واگرایی سیاسی؟ نقش وب و اینترنت

0
107
واگرایی سیاسی؟ نقش وب و اینترنت
واگرایی سیاسی؟ نقش وب و اینترنت

چکیده: علی­رغم نگاه مثبتی که در مورد نقش وب در گسترش واگرایی سیاسی وجود دارد، مطالعه‌­ای که توسط اقتصاددانان دانشگاه براون انجام شده، نشان می­‌دهد که رشد اخیر واگرایی سیاسی در جوامعی که افراد آن حداقل از اینترنت و رسانه­‌های اجتماعی  استفاده می‌کنند، بیشتر است. این بدان معنی است که نمی‌­توان ادعا کرد که اینترنت مهم‌ترین محرک این جریان است.

جیسی. ام Jesse. M نویسنده و استاد اقتصاد دانشگاه براون بیان می­­‌کند:«یافته­‌های ما این موضوع را که اینترنت نقش مهمی در افزایش واگرایی سیاسی داشته است، را رد نمی‌کند». «اما در مورد برخی نظریات رایج پیرامون ارتباط بین قطب‌بندی و اخبار آنلاین و رسانه‌­های اجتماعی تردید وجود دارد».

شاپیرو Shapiro مطالعه­‌ی جدیدتری را در مجموعه‌­ی آکادمی ملی علوم اخیراً انجام داده است، «استفاده‌­ی بیشتر از اینترنت با رشد سریع­تر قطب‌بندی در میان گروه­‌های جمعیتی (در جوامع) ایالات متحده  ارتباط نداشته است». 

نویسندگان بیان داشتند: «ما دریافتیم که گروه­‌هایی که حداقل استفاده را از اینترنت داشتند نسبت به گروه‌هایی که استفاده‌­ی بیشتری از اینترنت داشتند بین سال­‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ تغییرات زیادی را در قطب‌بندی و واگرایی تجربه کردند».

شاپیرو اظهار داشت: «من فکر می‌­کنم اصلی‌­ترین متهم در توضیح افزایش سریع قطب‌بندی و واگرایی سیاسی، احتمالاً وجود نیروهای گسترده‌­تر و عمیق‌تر از اخبار دیجیتال است». 

 

علی­رغم نگاه مثبتی که در مورد نقش وب در گسترش جریان واگرایی و قطب‌بندی سیاسی وجود دارد، مطالعه­‌ای که توسط اقتصاددانان دانشگاه براون انجام شده، نشان می‌­دهد که رشد اخیر قطب‌بندی در جوامعی که افراد آن حداقل از اینترنت و رسانه­‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، بیشتر است. این بدان معنی است که طبق اطلاعات داده‌­ها نمی­‌توان ادعا کرد که اینترنت مهم‌ترین محرک این جریان است.

جیسی. ام Jesse. M نویسنده و استاد اقتصاد دانشگاه براون بیان می­­‌کند:«یافته­‌های ما این موضوع را که اینترنت نقش مهمی در افزایش واگرایی سیاسی داشته است، را رد نمی‌کند». «اما در مورد برخی نظریات رایج پیرامون ارتباط بین قطب‌بندی و اخبار آنلاین و رسانه‌­های اجتماعی تردید وجود دارد».

شاپیرو Shapiro مطالعه­‌ی جدیدتری را در مجموعه­‌ی آکادمی ملی علوم اخیراً انجام داده است، «استفاده‌­ی بیشتر از اینترنت با رشد سریع­‌تر واگرایی سیاسی در میان گروه­‌های جمعیتی (در جوامع) ایالات متحده ارتباط نداشته است». وی این مطالعه را همراه با Levi Boxell و Matthew Gentzkow از دانشگاه استنفورد انجام داد. این تحقیق بر پایه­‌ی تحقیقاتی انجام شده که در ماه مارس به عنوان مقاله­‌ای کاری ارائه شد و شامل اطلاعاتی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بود.

نویسندگان (این مقاله) خاطرنشان می­‌سازند که بسیاری از مطالعات و اندازه‌­گیری­‌ها نشان می­‌دهند که آمریکایی‌­ها در سال­‌های اخیر به­‌طور فزاینده‌­ای دچار قطب‌بندی شده‌­اند و محققان و مفسران متعددی بیان می­‌دارند بخشی از افزایش قطب‌بندی به دلیل افزایش رسانه‌های اجتماعی و اینترنت است. نکته‌­ی مشترکی که  این محققان به آن اشاره می‌­کنند، شاپیرو و همکارانش در این‌باره می‌­نویسند: تمایل به منابع خبری آنلاین و یا محافل رسانه­‌های اجتماعی برای ایجاد اتاق­‌های گفتگو، تمایل به فردگرایی را به وجود می­‌آورد، که در آن مخالفان را به عاملان بی­‌عدالتی و از بین برنده‌­ی فرصت گفتگوها متهم می­‌کنند.

