نجات زندگی و پس انداز پول: پتانسیل انرژی خورشیدی به جای زغال سنگ

0
273

در یک مطالعه جدید که در نقد و بررسی‌ انرژی‌های تجدیدپذیر و پایدار منتشر شده، یک تیم از دانشگاه تکنولوژی میشیگان هزینه سوخت زغال سنگ از نظر تلفات انسانی همراه با منافع بالقوه جایگزینی آن با انرژی خورشیدی را محاسبه کرده اند. به باور این گروه، حذف زغال سنگ و جایگزین کردن آن با انرژی خورشیدی، اثرات بهداشتی و اقتصادی فراوانی دارد.

اثرات بهداشتی
با جایگزینی فتوولتائیک خورشیدی (یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی) به جای زغال سنگ، ایالات متحده می‌تواند از  ۵۱۹۹۹  مرگ و میر زودرس در  یک سال جلوگیری کند و به طور بالقوه ۱.۱  میلیون دلار برای هر زندگی پس انداز ایجاد کند. جاشوا پیرس، استاد علوم مواد و مهندسی برق در انجمن میشیگان می‌گوید: «بر خلاف سایر سرمایه‌گذاری‌های بهداشت عمومی، زندگی شما از این طریق یعنی جایگزینی زغال سنگ با انرژی خورشیدی بیشتر نجات می‌یابد. علاوه بر نجات جان انسان‌ها، می‌توان از خورشید، برق نیز تولید کرد که این خود ارزش اقتصادی است.
علاوه بر کاهش هزینه‌های برق، نجات زندگی با استفاده از انرژی خورشیدی بالقوه پول هم ایجاد می‌کند، گاهی اوقات به اندازه چند میلیون دلار در زندگی. پیرس می‌گوید بدون شک هر کسی می‌خواهد مانع هدر رفت پول خود شود. وی می‌گوید بر مبنای ارزش خالص برق، حذف زغال سنگ و جایگزینی آن با انرژی خورشیدی، برای پس انداز و نجات جان آمریکایی‌ها سوآوردتر است. پیرس با با یکی از دانشجویان دکتری سیاست‌گزاری انرژی، امیلی پریهدا، در این مطالعه کار کرد که هدف اصلی آن، بالا بردن آگاهی سیاست‌ها و سیاست‌گزاری‌های بهداشتی بود. آنها داده‌ها را از مجلات مورد بررسی و سازمان حفاظت محیط زیست برای محاسبه مرگ در هر کیلووات ساعت در هر سال برای زغال سنگ و انرژی خورشیدی آمریکا جمع کردند. سپس هزینه‌های جاری و راه اندازی شبکه‌های خورشیدی را از وزارت انرژی استفاده و احتمال بازگشت سرمایه گذاری را محاسبه کردند.

قدرت خورشیدی
جایگزینی کامل تولید زغال سنگ در ایالات متحده با سلول‌های خورشیدی، ۷۵۵ گیگاوات می‌شود. ( افزایش قابل توجهی در مقایسه با ۲۲.۷ گیگاوات خورشیدی نصب شده در ایالات متحده در حال حاضر)  کل هزینه نصب انرژی خورشیدی بالغ ۱.۵ تریلیون دلار است، اما این سرمایه‌گذاری به محاسبات پیرس و پریهدا کرلی، یک سرمایه‌گذاری سودآور است. پیرس می‌گوید: “انرژی خورشیدی اساساً در هزینه کاهش یافته است، از لحاظ فنی قابل دوام است، و با کارخانه‌های گاز طبیعی و نیز انرژی‌های تجدیدپذیر دیگر همراه است و ما راه‌هایی برای تولید برق بدون زغال سنگ داریم.

گام‌های بعدی
سازمان بهداشت جهانی گزارش می‌دهد که هر سال میلیون‌ها نفر به دلیل محیط ناسالم، آلودگی هوا که بزرگترین کمک کننده به بیماری‌های غیر واگیر مانند سکته مغزی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و بیماری‌های قلبی است می‌میرند. یعنی تقریبا هفت میلیون نفر هر سال در سطح جهان، جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند. از این رو خلاص شدن از زغال سنگ و جایگزینی آن با انرژی خورشیدی یکی از اهداف مهم تحقیقاتی در زمینه انرژی است.

منبع: دانشگاه تکنولوژی میشیگان

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست گزاری عمومی