ناهار مدرسه و سیاست تغذیه‌ای جدید

0
268
منافع ناهار مدرسه و سیاست تغذیه‌ای جدید
منافع ناهار مدرسه و سیاست تغذیه‌ای جدید
چکیده خبر سیاستی: بر اساس بزرگترین مطالعه تطبیقی انجام شده  دز دانشگاه کالیفرنیا تا به امروز، ناهار سرو شده در برنامه ناهار مدرسه ملی در آمریکا، کیفیت بالاتری از ناهاری که از خانه آورده می‌شود، دارد. لورن ریچی مدیر موسسه سیاست تغذیه و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، در این رابطه می‌گوید: برنامه ناهار مدرسه، که از سال ۱۹۴۶ در مورد دانش‌آموزان کشور انجام شده است، سهم قابل توجهی را در سلامتی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان به همراه دارد و به لطف استانداردهای تغذیه‌ای که اخیراً بهبود یافته است، حمایت قوی و ضروری برای موفقیت کودکان ما فراهم می‌شود. مصرف ناهار مدرسه با کیفیت بالاتر رژیم غذایی همراه بود. کسانی که ناهار مدرسه استفاده می‌کردند درواقع از غذاهایی برحوردار بودند که سرشار از غذاهای غنی از لبنیات بود و چربی‌های جامد و قند اضافه شده و دانه‌های تصفیه شده آن کمتر از غذاهایی بود که دانش آموزان در خانه می خوردند. برنامه ناهار مدرسه‌ای که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد، یک برنامه کمک فوری برای تغذیه است که در بیش از ۱۰۰،۰۰۰ مدرسه  K12 در سراسر ایالات متحده غذای متعادل, کم هزینه و یا رایگان را فراهم می کند. سیاست ناهار مدرسه‌ای مستلزم رعایت استانداردهای تغذیه‌ای خاص است و بر اساس آخرین دستورالعمل‌های تغذیه‌ای برای آمریکایی‌ها قرار دارد. الزامات جدید شامل افزایش دسترسی به میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های جامد و کاهش سدیم و چربی در ناهار مدرسه است.

این مطالعه که توسط محققان در موسسه سیاست تغذیه‌ای دانشگاه کالیفرنیا انجام شده و حدود ۴،۰۰۰ دانش‌آموز ابتدایی در جنوب کالیفرنیا را در بر می‌گیرد، در نشریه آکادمی تغذیه و رژیم غذایی منتشر شده است.

لورن ریچی مدیر موسسه سیاست تغذیه و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، در این رابطه می‌گوید: “این مطالعه دقیق آنچه را که ما مدت‌هاست می‌دانیم تائید می‌کند: برنامه ناهار مدرسه، که از سال ۱۹۴۶ در مورد دانش‌آموزان کشور انجام شده است، سهم قابل توجهی را در سلامتی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان به همراه دارد و به لطف استانداردهای تغذیه‌ای که اخیراً بهبود یافته است، حمایت قوی و ضروری برای موفقیت کودکان ما فراهم می‌شود.”

مصرف ناهار مدرسه با کیفیت بالاتر رژیم غذایی همراه بود. کسانی که ناهار مدرسه استفاده می‌کردند درواقع از غذاهایی برحوردار بودند که سرشار از غذاهای غنی از لبنیات بود و چربی‌های جامد و قند اضافه شده و دانه‌های تصفیه شده آن کمتر از غذاهایی بود که دانش آموزان در خانه می خوردند.

برنامه ناهار مدرسه‌ای که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد، یک برنامه کمک فوری برای تغذیه است که در بیش از ۱۰۰،۰۰۰ مدرسه K12 در سراسر ایالات متحده غذای متعادل, کم هزینه و یا رایگان را فراهم می کند. سیاست ناهار مدرسه‌ای مستلزم رعایت استانداردهای تغذیه‌ای خاص است و بر اساس آخرین دستورالعمل‌های تغذیه‌ای برای آمریکایی‌ها قرار دارد. الزامات جدید شامل افزایش دسترسی به میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های جامد و کاهش سدیم و چربی در ناهار مدرسه است. دستورالعمل‌های مربوط به محدودیت‌های کالری برای اطمینان از وعده‌های غذایی مناسب برای پایه‌های k-5  و ۶-۸ و ۹-۱۲ تنظیم شده است.

در طول سال تحصیلی ۱۵-۲۰۱۴، حدود ۳۰.۵ میلیون کودک در هر مدرسه، روزانه از این برنامه بهره‌مند شدند. بیش از ۲۱.۵ میلیون نفر از این دانش آموزان برای خدمات رایگان یا قیمت رایگان واجد شرایط بودند. با توجه به گستردگی برنامه و هدف قرار دادن کودکان کم درآمد، بهبود تغذیه‌ای که در این مطالعه نشان داده شده است به نفع قابل توجهی از دانش‌آموزان نیازمندی است که ناهار مدرسه ممکن است تقریبا یک سوم کالری روزانه آنها را تأمین کند.

از آنجایی که مطالعه انجام شده بر پایه استانداردهای تغذیه‌ای جدید و دقیق‌تر اجرا شده است، بنابراین احتمال اینکه ناهار مدرسه به رژیم‌های سالم کلی کمک کند را افزایش می‌دهد و می‌تواند اپیدمی بسیار نگران کننده  چاقی را معکوس کند. در حال حاضر حدود یک سوم جوانان ایالات متحده چاق و یا دارای اضافه وزن هستند.

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.