مشعل­‌سوزی چیست و چرا پیگیری آن مهم است؟

0
381
مشعل‌سوزی
مشعل‌سوزی

 

چکیده: آدم براندت، استادیار مهندسی منابع انرژی دانشکده زمین، علوم انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد، و همکاران، اولین آنالیز جهانی میزان انتشار مربوط به تکنیک­‌های تولید نفت را انجام دادند. این آنالیز یک گام در جهت توسعه سیاست­‌هایی است که می­‌تواند باعث کاهش انتشار شود. آن­ها کار خود را در ۳۰ آگوست در مجله ساینس منتشر کردند.

این گروه دریافتند که سوختن گاز ناخواسته مرتبط با تولید نفت (تحت عنوان مشعل­‌سوزی) بخش مهمی از کربن تولید نفت را شامل می­‌شود. براندت در گزارش استنفورد، یافته­‌های گروه و راهکارهای کاهش مشعل­‌سوزی را مورد بحث قرار داده است.

به طورکلی، نفت و گاز باهم تولید می‌­شوند. اگر خطوط لوله گاز نزدیک باشد، نیروگاه­ها، کارخانه‌­ها، بنگاه‌­ها و خانه‌­ها می­‌توانند گاز را مصرف کنند. با این حال، اگر این مکان­ها در فواصل دور قرار داشته باشند، نمی­‌توانید آن را به بازار بفرستید و در اغلب موارد هیچ خروجی اقتصادی ندارد. در این مورد، شرکت‌­ها می­‌خواهند گاز را از بین ببرند؛ بنابراین، اغلب آن­ها را می‌­سوزانند.

در نقشه‌­بندی عرضه نفت در جهان، چگونه می‌­توان میزان انتشار گلخانه­‌ای در هر کشور را برآرود کرد؟ یکی از چالش‌­های اصلی مشعل‌­سوزی این است که اکثر کشورها گزارشی را ارائه نمی‌­دهند. در بسیاری از کشورها، با استفاده از داده‌­های ماهواره­ای اداره ملی اقیانوس و جو اطلاعاتی بدست می‌­آید. در آنجا، دانشمندان با استفاده از روشنایی شعله در فضا می‌­توانند مقدار گاز را برآورد کنند.

 

تا زمانی کهانرژی­های تجدیدپذیر نظیر باد و خورشید قابل اطمینان و ارزان نشوند، مردم سراسر جهان برای حمل و نقل و انرژی همچنان وابسته به سوخت­های فسیلی خواهند بود. این بدان معنی است که اگر مردم بخواهند میزان انتشار گازهای گلخانه­ای[۱] را کاهش دهند، باید از روش­های بهتری برای کاهش اثرات استخراج و سوختن نفت و گاز استفاده کنند.

آدم براندت، استادیار مهندسی منابع انرژی دانشکده زمین، علوم انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد، و همکاران، اولین آنالیز جهانی میزان انتشار مربوط به تکنیک­های تولید نفت را انجام دادند. این آنالیز یک گام در جهت توسعه سیاست­‌هایی است که می­تواند باعث کاهش انتشار شود. آن­ها کار خود را در ۳۰ آگوست در مجله ساینس منتشر کردند.

این گروه دریافتند که سوختن گاز ناخواسته مرتبط با تولید نفت (تحت عنوان مشعل­‌سوزی[۲]) بخش مهمی از کربن تولید نفت را شامل می‌­شود. براندت در گزارش استنفورد، یافته­‌های گروه و راهکارهای کاهش مشعل­‌سوزی را مورد بحث قرار داده است.

مشعل­‌سوزی چیست و چرا پیگیری آن مهم است؟

به طورکلی، نفت و گاز باهم تولید می­‌شوند. اگر خطوط لوله گاز نزدیک باشد، نیروگاه­ها، کارخانه­‌ها، بنگاه­ها و خانه‌ها می‌­توانند گاز را مصرف کنند. با این حال، اگر این مکان­ها در فواصل دور قرار داشته باشند، نمی‌توانید آن را به بازار بفرستید و در اغلب موارد هیچ خروجی اقتصادی ندارد. در این مورد، شرکت­ها می‌خواهند گاز را از بین ببرند؛ بنابراین، اغلب آن­ها را می‌­سوزانند.

