چرا سیاست‌گزاری پولی سوئد انبساطی است؟

0
219
سیاست‌گزاری پولی سوئد

چرا سیاست‌گزاری پولی سوئد انبساطی است؟[۱]
با وجود آنکه رشد اقتصادی و هدفگذاری تورم، نرخ بهره پایینتر از صفر است، اما اقتصاد سوئد، پررونق است. خروجی که با تورم تنظیم شده است، از سال ۲۰۰۹ به طور متوسط ​​۲.۸٪ افزایش و در سال گذشته ۳.۲٪ افزایش یافته است. در ماه آوریل نرخ تورم سوئد تقریبا به هدف ۲٪ رسید که توسط بانک مرکزی سوئد یعنی ریکس بانک هدف قرار گرفته است.  با این حال، ریکس بانک  تصمیم گرفته است که نرخ بهره را در سطحی فوق‌العاده پایین نگه دارد: زیر صفر و درواقع -۰.۵۰٪ !!

سیاست‌گزاری پولی سوئد

علاوه بر این، سیاست تسهیل کمی[۲] در حال افزایش است. انگیزه بانک مرکزی سوئد (ریکس بانک) چیست؟ بانک فدرال ثابت قدم است، اما نسبت به دوسال قبل برای رسیدن به هدفش با سرعت کمتری در حال حرکت است. در منطقه اروپا، بانک مرکزی اروپا هنوز هم برای هدایت شیب تورم به مقصد مورد نظرش اوراق قرضه می‌خرد.اقتصادهای باز کوچک با مشکلاتی مواجه می‌شوند که جریان سرمایه از خارج کشور می‌تواند در سیاست پولی آنها تداخل ایجاد کند. به عنوان مثال، بانک مرکزی سوئیس تولید ناخالص داخل کشور را بیش از ۱۰۰% نشان داده است؛ زیرا درحال تلاش است که فشارهای وارده بر فرانک سوییس را کاهش دهد . این کار به طور سنتی به عنوان یک روش امن در نظر گرفته می‌شود.

ریکس بانک برای برقراری امنیت دو دلیل ویژه دارد. در داخل کشور، ممکن است افزایش تورم یکباره باشد، همان‌طور که بود، و با افزایش قیمت بلیط هواپیما و انرژی همراه بود. پس از افزایش زودرس نرخ‌ها در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، ریکس بانک این کار را به ناچار دوباره انجام داد تا مطمئن شود که تورم بالاتر پایدار شده است. دوم اینکه، عامل بین‌المللی می‌تواند در ملاحضاتبانک مرکزی سهم بیشتری را به خود اختصاص دهد. این نگرانی وجود دارد که سیاست سختگیرانه بانک مرکزی اروپا، درباره اقتصاد منطقه اروپا، منجر به اجرای شدید کرونا شود. این کار باعث می‌شود که وارادات ارزانتر شود و در نتیجه تورم کاهش بافته و درضمن به صادرکنندگان نیز فشار وارد می‌شود.

دوره طولانی مدت مساعدت بانک مرکزی باعث شده است تا بحث‌های جاری درباره تعادل خطرات پولی به وجود آید. برخی از مقامات احتمالا نگران این موضوع هستند که نرخ‌های کم در میان رشد پایدار، احتمالا موجب افزایش دارایی تا سطوح خطرناکی می‌شود. در سوئد، نگرانی‌ها برروی قیمت دارایی‌ها متمرکز است که در سال ۲۰۱۶ تا ۸%  و در ۲۰۱۵ تا ۱۰.۸% افزایش داشته است. شکست کامل مالی بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا مردم سوئد از بحران بانکی شدید اوایل دهه ۱۹۹۰ درس‌های فراوانی گرفته‌اند و دارایی‌هایشان به راحتی از بدهی‌هایشان فراتر می‌رود. به هر ترتیب، این نگرانی وجود دارد که پرداخت قسط‌ها افزایش پیدا کند. به طور متوسط سوئدی‌ها احتمالا برچالش‌ها دیگر اقتصادی متمرکز هستند. مثلا کار ادغام بیش از ۳۰۰۰۰۰ پناهجویی که از سال ۲۰۱۳ وارد این کشور شده است. این تعداد چیزی بیش از مجوز ریکس بانک است و سیاستمداران ناچار به انجام آن شده‌اند.

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاستگزاری عمومی

 

[۱] Monetary policy describes the management of a nation’s money supply by the government or central bank. A loose monetary policy occurs when the money supply is expanded and is easily accessible to citizens to encourage economic growth.

[۲] quantitative easing