پذیرش اخلاقی و اجتماعی، عاملی مهم در فناوری کمک باروری

0
113
پذیرش اخلاقی و اجتماعی، عاملی مهم در فناوری کمک باروری
پذیرش اخلاقی و اجتماعی، عاملی مهم در فناوری کمک باروری
چکیده خبر سیاستی: یک مطالعه جدید در دانشگاه آکسفورد برخی از دلایل استفاده متفاوت از فناوری کمک باروری در سراسر اروپا را روشن کرده است:  پذیرش اخلاقی و اجتماعی درمان و دین. دانشمندان برای اولین بار اهمیت نسبی نقش اقتصادی، دموگرافیک و عوامل هنجاری- فرهنگی را در این روند ارزیابی کرده‌اند. تحقیقات قبلی عمدتاً بر مسائل اقتصادی متمرکز بود و بر درآمد و بیمه درمانی کشور در استفاده از فناوری کمک باروری تأکید داشت، اما در تحقیقات جدید منتشر شده در مجله انسانی، دانشمندان دانشگاه کالج آکسفورد و کالج نافیلد برای اولین بار اهمیت نسبی عوامل اقتصادی، دموگرافیک و عوامل هنجاری فرهنگی را در این فرایند بررسی کرده‌اند. بر اساس این مطالعات، دین به عنوان یک عامل کلیدی مهم بین گروههای مذهبی پروتستان، کاتولیک، ارتدوکس و مسلمان در یک کشور و استفاده از فناوری کمک باروری است. ملیندا میلز، استاد جامعه شناسی نفییلد، می‌گوید: “با افزایش تأخیر در داشتن فرزند در سنین بالا، دسترسی به درمان‌های فناوری کمک باروری رو به افزایش است. یافته‌های مستقل از تحقیق ما این است که سیاست‌گزاران، دولت‌ها، نهادهای پزشکی و ارائه دهندگان فناوری کمک باروری شده بایستی آشکارا نقش برجسته‌ای را که نگرش و پذیرش فناوری کمک باروری در شکل دادن دسترسی، حصول‌پذیری و استفاده از آن به چشم می‌خورد، تأیید کنند.

پذیرش اجتماعی مهمتر از عوامل اقتصادی در دسترسی به فناوری کمک باروری است.

    یک مطالعه جدید در دانشگاه آکسفورد برخی از دلایل استفاده متفاوت از فناوری کمک باروری[۱]در سراسر اروپا را روشن کرده است:  پذیرش اخلاقی و اجتماعی درمان و دین

 دانشمندان برای اولین بار اهمیت نسبی نقش اقتصادی، دموگرافیک و عوامل هنجاری فرهنگی را در این روند ارزیابی کرده‌اند.
اگرچه یکی از ۸ زوج، مسائل مربوط به باروری را تجربه کرده و بسیاری از آنها برای فرزندار شدن از فناوری کمک باروری کمک می‌گیرند، اما استفاده از این فناوری در اروپا بسیار متفاوت است.

تحقیقات قبلی عمدتا بر مسائل اقتصادی متمرکز بود و بر درآمد و بیمه درمانی کشور در استفاده از فناوری کمک باروری تأکید داشت، اما در تحقیقات جدید منتشر شده در مجله انسانی، دانشمندان دانشگاه کالج آکسفورد و کالج نافیلد برای اولین بار اهمیت نسبی عوامل اقتصادی، دموگرافیک و عوامل هنجاری فرهنگی را در این فرایند ارزیابی کرده‌اند.

در این مطالعه میزان شیوع مصرف فناوری کمک باروری در ۳۵ کشور اروپایی از سال ۲۰۱۰، که تعداد چرخه‌های فناوری کمک باروری در هر میلیون زن در سن باروری (۱۴-۴ سال) است، مقایسه شده است. یافته‌ها نشان می‌دهند که اگرچه عوامل اقتصادی و ثروت ملی اهمیت دارد اما صرف هزینه استفاده فناوری کمک باروری را تعیین نمی‌کند. در عوض، درمان‌های فناوری کمک باروری به طور گسترده‌ای در کشورهایی استفاده می‌شد که این فناوری در آنها از لحاظ فرهنگی و اخلاقی قابل قبول بود. به عنوان مثال، جمهوری چک، که در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد (۵۱ امین)، ۱۰،۴۷۳ چرخه را در هر میلیون زن در سن باروری گزارش کرده که سطح استفاده تقریبا با کشور نسبتا ثروتمند دانمارک (۳۷ امین) برابر است. در مقابل، کشورهای دارای درآمد بالا مانند ایتالیا (۸) و انگلستان (۵) تنها ۵،۴۸۰ و ۴،۹۱۸ سیکل در هر میلیون زن در سن باروری گزارش شده است.

