کاهش خطرات بهداشتی مصرف مواد مخدر با دستورالعمل‌های جدید

0
182
مواد مخدر

دستورالعمل استفاده از مواد مخدر با ریسک کم (همچون حشیش، ماری جوانا و…) در کانادا که با تایید سازمان‌های مهم بهداشتی در کانادا منتشر شده است، ۱۰ توصیه علمی را در اختیار استفاده کننده‌گان این مواد برای کاهش خطرات تهدید کننده سلامتی قرار می‌دهد. طبق آمارها، علیرغم خطرات بهداشتی مصرف مواد مخدر، کانادا یکی از پرمصرفترین کشورها در جهان است. این کشور از جمله کشورهایی است که در راستای قانونی شدن مواد مخدر کم‌مصرف حرکت کرده است، با این حال، نه تنها استفاده و توزیع آن را تنظیم می‌کند، بلکه همچنین آموزش و اطلاع رسانی مصرف‌کنندگان برای جلوگیری یا کاهش مشکلات بهداشتی مربوط به آن را نیز در دسترس قرار می‌دهد.

توصیه‌های نخستین در راستای جلوگیری از مصرف مواد مخدر برای دور شدن از همه خطرات است، خطراتی چون، مشکلات حافظه و هماهنگی فیزیکی، حوادث ناشی از وسایل نقلیه و مشکلات سلامت روحی و روانی. توصیه‌های بعدی در رابطه با پتانسیل بالای خطرات مربوط به شروع استفاده از مواد در سن جوانی، استفاده سنگین و رانندگی، و همچنین شناسایی افراد در معرض خطر بیشتر، با توصیه‌های خاص جهت کاهش خطر در هر مورد است. این توصیه‌ها مورد تأیید و حمایت برخی از سازمان‌هایی مربوطه در کانادا نیز قرار گرفته است.

مقدمه: کاهش خطرات بهداشتی مصرف مواد مخدر با دستورالعمل‌های جدید

دستورالعمل استفاده از مواد مخدر با ریسک کم (همچون حشیش، ماری جوانا و…) در کانادا که با تایید سازمان‌های کلیدی و مهم بهداشتی منتشر شده است، ۱۰ توصیه علمی را در اختیار استفاده کننده‌گان این مواد برای کاهش خطرات تهدید کننده سلامتی قرار می‌دهد. این دستورالعمل‌ها، براساس بررسی علمی یک تیم بین‌المللی کارشناسی، در مجله بهداشت عمومی آمریکا منتشر شده است.

دستورالعمل‌ها این واقعیت را مطرح می‌کند که علیرغم خطرات بهداشتی مصرف مواد مخدر، کانادا یکی از پرمصرفترین کشورها در جهان است. گزارش‌ها حکایت از مصرف این مواد در بین بیش از ۱۰ درصد از بزرگسالان و ۲۵ درصد از نوجوانان دارد. خطرات بهداشتی شامل مشکلات حافظه و هماهنگی فیزیکی، حوادث ناشی از وسایل نقلیه و مشکلات سلامت روحی و روانی است.

همانطور که کانادا با معرفی قانون مواد مخدر فدرال در راستای قانونی شدن حرکت می‌کند، این امکان را فراهم می‌کند که نه تنها استفاده و توزیع آن را تنظیم می‌کند، بلکه همچنین آموزش و اطلاع رسانی مصرف‌کنندگان برای جلوگیری یا کاهش مشکلات بهداشتی مربوط به آن را نیز در دسترس قرار می‌دهد.

در واقع، اطلاعات مبتنی بر علم میتواند راهنمای مصرف کنندگان مخدر در کاهش خطرات فوری و درازمدت این مواد بر سلامتی شان باشد. این جملات را دکتر بندیکت فیشر، دانشمند ارشد مرکز اعتياد و سلامت روان که دستورالعمل‌هایی را در این زمینه ارائه داده است، می‌گويد. آنها پروژه تحقیقاتی کانادا در مورد سوء مصرف مواد هستند. یک طرح ملی که توسط موسسه تحقیقات بهداشت کانادا تأسیس شده است.

دکتر لوران مارشو، رئیس منتخب انجمن پزشکی کانادا می‌گوید: “استفاده از موادی چون حشیش سلامتی را با با خطرات جدی مواجه کرده و کاهش خطرات آن برای کانادایی‌ها به ویژه جوانان کانادایی باید اولویت اول باشد.” انجمن پزشکی کانادا، همچنان توصیه یک رویکرد سیاست‌گزاری بهداشت عمومی که بر جلوگیری از مصرف مواد مخدر متمرکز است را پیشنهاد می ‌هد تا از در دسترس بودن خدمات ارزیابی و درمان برای کسانی که مایل به استفاده از آن هستند، و کاهش آسیب برای افزایش ایمنی برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند، اطمینان حاصل کند.

در حالی که توصیه‌های نخستین جلوگیری از مصرف مواد مخدر برای دور شدن از همه خطرات است، توصیه‌های باقی‌مانده در مورد پتانسیل بالای خطرات مربوط به شروع استفاده در سن جوانی، محصولات با قدرت بالا، سیستم‌های تحویل جایگزین، استفاده سنگین و رانندگی، و همچنین شناسایی افراد در معرض خطر بیشتر مشکلات – با توصیه‌های خاص برای کاهش خطر در هر مورد است.

ایان کالبرت، مدیر اجرایی انجمن بهداشت عمومی کانادا می‌گوید: “این دستورالعمل‌ها یک ابزار مهم جهت حمایت از رویکرد بهداشت عمومی برای استفاده از این مواد است. افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند و نیز کارشناسان مهم و متخصصان بهداشت عمومی می‌توانند از دسترسی به رهنمودهای آگاهانه شواهد مطلع شوند که این موضوع به نوبه خود می‌تواند به کاهش اثرات منفی بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد مخدر کمک کند.  از طریق تصویب گسترده آنها، این دستورالعمل ها افرادی را که از مواد مخدر استفاده می کنند با اطلاعاتی که نیاز به مدیریت استفاده خود دارند و سلامتی و رفاه آنها را تامین می کنند، فراهم می‌کند.

سازمان‌های دیگر که از این دستورالعمل‌ها حمایت می‌کنند، انجمن اعتیاد کانادا، مرکز مواد مخدر و اعتیاد کانادا و مرکز اعتیاد و سلامت روان است. دکتر دیوید آلیسون، رئیس سلامتی و پزشکی نیوفاندلند و لابرادور، در سخنرانی شورای اساتید پزشکی بهداشت عمومی عنوان نمود: «با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم، به ویژه جوانان، که ممکن است از طریق استفاده از مواد مخدر، آسیب ببینند، خوشحالیم که توصیه‌های این راهنمایی مبتنی بر شواهد کاهش تلفات برای کانادایی‌هایی است که استفاده از کانابیس  را انتخاب می‌کنند.

این سند برای حفاظت و ارتقاء سلامت کانادا است. استفاده از شواهد علمی به عنوان اساس رهنمودهای عمومی شباهت به طرح‌های بهداشت عمومی موجود برای نوشیدنی‌های کم خطر و یا رفتارهای سالم ایمن برای جلوگیری از آلودگی یا حاملگی ناخواسته است.

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی