پرداخت بیشتر، سیگار کمتر: افزایش مالیات‌های تنباکو در اتحادیه اروپا

0
229
پرداخت بیشتر، سیگار کمتر: افزایش مالیات‌های تنباکو در اتحادیه اروپا
پرداخت بیشتر، سیگار کمتر: افزایش مالیات‌های تنباکو در اتحادیه اروپا
چکیده خبر سیاستی: طبق یک مطالعه که در نشریه سلامت عمومی بی‌ام‌سی منتشر شده، افزایش مالیات‌های تنباکو جهت افزایش قیمت سیگار می‌تواند مصرف سیگار و مرگ و میر مرتبط با آن را در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا کاهش دهد. در کشورهای با درآمد بالا، افزایش مالیات‌های تنباکو قادر است درآمدهایی را که می‌تواند در برنامه‌های پیشگیری و کنترل صرف شود، افزایش دهد، در حالی که درآمدهای مالیاتی در کشورهای با درآمد پایین ممکن است به طور منفی تحت تأثیر واقع شود. دکتر کریستین شافرر، یکی از همکاران این مطالعه می‌گوید: “یافته‌های ما می‌تواند به سیاست‌گزاران کمک کند تا از اقدامات مؤثر برای کاهش مصرف نیکوتین در اروپا کمک بگیرند. ما نشان می‌دهیم که اجرای اقدامات “کاهش تقاضای دخانیات” که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد شد و شامل افزایش مالیات بر تنباکو و حمایت از ترک کننده‌ها است، تأثیرات مثبتی بر کاهش مصرف دخانیات در همه کشورها دارد. از این رو مقامات بهداشتی را برای افزایش تلاش جهت اجرای این اقدامات تشویق می کنیم. با این حال، از آنجا که کشورهای مختلف به طور متفاوتی تحت تاثیر این اقدامات قرار دارند، باید سیاست‌های مختلفی را برای مقابله با استفاده از نیکوتین اتخاذ کنند.

 طبق یک مطالعه که در نشریه سلامت عمومی بی‌ام‌سی[۱] منتشر شده، افزایش مالیات‌های تنباکو جهت افزایش قیمت سیگار می‌تواند مصرف سیگار و مرگ و میر مرتبط با آن را در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا کاهش دهد.

در کشورهای با درآمد بالا، افزایش مالیات‌های تنباکو قادر است درآمدهایی را که می‌تواند در برنامه‌های پیشگیری و کنترل صرف شود، افزایش دهد، در حالی که درآمدهای مالیاتی در کشورهای با درآمد پایین ممکن است به طور منفی تحت تأثیر واقع شود.

دکتر کریستین شافرر، یکی از همکاران این مطالعه می‌گوید: “یافته‌های ما می‌تواند به سیاست‌گزاران کمک کند تا از اقدامات مؤثر برای کاهش مصرف نیکوتین در اروپا کمک بگیرند. ما نشان می‌دهیم که اجرای اقدامات “کاهش تقاضای دخانیات”[۲][۳] که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد شد و شامل افزایش مالیات بر توتون و حمایت از ترک کننده‌ها است، تأثیرات مثبتی بر کاهش مصرف دخانیات در همه کشورها دارد. از این رو مقامات بهداشتی را برای افزایش تلاش جهت اجرای این اقدامات تشویق می‌کنیم. با این حال، از آنجا که کشورهای مختلف به طور متفاوتی تحت تاثیر این اقدامات قرار دارند، باید سیاست‌های مختلفی را برای مقابله با استفاده از نیکوتین اتخاذ کنند. برای مثال، در کشورهای با درآمد بالا، که در آن مالیات تأثیر کمتری به نسبت کشورهای کم درآمد دارد، دیگر اقدامات برای کنترل مصرف دخانیات مانند محدودیت تبلیغ، برچسب‌های هشداردهنده و کمک‌ جهت ترک دخانیات، ضروری است “

محققان از یک مدل کامپیوتری برای شبیه‌سازی اثرات افزایش ۱۰ درصدی قیمت سیگار بر مصرف سیگار، درآمد مالیاتی و مرگ و میر مرتبط با سیگار در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا استفاده کردند. این مدل نشان داد که در بلغارستان و رومانی از ۲۵۱۸۶۰ مورد مرگ و میر ناشی از سیگار جلوگیری شد و پس از آن لتونی و لهستان با ۲۱۰۰۶۱، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در حالی که طبق مطالعات، در ۲۴ کشور عضو اتحادیه اروپا تعداد پیشگیری از مرگ و میرهای ناشی از سیگار در حدود ۱.۴ میلیون نفر خواهد بود.

تأثیر ۱۰ درصد افزایش قیمت سیگار در بلغارستان و رومانی نشان داد، در صورتی که میانگین قیمت هر بسته ۰.۱۱۵ دلار اضافه شود، مصرف سیگار تا ۱۲.۲۷% کاهش می‌یابد. در لتونی و لهستان، یه ازای ۰.۲۳۲ افزایش قیمت ​​در هر بسته، باعث کاهش مصرف ۸.۲۹٪ می‌شود. در ۲۴ کشور عضو اتحادیه اروپا، مصرف کلی بعد از افزایش قیمت ۱۰٪، تا ۵.۰۳٪ کاهش می‌یابد.

با این حال، هنگام مدل سازی تأثیرات بر درآمد مالیاتی، نویسندگان دریافتند که در حالی که افزایش میانگین قیمت ۱۰٪ سبب افزایش متوسط ​​درآمد در حدود ۶/۷۶٪ در سراسر اتحادیه اروپا می‌شود، افزایش مالیات بر محصولات توتون و تنباکو برای کشورهایی که درآمد پایین‌تر دارند، به نفع آن کشورها نخواهد بود .

دکتر شوفررر گفت: “بلغارستان و رومانی شاهد کاهش قابل توجهی در درآمدهای مالیاتی بودند. این نشان می‌دهد که مقامات بهداشت در کشورهای با درآمد پایین ممکن است برای تطبیق اقدامات “کاهش تقاضای دخانیات” فاقد مبالغ هنگفت باشند. منابع مالی خارجی – یعنی کمک‌های دیگر کشورهای اروپایی – ممکن است مستلزم تضمین اجرای این اقدامات و موفقیت در مبارزه با استفاده از سیگار در این کشورها باشد.”

برای مدل‌سازی تأثیرات افزایش قیمت سیگار، نویسندگان از داده‌های بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و مؤسسه بین‌المللی یورومانیتور، طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ استفاده کردند. آنها دریافتند که در سال ۲۰۱۴ مصرف سرانه سیگار در برخی کشورها همچون اسلوونی (حدود۲۰۹۸)، جمهوری چک (۱۷۲۰)، اتریش (۱۶۳۱)، یونان (۱۵۵۲) و رومانی (۱،۵۰۱) بیشتر بود، در حالی که کشورهای باقیمانده اتحادیه اروپا کمتر از ۱۵۰۰ سیگار برای هر نفر در سال بود. متوسط ​​قیمت خرده فروشی در انگلستان بالاترین قیمت در هر بسته ۹.۴۸ دلار بود، در حالی که کشورهای دارای درآمد پایین‌تر قیمت‌های پایین سیگار داشتند که ممکن است باعث افزایش مصرف سیگار شود.

[۱] BMC Public Health

[۲] MPOWER

[۳] یک بسته سیاستی که به منظور کمک به اجرای مداخلات موثر در سطح کشور برای کاهش تقاضا برای دخانیات است و توسط کنوانسیون بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات تصویب شده است.

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است.