ورود و استعمال دخانیات به ورزشگاه‌ها ممنوع شد

0
321

طبق مصوبه هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال ایران، ورود و استعمال ‏دخانیات در ورزشگاه‌های سراسر کشور ممنوع اعلام شد.‏

بر این اساس و طبق مصوبه هیات رئیسه ‏سازمان لیگ فوتبال ایران در فصل ۹۷-۹۶ ورود و استعمال دخانیات ‏در تمامی ورزشگاه‌های کشور ممنوع است.‏

پیش از این تماشاگران حاضر در ورزشگاه ها حق استفاده از سیگار و یا دخانیات را داشتند که این موضوع بر سلامت سایر افراد به خصوص کودکان نیز تأثیرگذار بود. طبق نتایج سیاستی که پیش از این در همین سایت منتشر شد ممنوعیت سیگار در مناطق مسکونی فیلادلفیای آمریکا، نتایج مثبت قابل توجهی در مورد افرادی که در معرض غیرمستقیم دود سیگار یا دود دوم، (دود تنباکو و… که بوسیله یک سیگاری استنشاق میشود یا از طریق سوزاندن تنباکو (به عنوان یک سیگار داده می‌شود و توسط اشخاصی که در نزدیکی آن قرار دارند، استنشاق می‌شود و همچنین دود غیر فعال است) بودند، داشته است.

 از این رو به نظر می رسد اعمال این مصوبه بتواند نتایج دود دوم را بر سایر افرادی که از سیگار استفاده نمی‌کنند و در معرض دود آن قرار دارند، تحت تأثیر قرار دهد. گرچه این سیاست در رابطه با مناطق مسکونی و مکان‌های سربسته ساختمان‌ها همچون راهروها بوده است و مربوط به دوام دود حاصل از سیگار می‌باشد؛ اما قطعاً استعمال سیگار در مناطق باز و بدون پوشش نیز می تواند بر سلامتی افراد نزدیک به استعمال کنندگان اثرگذار باشد. این موضوع در مورد کودکان، افراد میانسال و به خصوص بیماران قلبی از حساسیت بیشتری برخوردار است. به این ترتیب سیگار جزء اقلام ممنوعه محسوب شده و تماشاگران نباید ‏با سیگار وارد ورزشگاه‌ها شوند. البته در خبر منتشر شده و طرح مذکور توضیحی در رابطه با نحوه جلوگیری از ورود سیگار داده نشده است و مشخص نیست در صورت مشاهده استعمال سیگار در ورزشگاه‌ها با افراد خاطی چگونه برخورد خواهد شد؛ اما آنچه مسلم است، خبر از نتایج مثبت اعمال سیاست‌های مشابه در کشورهایی دارد که به ممنوعیت استعمال سسیگار پرداخته‌اند.

 

بازنشر این مطلب، تنها با ذکر منبع “سیاست‌گزاری عمومی ایران” بلامانع است.