانده شده و مربوط به وزن بالای بدن است، ارتقا یابد.

“دهه اقدام در مورد تغذیه” سازمان ملل متحد، ابتکار عمل این سازمان برای ریشه کن کردن گرسنگی و سوء تغذیه در تمام اشکال آن (ناتوانی در غذا، کمبود مواد مغذی، اضافه وزن و چاقی) و کاهش بار بیماری‌های غیر مرتبط با رژیم غذایی در همه گروه‌های سنی می‌باشد.

در سال ۲۰۱۵، اضافه وزن ۲.۲ میلیارد کودک و بزرگسال در سراسر جهان، (و یا ۳۰ درصد از مردم) را تحت تاثیر قرار داده است. این شامل نزدیک به ۱۰۸ میلیون کودک و بیش از ۶۰۰ میلیون بزرگسال با شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ است که با توجه به مطالعات صورت گرفته در آستانه چاقی محسوب می‌شوند. شیوع چاقی از سال ۱۹۸۰ در بیش از ۷۰ کشور دو برابر شده و به طور مداوم در بیشتر کشورهای دیگر افزایش یافته است. اگر چه شیوع چاقی در کودکان پایین‌تر از بزرگسالان بوده، با این حال میزان افزایش چاقی در دوران کودکی در بسیاری از کشورها بیشتر از بزرگسالان بوده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، در میان ۲۰ کشور پرجمعیت جهان، بالاترین سطح چاقی در کودکان و بزرگسالان جوان در ایالات متحده، در حدود ۱۳٪ بود. مصر به دلیل چاقی بزرگسالان در حدود ۳۵ درصد در صدر لیست است. پایین‌ترین نرخ در بنگلادش و ویتنام  با سطح ۱٪ بود.  چین با ۱۵.۳ میلیون و هند با ۱۴.۴ میلیون بیشترین تعداد کودکان چاق را دارا هستند. ایالات متحده آمریکا با ۷۹.۴ میلیون و چین با ۵۷۳۰۰۰۰۰ بیشترین تعداد افراد چاق در سال ۲۰۱۵ بودند.

دکتر اشكان افشین، استادیار بهداشت جهانی می‌گوید: “وزن بیش از حد بدن، یکی از چالش برانگیزترین مشکلات بهداشت عمومی در زمان حاضر است که از هر سه نفر یکی را تحت تاثیر قرار داده است. او ادامه می‌دهد: در طول دهه گذشته، مداخلات متعدد ارزیابی شده‌اند، اما شواهد بسیار کمی در مورد تأثیر و کارآمدی طولانی مدت وجود دارد. در طول ۱۰ سال بعدی، ما از نزدیک با فائو در نظارت و ارزیابی پیشرفت کشورها در کنترل اضافه وزن و چاقی همکاری خواهیم کرد. علاوه بر این، ما داده و یافته‌های دانشمندان، سیاست‌گزاران، و سایر ذینفعان را برای رسیدگی به این مشکل به اشتراک می‌گذاریم.”