چرا به چالش کشیدن سیاست‌های ترامپ برای میلیاردرهای داووس بسیار زود است؟

0
79
چرا به چالش کشیدن سیاست‌های ترامپ برای میلیاردرهای داووس بسیار زود است؟
چرا به چالش کشیدن سیاست‌های ترامپ برای میلیاردرهای داووس بسیار زود است؟

چکیده: افراد با نفوذ کسب و کارهای جهانی که به تازگی در داووس به منظور انجمن جهانی اقتصاد گرد هم آمده‌‌اند، احتمالا شیوه دونالد ترامپ را دوست ندارند. اما اگر مجموعه گزارشات نیویورک تایمز و سایر مجلات قابل باور باشند، آن دسته از سیاست‌های ترامپ که طرفدار کسب و کار است می‌تواند باعث شود این افراد نقطه ضعف‌های او را ببخشند.

کالاس شواب، رییس انجمن، این موضوع را هنگام معرفی رئیس جمهور ترامپ پیش از سخنرانی ۲۶ ژانویه، عنوان کرد:” به نمایندگی از رهبران کسب و کار حاضر در این اتاق، اجازه بدهید تا به دلیل اصلاحات مالیاتی تاریخی که باعث ایجاد فرصت‌های شغلی و پیشرفت عظیم در اقتصاد جهانی شد، به شما تبریک ویژه عرض کنم.”

بسیاری از شرکت کنندگان در سخنرانی خود دونالد ترامپ را به دلیل مصلحت اندیشی و ” اندیشه‌های بسیار سازنده” مورد تحسین قرار دادند. اما، چنین احساساتی کوتاه نظری است و خطرات بلند مدت ترامپیزم را برای دارایی‌های اقتصادی ایالات متحده و جهان نادیده می‌گیرد. تحقیق در مورد سیاست‌های رشد اقتصادی- در حوزه تخصصی نویسنده این مقاله- چرایی آن را توضیح می‌دهد.

رفتار ترامپ از زمان رسیدن به امور- یعنی تمایل او برای نادیده گرفتن هنجارهای مدنی، ارتباطات احتمالی او با رژیم روسیه، مصالح کسب و کار و به خصوص تلاش او برای خدمات مدنی و قضایی- باعث تضعیف اعتماد جهانی به موسسات امریکایی شده است.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که کاهش مالیات توسط ترامپ باعث تجمع ثروت در دستان عده‌ای محدود می‌شود. سود کوتاه مدت کاهش مالیات در کسب و کار‌ها نباید باعث شود که خطر افزایش نابرابری و دوقطبی شدن جامعه را نادیده گرفت.

 

چرا به چالش کشیدن سیاست‌های ترامپ برای میلیاردرهای داووس بسیار زود است؟

افراد با نفوذ کسب و کارهای جهانی که به تازگی در داووس به منظور انجمن جهانی اقتصاد  گرد هم آمده‌‌اند، احتمالا شیوه دونالد ترامپ را دوست ندارند. اما اگر مجموعه گزارشات نیویورک تایمز و سایر مجلات قابل باور باشند، آن دسته از سیاست‌های ترامپ که طرفدار کسب و کار است می‌تواند باعث شود این افراد نقطه ضعف‌های او را ببخشند.

کالاس شواب، رییس انجمن، این موضوع را هنگام معرفی رئیس جمهور ترامپ پیش از سخنرانی ۲۶ ژانویه، عنوان کرد:” به نمایندگی از رهبران کسب و کار حاضر در این اتاق، اجازه بدهید تا به دلیل اصلاحات مالیاتی تاریخی که باعث ایجاد فرصت‌های شغلی و پیشرفت عظیم در اقتصاد جهانی شد، به شما تبریک ویژه عرض کنم.”

بسیاری از شرکت کنندگان در سخنرانی خود دونالد ترامپ را به دلیل مصلحت اندیشی و ” اندیشه‌های بسیار سازنده” مورد تحسین قرار دادند( این تحسین‌ها توسط اعضای دولت تقویت شد).

اما، چنین احساساتی کوتاه نظری است و خطرات بلند مدت ترامپیزم را برای دارایی‌های اقتصادی ایالات متحده و جهان نادیده می‌گیرد. تحقیق در مورد سیاست های رشد اقتصادی- در حوزه تخصصی من- چرایی آن را توضیح می‌دهد.

هنوز برای جشن گرفتن زود است

از زمانی که ترامپ رئیس جمهور شده است، در مقررات زدایی قابل توجه چندین صنعت نقش داشته است و ابتکار اقتصادی او کاهش مالیات های عمده کسب و کار ها است. عملکرد قوی بازارسهام ایالات متحده نشان می‌دهد که حداقل سرمایه گذاران با سیاست‌های خود کاملا متلاشی شده‌اند.

کاهش مالیات و مقررات زدایی می‌تواند باعث انگیزه مالی شود و زمانی که این کارها به درستی انجا بگیرد می‌تواند حتی با تشویق سرمایه گذاران، باعث رشد اقتصادی بشود. هم چنین بسیاری از صنف‌های تجاری اذعان داشتند که به نظر می‌رسد ترامپ تمایلی ندارد از سخنان پوپولیسی خود پیروی کند.

اما باید یاد آوری کرد، به نظر می‌رسد که  تاثیر بی ثبات کننده ترامپ  بر هزینه‌های دراز مدت کسب و کار بسیار بیش‌تر از فواید سیاست‌های کوتاه مدت است. این به خاطر این است که کسب و کارها باید در یک بستر سیاسی و اجتماعی عمل کنند که بر موفقیت آنها در هر مرحله تاثیر می‌گذارد.

