هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر

با تاکید بر چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی در آینده نزدیک، هوش مصنوعی به موضوع بحث‌های سیاستی در سراسر جهان تبدیل شده است. این بحث‌ها از حاکمیت هوش مصنوعی نظیر تضمین پاسخگویی به تصمیمات الگوریتمی تا تاثیر آن بر کاهش اشتغال، متغیر است.

0
279
هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر
هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر

 

چکیده: هوش مصنوعی مفهومی است که سنت طولانی در داستان‌های علمی تخیلی دارد و توسط فیلم‌های هالیوود و نویسندگان مشهور مانند ایزاک آسیموف محبوب شده است. این فناوری در سال‌های اخیر پس از پیشرفت در زمینه‌های جدید و نوآور مانند ماشین‌های خودران توجه بیشتری را جلب کرده است. اینترنت نقش مهمی در این تحولات داشته است.

اخیرا در دوسلدورف وزیران مسئول برنامه‌های دیجیتالی کردن کشورها با سایر ذینفعان برای گفتگو درباره سیاست‌های آینده دنیای دیجیتالی ملاقات کردند. تأثیر برنامه‌های کاربردی هدایت شده توسط هوش مصنوعی، همراه با استراتژی‌هایی برای چگونگی سرمایه‌گذاری در فرصت‌های گسترده اینترنت برای بهره‌وری و رشد اقتصادی، مورد توجه بود.

هوش مصنوعی فناوری است که می‌تواند جهان را برای بهتر شدن تغییر دهد. زیرا می‌تواند روش‌های پزشکی را ایمن‌تر کند، بهره‌‌وری را افزایش دهد، اقتصاد را تقویت کند یا در برنامه‌های کاربردی برای بهبود کیفیت زندگی افراد معلول استفاده شود.

 شرکت‌های بزرگ در توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. پیش‌بینی شده است که سرمایه‌گذاری در این فناوری در سال ۲۰۱۷ صرفا ۳۰۰٪ افزایش یابد.

با تاکید بر چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی در آینده نزدیک، هوش مصنوعی به موضوع بحث‌های سیاستی در سراسر جهان تبدیل شده است. این بحث‌ها از حاکمیت هوش مصنوعی نظیر تضمین پاسخگویی به تصمیمات الگوریتمی تا تاثیر آن بر کاهش اشتغال، متغیر است.

 

هوش مصنوعی [۱] (AI) مفهومی است که سنت طولانی در داستان‌های علمی تخیلی دارد که توسط فیلم‌های هالیوود و نویسندگان مشهور مانند ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) محبوب شده است. با این حال، هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پس از پیشرفت در زمینه‌های جدید، ملموس و نوآوری مانند ماشین‌های خودران توجه بیشتری را جلب کرده است. اینترنت نقش مهمی در این تحولات داشته است، به خصوص به عنوان پلت فرمی برای سرویس های فعال شده توسط  هوش مصنوعی، برخی از آنها با پیامدهای قابل توجهی برای توسعه مستمر اینترنت مورد اعتماد است.

جامعه اینترنتی خوشحال است که یک مقاله سیاستی در مورد هوش مصنوعی و ماشینی‌شدن را در مورد فرصت‌ها و چالش‌های تکنولوژی و حمایت از بحث‌های آگاهانه توسط رمزگشایی برخی از مفاهیم اساسی آن منتشر کند. یک جنبه کلیدی درک شناختن یادگیری ماشین، یک تکنیک هوش مصنوعی است که باعث توسعه الگوریتم‌های جدید برای جایگزینی یا پشتیبانی از تصمیم‌گیری‌های انسانی شده است. دستیاران هوشمند مانند “Siri” یا “Alexa” از آموزش دستگاه برای تفسیر دستورات صوتی و سرورهای ایمیل از این روش برای فیلتر کردن ایمیل‌های ناخواسته استفاده می‌کنند و برخی از وب سایت‌های تجارت الکترونیک از آن برای شخصی‌سازی تجربه کاربران وب استفاده می‌کنند.

 هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر
هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر

هوش مصنوعی نقش مهمی در بحث‌های بین‌المللی در اینترنت دارد. اخیرا در دوسلدورف، به عنوان بخشی از ریاست جمهوری آلمان، وزیران مسئول برنامه‌های دیجیتالی کردن کشورها با سایر ذینفعان برای گفتگو درباره سیاست‌های آینده دیجیتال ملاقات کردند. تأثیر برنامه‌های کاربردی هدایت شده توسط  هوش مصنوعی، همراه با استراتژی‌هایی برای چگونگی سرمایه‌گذاری در فرصت‌های گسترده اینترنت برای بهره‌وری و رشد اقتصادی، مورد توجه بود.

توانایی ماشین‌ها برای نمایش مهارت‌های پیشرفته شناختی برای پردازش زبان طبیعی، یادگیری، برنامه‌ریزی و یا درک آن، امکان انجام وظایف جدید را با سیستم‌های هوشمند (گاهی اوقات با موفقیت بیشتر نسبت به انسان‌ها) فراهم می‌کند. با استفاده از اتوماسیون هوش مصنوعی در صنایع موجود، همراه با استفاده از فناوری هوش مصنوعی در حوزه‌های جدید در حال ظهور، بهره‌وری و رشد اقتصاد می‌تواند به شدت  افزایش یابد.

هوش مصنوعی فناوری است که می‌تواند جهان را برای بهتر شدن تغییر دهد. زیرا می‌تواند روش‌های پزشکی را ایمن‌تر کند، بهره‌‌وری را افزایش دهد، اقتصاد را تقویت کند یا در برنامه‌های کاربردی برای بهبود کیفیت زندگی افراد معلول استفاده شود.

بخش خصوصی این فرصت‌ها را تصدیق کرده است و سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی طی چند سال گذشته افزایش یافته است. شرکت‌های بزرگ در توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. Forrester  پیش‌بینی می‌کند که سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷ تنها ۳۰۰٪ افزایش یابد. در عین حال، کارگران از ترس اینکه معیشت‌شان با ماشین جایگزین شود، ترس دارند. سوالات جدی در مورد اینکه چه کسی سود خواهد برد و چه کسی ممکن است از دست بدهد وجود دارد.

با این حال، فراتر از تاثیر اقتصادی که هوش مصنوعی ممکن است داشته باشد،این فناوری بر نحوه‌ی درک و استفاده از اینترنت نیز تاثیر می‌گذارد. و این پتانسیل را دارد که نگرانی کاربران را در ارتباط با اینترنت تشدید کندو پرسش‌های در مورد  پاسخگویی، باز بودن، ایمنی، امنیت و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی هوش مصنوعی ابجاد کند.

با تاکید بر چشم‌انداز اقتصاد و جامعه در آینده نزدیک، هوش مصنوعی به موضوع بحث‌های سیاستی در سراسر جهان تبدیل شده است. این بحث‌ها از حاکمیت  هوش مصنوعی نظیر تضمین پاسخگویی به تصمیمات الگوریتمی تا تاثیر آن بر کاهش اشتغال، متغیر است. چالش‌های مشخصی برای هوش مصنوعی وجود دارد که باید اکنون برای حمایت از آینده مثبت تکنولوژی مورد توجه قرار گیرند.

مهم است که توجه داشته باشیم که تاثیر پیش‌بینی شده این فناوری تا حد زیادی بر اساس پیش بینی‌ها و تخمین‌ها است. اما صرف نظر از سطح تاثیر، هوش مصنوعی بر اقتصاد، شهروندان و اینترنت تاثیر خواهد گذاشت.

منبع: Internet Society

[۱] Artificial Intelligence

تحلیل سیاست از دکتر حمید بهلولی

محقق و مشاور سیاست‌گزاری عمومی در اروپا
♦️هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در اينده نزديك فرصت‌ها و كاربردهای فراوانی را برای نظام تصميم گيری و سياست‌گزاری عمومی در دنيا ايجاد خواهد كرد. موضوعی كه توسط انجمن سلطنتی و آكادمی بريتانيا بشدت پيگيری می‌شود.

♦️دنيا در دامنه يك انقلاب تكنولوژيكی شگرف ديگری است كه دو پايه مهم ان مديريت كلان ديتاها (Big data) و تجزيه و تحليل و مديريت تصميم توسط هوش مصنوعی است.
در آينده نزديك هوش مصنوعی مديريت شبكه‌های انرژی و ‌آب، مديريت امور سلامت، كنترل بيماری‌ها و اورژانس، خدمات اجتماعی بصورت خدمات شخصی‌شده (personalised services) , مديريت خطوط ارتباطی جاده‌ای و وسايط نقليه عمومی بدون راننده، سيستم‌های مخابراتی و مواصلاتی و نظام‌های آموزشی، تربيتی و تصميم و مديريت جنگ‌ها و صلح‌ها را به عهده خواهد گرفت.

♦️اگر چه تا بحال به عنوان مكانيزم تصميم‌گيری، هيچ نمونه‌ای بهتر از مغز انسان وجود ندارد و هوش مصنوعی در تكامل خود بايد ان را تقليد نمايد با اين حال ايا اينكه اين همزيستی و هم سفره‌گی بين انسان با هوش مصنوعی خويش ساخته‌اش چه ميزان طول خواهد كشيد و چه زمانی تنازع بين آن دو شروع خواهد شد موضوع ديگری است كه می توان آن را در فيلم‌های تخيلی علمی تصوير كرد.

♦️اما در اينكه اين مسير در شرايط غير قابل برگشت قرار دارد شكی وجود ندارد. انقلاب هوش مصنوعی فرصت‌ها و تهديد‌های بيشماری را فرا راه انسان و ملت‌ها و دولت‌ها قرار خواهد داد و طبيعی است كه دولت‌های بزرگ در ايجاد و كنترل ان نقش اساسی را داشته و بيشتر ايفا خواهند كرد.

♦️بلاشك نظام تكنولوژيك جديد اثرات شگرف بر نظام زيستی انسان‌ها و ملت‌ها خواهد گذاشت و نظام ارزشی و اخلاقی متفاوتی را ارايه خواهد كرد كه ابعاد آن هنوز كاملا شناخته نيست.
مهم اين است كه كشورهای در حال توسعه بتوانند اين روند را بشناسند و تلاش كنند در ايجاد زير ساخت‌های ان سهيم باشند يا حداقل خود را در زمانی قبل از وقوع يا حين وقوع برای تطابق با چنين دورانی آماده كنند.

هوش مصنوعی در خدمت کیفیت زندگی: آری یا خیر