برای آزمون این فرضیه که وب محرک اصلی افزایش قطب‌بندی و واگرایی است، شاپیرو و همکاران از داده‌های مطالعات ملی انتخابات آمریکا (NAES) استفاده می‌­کنند، که در آن یک نماینده‌­ی ملی از سال ۱۹۴۸، به مصاحبه­‌ی رودررو با رأی­‌دهندگان قبل و بعد از انتخابات می­‌پردازد. طبق گزارشات ANES که اطلاعاتی را در رابطه با مسائل اجتماعی آمریکا، منازعات سیاسی، ارزش­‌های سیاسی و اجتماعی، درک و ارزیابی گروه‌­ها و نامزدها و سایر مسائل را جمع­‌آوری می­‌کند، آرشیوی داده‌­ای از تحقیقات در علوم اجتماعی و رفتاری برای مطالعات به دست می‌­دهند.

نویسندگان همچنین از داده‌­های نظرسنجی در مورد استفاده از رسانه­‌ها­ی اجتماعی، که در مرکز تحقیقاتی پیو Pew موجود است، استفاده کردند که در سال­‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۸، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ انجام شده و همچنین تمام سال­‌های انتخابات ریاست جمهوری از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ را پوشش می­‌دهد.

شاپیرو و همکارانش به بررسی اینکه آیا عوامل جمعیت­‌شناختی به‌ ­ویژه سن، تأثیری بر ایجاد روندهای هشت‌گانه واگرایی سیاسی دارد پرداختند، تأثیر رأی‌­گیری مستقیم تا اقدامات پارتیزانی بر واگرایی سیاسی. تمایلات مردم به احزاب جمهوری­خواه و دموکرات، و شناخت طرفداران طرف مخالف و طرفداران حزب مورد علاقه در این روند نقش مثبت دارد.

اما در همه­‌ی هشت عامل (روش) مهم در ایجاد واگرایی و قطب‌بندی، رفتن از گروه جوانی به گروه بزرگ­تر (گروه میانسالی) عامل مهمی بود. این مهم است چرا که سن یک عامل مهم در استفاده از اینترنت و رسانه­‌های اجتماعی است. کمتر از ۴۰ درصد افراد ۶۵ سال و بالاتر و کمتر از ۲۰ درصد افراد ۷۵ سال و بالاتر ابراز داشتند که اطلاعات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را از طریق اینترنت به­‌دست آوردند. در مقابل بیش از ۷۵ درصد افراد ۱۸ تا ۳۹ سال اطلاعات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را از طریق اینترنت به دست آورده بودند.

در گروه سنی بالای ۶۵ سال حس میهن­‌پرستی (یا تعصبات حزبی) بر واگرایی و قطب‌بندی تاثیرگذار بوده است، به‌طوری که این عامل نسبت به گروه سنی ۱۸ تا ۳۹ سال ۳ برابر بیشتر بوده است، نویسندگان آن را به عنوان یک عامل مهم به‌­شمار می‌­آورند.

نویسندگان بیان داشتند: «ما دریافتیم که گروه­‌هایی که حداقل استفاده را از اینترنت داشتند نسبت به گروه‌هایی که استفاده‌­ی بیشتری از اینترنت داشتند بین سال­‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ تغییرات زیادی را در قطب‌بندی  تجربه کردند».

نویسندگان نوشتند: «طبق مفروضات موجود، این واقعیت می‌­تواند نشان­دهنده‌­ی نقش مستقیم اینترنت و رسانه­‌های اجتماعی در توضیح افزایش میزان واگرایی و قطب‌بندی در سال­‌های اخیر باشد».

شاپیرو خاطرنشان می­‌سازد که هرگونه توضیحی پیرامون قطب‌بندی و واگرایی که استفاده از اینترنت و رسانه­‌های اجتماعی را به عنوان عامل مهم شناسایی می­‌کند، باید سرعت رشد حزب­‌گرایی میان افرادی که استفاده محدود از اینترنت و استفاده‌­ی ناچیز از رسانه­‌های اجتماعی دارند را مورد توجه قرار دهد.

شاپیرو اظهار داشت: «من فکر می­‌کنم اصلی­‌ترین متهم در توضیح افزایش سریع قطب‌بندی و واگرایی، احتمالاً وجود نیروهای گسترده­‌تر و عمیق‌تر از اخبار دیجیتال است». 

منبع: ساینس دیلی