رفتار ترامپ از زمان رسیدن به امور- یعنی تمایل او برای نادیده گرفتن هنجارهای مدنی، ارتباطات احتمالی او با رژیم اقتدار گرای روسیه، مصالح کسب و کار و به خصوص تلاش او برای خدمات مدنی و قضایی- باعث تضعیف اعتماد جهانی به موسسات امریکایی شده است.

این یک مشکل جدی برای کسب و کار به شمار می‌رود. تحقیق به صورت پی در پی رابطه بین رشد اقتصادی و نهادهای سیاسی پایدار و با ثبات را به تایید رسانده است. اکنون می‌دانیم که کارآفرینی منابع ثروت طبیعی و سیاست‌های اقتصادی صحیح، زمانی که مردم نتوانند به یکپارچگی سیستم قانونی و سیاسی یک کشور اعتماد کنند، برای افزایش دارایی کافی نیست. بی ثباتی مانع از سرمایه گذاری می‌شود، چه در سرمایه گذاری خارجی و چه داخلی، و باعث می‌شود که در عدم تخصیص پاداش به کار های سخت نگرانی‌هایی به وجود بیاید.

آیا چین یک استثنا است؟

در نگاه اول، به نظر می‌رسد که رشد تجربه شده توسط حکومت‌هایی مانند چین و سنگاپور از این قانون مستثنی است. اما یک نگاه جامع مشخص می‌کند که پایداری برای رشد اقتصادی حتی در میان چنین رژیم‌هایی هم ضروری است.

تحقیق من( که با همکاری محقق سیاسی، دانیل کاتی، انجام گرفت) پیشنهاد می‌کند که هرچقدر نهادها پایدار و خودکامه باشند، بیشتر به انتخاب سیاست‌های اقتصادی تمایل دارند که باعث افزایش رشد می‌شود. و هم چنین تحقیق صورت گرفته توسط جنیفر گاندی در دانشگاه ایموری رابطه‌ای مستقیم را بین پایداری حکومت و رشد به نمایش گذاشته است.

به همین ترتیب، دموکراسی پایدار، با روشنگری‌هایش و قوانینش بهترین نمونه حکومت برای کسب و کار است. کشورهایی مانند ونزوئلا و ترکیه پس از عقب نشینی از دموکراسی عواقب اقتصادی منفی را تجربه کردند.

جامعه و کسب و کار

رشد اقتصادی به شدت با همکاریهای اجتماعی در ارتباط است. زمانی که در جامعه سطح بالایی از تناقض وجود داشته باشد، چه از نظر طبقه اجتماعی، نژاد، قوم، جنسیت، جغرافیایی و یا غیره، کسب و کار باید در یک محیط بسیار پیچیده تر عمل کند. در این جوامع احتمال بیشتری برای اعتصاب و کاهش حمایت مردم از بازار آزاد وجود دارد و در بازار تولید و محیط کار چالش‌های بیشتری وجود دارد.

اینجاست که رفتار و گفتار ترامپ، از شکست او برای محکوم کردن سفید پوستان ملی گرا تا رواج جنست گرایی، می‌تواند زیان آور باشد. شرایط به شدت قطبی شده این روزها، که کاملا جدای از مشکلات ذاتی است، برای کسب و کار زیان آور است.

هم چنین، صلح اجتماعی با سطوحی از نابرابری‌های اقتصادی در ارتباط است. این همان جایی است که حتی سیاست‌هایی که بسیاری از کسب و کارها را مورد حمایت قرار می دهد می توانند در طولانی مدت اثرات منفی خطرناکی را به همراه داشته باشند. تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که کاهش مالیات توسط ترامپ باعث تجمع ثروت در دستان عده‌ای محدود می‌شود. سود کوتاه مدت کاهش مالیات در کسب و کار ها نباید باعث شود که خطر افزایش نابرابری و دوقطبی شدن جامعه را نادیده گرفت.

ترامپیسم در خارج از کشور

بسیاری از روسایی که در داووس گرد هم جمع آمدن بودند یک جهت مشخص بین‌المللی داشتند. به نظر می‌رسد که سیاست‌های رئیس جمهور ترامپ به مصالح آنها بیش از رهبران داخلی کسب کار آسیب می‌رساند.

برای عملکرد کسب و کارهای بین‌المللی، مجموعه‌ای توافقات و تفاهم‌ها ضروری الست. کشورهای جهان این مجموعه را طی دهه‌ها به وجود آورده‌اند که به شدت تحت رهبری ایالات متحده قرار دارد.

اگر معمار اولیه این سیستم زیاد از آن حمایت نکند، خطر این وجود دارد که جریان‌‌های جدید تجارت و سرمایه گذاری باعث شود تا وابستگی متقابل اقتصادی به سختی بدست بیاید. درحالی که حمایت کننده‌های جهانی سازی بدون مدیریت ترامپ به سمت جلو در حال حرکت هستند، جهان نباید در مورد آینده اقتصاد آزاد بدون حمایت و پشتیبانی امریکا دچار نگرانی شود.

درگیری‌های بین‌المللی می‌تواند تاثیر زیان آوری برروی فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد. عدم مذاکره با دولت ترامپ، که باعث افزایش خطر جنگ می‌شود، خطر جدی برای کسب و کار به حساب می‌آید.

به همین دلایل، بسیار خوش بینانه به نظر می‌رسد که احساس داووس نادرست باشد. کسب و کار ها در بستر اجتماعی و سیاسی به کار می‌پردازند و زمانی که این مفهوم مختل شود، نمی‌توان از عواقب آن گریخت.

  منبع: theconversation