خوشبختانه، مقدار گاز زیادی وجود دارد؛ بنابراین، با توقف مشعل­‌سوزی می­توان صرفه­‌جویی کرد. انتظار می­‌رود که گاز به درستی مدیریت شود و در این بین تنظیم کننده­‌های محیطی نیز نقش مهمی دارند. تلاش­های زیادی برای مقابله با مشعل­‌سوزی صورت گرفته است – بانک جهانی تلاش زیادی را برای کاهش گازهای گلخانه‌­ای جهانی انجام داده و شرکت­‌ها سعی کرده‌­اند که به این هدف برسند و امیداریم که این روند کاهش یابد.

این کار نشان دهنده اولین مطالعه است که باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه­‌ای نفتی در سطح کشور می­‌شود. برای انجام این کار چه اطلاعاتی بایستی وجود داشته باشد؟

این اوج یک پروژه بزرگ است که ما برای هشت سال یا بیشتر کار کرده‌­ایم. ما از سه منبع داده مختلف استفاده کردیم. در برخی از کشورها می­‌توانید داده­‌ها را از منابع دولتی یا سازمان­‌های نظارتی دریافت کنید. از گزارش‌­های آژانس‌­های محیط زیست و سازمان­‌های منابع طبیعی نیز می‌توان استفاده کرد. در غیر این صورت، می­‌توان از مقالات مهندسی نفت برای بدست آورد اطلاعات در مورد میدان­‌های نفتی استفاده کرد. در این پروژه­ها دریافت اطلاعات و جمع­‌آوری داده‌­ها بسیار سخت است. با این وجود، مقاله ما حدود ۹۸ درصد از عرضه جهانی نفت را پوشش می‌­دهد. لازم به ذکر است که برای اولین بار است که ما توانستیم این کار را در میدان نفتی انجام دهیم.

در نقشه­‌بندی عرضه نفت در جهان، چگونه می­‌توان میزان انتشار گلخانه­‌ای در هر کشور را برآرود کرد؟ یکی از چالش‌­های اصلی مشعل­‌سوزی این است که اکثر کشورها گزارشی را ارائه نمی­‌دهند. در بسیاری از کشورها، با استفاده از داده‌­های ماهواره­ای اداره ملی اقیانوس و جو اطلاعاتی بدست می­‌آید. در آنجا، دانشمندان با استفاده از روشنایی شعله در فضا می­‌توانند مقدار گاز را برآورد کنند. این حالت اساس یک چشم در آسمان است.

کجا قوانین فعالیت مشعل‌­سوزی را دیده‌­اید؟

طی ۱۵ سال گذشته محققان کانادا موفقیت‌­های خوبی را کسب کرده­‌اند. اساسا، قوانینی وجود دارد که نمی­‌گذارد بیش از یک مقدار معین سوخته شود. اگر مشعل­‌سوزی بیش از سطح مجاز باشد، کانادا بایستی فعالیت­‌های دریایی خود را تا زمان مدیریت گاز تعطیل کند. این کار را می‌­توان با رها کردن آن به زمین، تبدیل آن به گاز طبیعی مایع یا نصب خط لوله‌­گاز برای انتقال به مشتریان انجام داد. مشعل­‌سوزی کانادایی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این قوانین ثابت می‌­کند که شما می­‌توانید آن را مدیریت کنید. برای این منظور بایستی یک سیاست یا دستگاه نظارتی داشته باشیم؛ سوختن گاز بدون هدف مجاز نیست؛ قرار دادن آن در زمین یا یافت راهکار مفید ایده‌­آل است.

در غیاب اقدامات فدرال، چگونه می­‌توان مشعل­‌سوزی را در ایالات متحده کاهش داد؟

اگر اقدام در سطح فدرال ایالات متحده انجام نشود، می­‌توانید با سازمان­‌های دولتی کار کنید. یک نمونه خوب از این وضعیت، داکوتای شمالی[۳] است. داکوتای شمالی شامل باکن­فورمیشن می­‌باشد که یکی از مناطق اصلی تولید نفت بوده و چاه‌­های شکسته هیدرولیکی در آن قرار دارد. پنج سال پیش، ۳۰ درصد از گاز تولید شده به صورت مشعل­‌سوزی از بین می­رفت و دولت ایالات متحده اعلام کرد که این قابل قبول نیست. سی درصد زیاد بوده و ارزش آن بسیار بالا است و می‌­تواند به شهرهایی مانند شیکاگو، کالگری و دنور فروخته شود. دولت هدف را ۱۰ درصد تعیین کرد و با اعمال تهدید تولید را محدود نمود. چه اتفاقی افتاد؟ تولیدکنندگان منطقه هدف ۱۰ درصدی را پیش از زمان داده شده به دست آوردند. بنابراین، من فکر می‌­کنم که همه چیز می‌­تواند به جلو حرکت کند. بدیهی است که اگر ما تا به حال نوعی اقدام فدرال را در این زمینه داشتیم شرایط بهتر می‌­شد، اما دولت­‌ها می­‌توانند کارهای بیشتری را انجام دهند.

چه کسی می­‌تواند تغییرات مورد نیاز در سراسر جهان را انجام دهد؟

من فکر می­کنم که شرکت‌های نفتی بین‌المللی می­‌توانند در این مورد رهبری کنند. در کشورهای مختلف پروژه‌های بسیاری وجود دارد که مسائل مربوط به محیط زیست را تضعیف می­‌کنند. بسیاری از این پروژه­‌ها توسط شرکت ملی نفت در همکاری با شرکای بین‌المللی توسعه یافته است. در کشورهای در حال توسعه، بدون بودجه­‌های بالا و ظرفیت نظارتی پیچیده برای قوانین مشعل­‌سوزی، نظارت بر این بسیار دشوار است. بجای این انتظار، ممکن است انتظار داشته باشیم که شرکت­‌های نفتی بین‌المللی برای حل مشکلات خود از بهترین روش­ها در مکان­های مختلف استفاده کنند. به عنوان مثال، شرکت­‌های گاز نیجریه، تزریق مجدد گاز را افزایش داده و پروژه‌­های گاز طبیعی مایع را برای تولید و عرضه گاز به بازار انجام می­‌دهند.

در دهه­‌های آینده نیز ما از نفت و گاز استفاده خواهیم کرد. این اجتناب­ناپذیر است. با استفاده از بهترین شیوه‌­ها و استفاده از آن­ها در مکان­هایی که به درستی تنظیم نشده‌­اند، می­توان پیشرفت­‌هایی را در یک منطقه نسبت به منطقه دیگر انجام داد.

امیدوارم که به سرعت به انرژی تجدیدپذیر منتقل شویم، اما در عین حال از نفت و گاز به صورت مسئولانه نیز استفاده کنیم.

منبع: ساینس دیلی

[۱] گاز گلخانه­‌ای به گازی گفته می­‌شود که در جو یک سیاره در محدوده مادون قرمز به جذب و انتشار پرتوها می­‌پردازد. این فرآیند مسبب اصلی اثر گلخانه‌­ای است.

[۲] پدیده سوزاندن گازهای اضافه در مکان­های استخراج نفت و گاز است. این کار بوسیله مشعل گازی یا فلر گازی که به آن دودکش مشعلی نیز می­‌گویند، انجام می‌شود.

[۳] سی و نهمین ایالت آمریکا است که در ۲ نوامبر ۱۸۸۶ به ایالات متحده پیوسته است.