کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت

0
164

تومان رسما پول ایران شد

طبق مصوبه دولت در رابطه با مسائل پولی و بانکی، تومان به عنوان واحد رسمی پول ایران تعیین شد. بر اساس این لایحه واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل ده ریال تعیین شد. این موضوع پیش از این نیز مطرح شده بود؛ اما به نظر می رسد که امروز مورد تصویب هیأت دولت قرار گرفته است. بدین ترتیب موضوعی که مدتها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت.

محسن حاجی میرزایی دبیر هیات دولت، با اشاره به این موضوع، تأکید نمود درجلسه یکشنبه اول مرداد ماه هیات وزیران لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی بررسی و تصویب شد. وی در بخشی از سخنان خود در رابطه اصلاحات پولی و بانکی ادامه داد: “در این روزها که برخی از موسسات مالی اعتباری با مشکلاتی روبرو بودند نقص قانون پولی بانکی بیش از پیش آشکار شد و در لایحه اصلاحی که بیش از شش ماه در کمیسون اقتصادی دولت با دقت زیاد مورد بررسی قرار گرفته بود نقائص قانون از جمله احکام مربوط به نظارت، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال، تصفیه، مدیریت بانک ها و موسسات اعتباری، صندوق ضمانت سپرده و مقررات انتظامی تدوین و بر طرف شده است و گام بزرگی در جهت نیل به یک قانون پولی بانکی مترقی و متناسب با برترین تجارب روز دنیا برداشته شده است.

اهداف این اصلاحات تامین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌ منظور برون ‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات می‌باشد. همچنین به منظور تضمین سپرده‌‌‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، عضویت تمامی این مؤسسات در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی شده است.”

بسیاری معتقدند این تغییرات عملاً تأثیری در شاخصه‌های پولی کشور نخواهد داشت. چنانچه طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در همین رابطه اظهار داشته است: “آنچه در لایحه بانکداری دیده می‌شود تطبیق قانون با رفتاریست که مردم در عمل انجام می‌دهند. مردم با تومان فکر می‌کنند با تومان محاسبات خود را انجام می‌دهند و هر تومان هم از ۱۰ ریال تشکیل شده است.”

علی دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی نیز در رابطه با تأثیرات و نتایج این لایحه گفته است: الان اتفاق خاصی نمی‌افتد و اثری بر متغیرهای اقتصادی و محاسبات تجاری مردم ندارد. با این حال هزینه‌های زیادی روی دست دولت خواهد گذاشت.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز معتقد است: “حتما این کار هزینه عمده دارد. بحث حذف اسکناس هایی که با اعداد فعلی هستند. این برآورد تقریبا محاسبات اولیه انجام شده ۳ هزار میلیارد تومان اعداد محاسباتی است. چون سیستم حسابداری باید تغییر کند و آموزش و زیر ساخت‌های مربوط به این حوزه هم فراهم شود. هزینه سنگینی خواهد داشت. از این رو برخی معتقدند حال که دولت قرار است به این هزینه‌ها تن دهد بهتر است حذف چند صفر را از پول ملی پیگیری کند.”

یکی از کارشناسان امور بانکی در رابطه با این لایحه گفته است: “اگر در هیات دولت این اتفاق افتاده باید توضیح دهند که آن متخصصین امر که چنین پیشنهادی داده‌اند، چرا حذف یک صفر را پیش گرفته‌اند.”

با این حال، اکنون که این لایحه به اجرا درآمده است باید منتظر ماند و دید که آیا تغییران مورد نظر تنها به تغییر واحد پولی ختم می‌شود یا با حذف چند صفر از واحد پول ملی همراه خواهد بود.

 

بازنشر این مطلب، تنها با ذکر منبع “سیاست‌گزاری عمومی ایران” بلامانع است.