میزان چاقی کمتر با استفاده از حمل و نقل عمومی ارتباط دارد

0
105
میزان چاقی کمتر با استفاده از حمل و نقل عمومی ارتباط دارد
میزان چاقی کمتر با استفاده از حمل و نقل عمومی ارتباط دارد
چکیده خبر سیاستی: سیستمهای حمل و نقل عمومی مزایای اقتصادی زیادی برای یک جامعه به ارمغان می‌آورند. تنها افزایش یک درصد در حمل و نقل توده مسافرانی که از یک سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، باعث کاهش میزان چاقی با یک نقطه درصد ۰.۴۷۳ شده است که این میزان در شهرستانها در سراسر ایالات متحده مرتبط است. شلدن اچ. جکوبسن کسانی که از اتوبوس استفاده می‌کنند به جای اینکه فقط از خانه بیرون بروند و به ماشینش برسند، باید از خانه خود به ایستگاه اتوبوس بروند و از زمانی که اتوبوس می‌ایستد تا زمانی که به مقصدشان برسند پیاده راه بروند.” نتایج نشان می‌دهد که وقتی بیشتر مردم انتخاب می‌کنند که از حمل و نقل عمومی استفاده کنند، میزان چاقی در سطح شهرستان تمایل به کاهش پیدا می‌کند، گرچه لزوماً به این بدان معنی نیست که هر شخص خاصی چنانچه اغلب سوار وسایل حمل و نقل عمومی شود کمتر احتمال دارد چاق باشد. این مطالعه بر روی داده‌های جمع‌آوری شده در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ تمرکز دارد، زمانی که راه‌آهن و اتوبوس به عنوان اولین وسایل حمل و نقل عمومی در ایالات متحده بود. جکوبسون گفت: “جالب است بدانیم که چگونه  اوبر( سیستم سرویس هم سفری آنلاین) و لابفت (شرکت حمل و نقل)، و همچنین برنامه‌های دوچرخه اشتراکی بر این نوع تحلیل در آینده تأثیر خواهد گذاشت.

سیستمهای حمل و نقل عمومی مزایای اقتصادی زیادی برای یک جامعه به ارمغان می‌آورند.

یک مطالعه جدید توسط محققان از دانشگاه دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین و فناوری جورجیا داده‌های شهرستان را از سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ تجزیه و تحلیل و مقایسه کرد. آنها دریافتند که تنها افزایش یک درصد در حمل و نقل توده مسافرانی که از یک سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، باعث کاهش میزان چاقی با یک نقطه درصد ۰.۴۷۳ شده است که این میزان در شهرستانها در سراسر ایالات متحده مرتبط است.

گفت: ” آیا انتخاب حمل و نقل عمومی بیش از رانندگی فرصتی برای ورزش است که ممکن است در غیر این صورت وجود نداشته باشد؟” شلدن اچ. جکوبسن، همکار نویسنده این مطالعه و استاد موسس علوم کامپیوتر در ایلینوی است. کسانی که از اتوبوس استفاده می‌کنند به جای اینکه فقط از خانه بیرون بروند و به ماشینش برسند، باید از خانه خود به ایستگاه اتوبوس بروند و از زمانی که اتوبوس می‌ایستد تا زمانی که به مقصدشان برسند پیاده راه بروند.

نتایج این مطالعه، در بخش اول مجله تحقیقات حمل و نقل منتشر شده است : خط مشی و ممارست، جزئیات تجزیه و تحلیل محاسباتی از اطلاعات بهداشتی، حمل و نقل و داده‌های سرشماری در بین ۲۲۷ شهرستان از ۴۵ ایالت در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ در دسترس عموم  قرار دارد.  تفاوت در عوامل اقتصادی و سبک زندگی، از جمله ورزشهای اوقات فراغت، درآمد خانوار، برخورداری از مراقبتهای بهداشتی و هزینه حمل و نقل عمومی شامل این تجزیه و تحلیلها می‌شد.

تجزیه و تحلیل جدید با کار قبلی از سوی محققان مطابقت دارد و این نشان می‌دهد که افزایش یک درصدی در حمل و نقل عمومی توده مردم در یک کشور با میزان چاقی کمتر از ۰.۲۲۱ درصدی همراه بوده است.

“داگلاس ام کینگ، مدرس ارشد در بخش مهندسی سیستم های صنعتی و تشکیلات اقتصادی در ایلینوی. گفت:
کار جدید یک رویکرد طولی را در بر دارد، به این معنا که ما تفاوتهای بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ را مورد بررسی قرار دادیم، که به ما اجازه می‌دهد که بهتر بتوانیم عوامل را کنترل کنیم که در غیر این صورت بر تجزیه و تحلیل اثر می‌گذارد. به عنوان مثال، عواملی مانند آب و هوا یا جغرافیای طبیعی که می‌توانند بر میزان چاقی شهرستان در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ تأثیر بگذارند کنترل می شوند، زیرا تأثیر آنها در هر دو دوره زمانی وجود دارد.

محققان خاطرنشان می‌کنند که برآورد محاسبه شده از دو مطالعه در اندازه‌های مختلف متفاوت است، اما به لحاظ آماری تفاوت قابل توجه ندارند. با این حال، هر دو مطالعه نشان می‌دهد که افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی با کاهش میزان چاقی در شهرستان همراه است.

جاکوبسون گفت: “از آنجا که این تجزیه و تحلیل در سطح شهرستان است، پیامدها برای یک فرد معمولی مشخص نیست. نتایج نشان می‌دهد که وقتی بیشتر مردم انتخاب می‌کنند که از حمل و نقل عمومی استفاده کنند، میزان چاقی در سطح شهرستان تمایل به کاهش پیدا می‌کند، گرچه لزوماً به این بدان معنی نیست که هر شخص خاصی چنانچه اغلب سوار وسایل حمل و نقل عمومی شود کمتر احتمال دارد چاق باشد

این مطالعه بر روی داده‌های جمع‌آوری شده در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ تمرکز دارد، زمانی که راه‌آهن و اتوبوس به عنوان اولین وسایل حمل و نقل عمومی در ایالات متحده بود.

جکوبسون گفت: “جالب است بدانیم که چگونه  اوبر( سیستم سرویس هم سفری آنلاین) و لابفت (شرکت حمل و نقل)، و همچنین برنامه‌های دوچرخه اشتراکی بر این نوع تحلیل در آینده تأثیر خواهد گذاشت. تحقیقات ما نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در حمل و نقل عمومی می‌تواند گزینه‌های حمل و نقل موثرتر را فراهم کند که نه تنها به محیط زیست کمک می‌کند، بلکه می‌تواند منافع بهداشت عمومی را نیز ارائه دهد.

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.