نویسندگان همچنین کارت امتیازی در دسترس[۲] برای هر کشوری را تولید کردند. آنها دریافتند بین دسترسی به درمان در کارت امتیازی و تعداد واقعی افرادی که از آن استفاده می کنند ارتباط مستقیمی وجود ندارد. برای مثال، در حالی که امتیاز بریتانیا در درمان در دسترس امتیاز بالایی کسب کردند؛ اما نسبتاً استفاده کمی داشتند. این شکاف بین دسترسی و واقعی بودن، اشاره به سایر عواملی است که باعث اختلاف کشورها در استفاده از فناوری کمک باروری می‌شود و نشان می‌دهد که ارزش‌های فرهنگی و هنجاری نقش مهمی دارند.

دین به عنوان یک عامل کلیدی بین گروههای مذهبی پروتستان، کاتولیک، ارتدوکس و مسلمان در یک کشور و استفاده از فناوری کمک باروری بود. داشتن نسبت بالای پروتستان‌ها در یک کشور، پذیرش بالای استفاده از فناوری کمک باروری را در بین بخش بزرگی از کشور (۲۵%) نشان می‌دهد.
این مطالعه همچنین نشان داد که بین نگرش‌های فرهنگی در کشورهایی که فناوری کمک باروری از نظر اجتماعی مورد پذیرش قرار گرفته با تعداد افرادی که از آن درمان استفاده می‌کنند، رابطه وجود دارد. به عنوان مثال در اسکاندیناوی، که در آن استفاده از فناوری کمک باروری بالا است، این فناوری به عنوان یک مزیت عمومی و قابل توجیه دیده می‌شود و دولت نقش کلیدی در ایجاد خدمات گسترده برای افراد کم درآمد ایفا کرده است. با این حال در کشورهای دیگر مانند ایتالیا – که کلیسای کاتولیک آشکارا علیه فناوری کمک باروری عمل می‌کند و به شدت بر دستور کار سیاست تاثیر می‌گذارد – فناوری کمک باروری به طور گسترده مورد استفاده و یا در دسترس نیست. این اغلب افراد را مجبور می‌کند برای دریافت مراقبت‌های لازم در خارج از کشور خود سفر کنند.

پاتریک پراگ، نویسنده سرپرست و عضو دانشکده علوم انسانی و کالج نوفیلد، گفت: “هنگامی که مردم در مورد درمان‌های ناباروری فکر می‌کنند، معمولا انتظار دارند که جنبه‌های زیستی یا اقتصادی به عنوان مهم‌ترین عوامل مطرح باشند. اما یافته‌های ما نقش کلیدی عوامل فرهنگی را تأیید می‌کند. ‘

ملیندا میلز، استاد جامعه شناسی نفییلد، می‌گوید: “با افزایش تأخیر در داشتن فرزند در سنین بالا، دسترسی به درمان‌های فناوری کمک باروری رو به افزایش است. یافته‌های مستقل از تحقیق ما این است که سیاست‌گزاران، دولت‌ها، نهادهای پزشکی و ارائه دهندگان فناوری کمک باروری بایستی آشکارا نقش برجسته‌ای را که نگرش و پذیرش فناوری کمک باروری در شکل دادن دسترسی، حصول‌پذیری و استفاده از آن به چشم می‌خورد، تأیید کنند. امید ما این است که این یافته‌ها برای شکل‌گیری سیاست‌های فناوری کمک باروری و بهبود دسترسی در سراسر اروپا مورد استفاده قرار گیرد. “

[۱] Assisted Reproductive Technologies (ART)

[۲] accessibility scorecard

منبع: ساینس دیلی 

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.