کیفیت بالای آموزش با به کارگیری معلمان متخصص

0
108
کیفیت بالای آموزش با به کارگیری معلمان متخصص
کیفیت بالای آموزش با به کارگیری معلمان متخصص
چکیده خبر سیاستی: محققان دانشگاه میسوری دریافته‌­اند که دانش‌­آموزان دبیرستانی که از سوی معلمانی که در یک رشته­ تخصص دارند آموزش می­‌بینند، نسبت به دانش‌­آموزانی که به­ طور کلی و عمومی تمامی دروس را آموزش می­‌بینند، شانس بیشتری برای فارغ‌­التحصیلی از کالج دارند. محققان اعتقاد دارند که مدارس می‌­توانند از این دست­آورد جدید در ایجاد راه­های جدید برای افزایش شمار معلمان واجد شرایط و موفقیت بیشتر دانش‌­آموزان استفاده کنند. سی وونگ لی، استادیار کالج عنوان می­‌دارد: “عملکرد و کارآیی معیار جمعی یک مدرسه است. اگر بتوانیم سیستمی را توسعه دهیم که در آن بر رشد همه­ دانش‌­آموزان و یادگیری در طول زمان تمرکز شود، در واقع توانسته­‌ایم به ایجاد فرصت­های برابر برای همه­ دانش‌­آموزان کمک کنیم و در عین­حال این برای آموزگاران نیز عادلانه است.” لی عنوان می‌­دارد: “کیفیت معلمان مهم­ترین عامل تعیین کننده در میزان موفقیت دانش‌­آموزان است. اگر دانش‌آموزان از سوی گروهی از معلمانی که سطح کیفیت پائین­تر و عملکرد ضعیف­تری دارند آموزش داده شوند، پتانسیل­های علمی­شان محدود می‌­شود. در عین­ حال، معلمانی که کیفیت بالاتری دارند احتمالاً میزان بیشتری از تمایل به یادگیری و موفقیت در دانش‌­آموزان ایجاد می­‌کنند.” لی پشنهاد می­‌دهد که مدارس می­‌توانند با تغییر روند استخدامی­‌شان برخی معلمان متخصص را که در رشته‌­ای خاص تخصص دارند یا دوره‌­های آموزشی ویژه را گذرانده­‌اند استخدام کنند.

تحقیقات پیشین نشان داده­‌اند که معلمان نقشی اساسی در موفقیت دانش‌­آموزان – یا عدم موفقیت آن­ها – ایفا می­کنند. اما اکنون محققان دانشگاه میسوری دریافته‌­اند که دانش‌­آموزان دبیرستانی که از سوی معلمانی که در یک رشته­ تخصص دارند آموزش می‌­بینند، نسبت به دانش­آموزانی که به‌­طور کلی و عمومی تمامی دروس را آموزش می‌­بینند، شانس بیشتری برای فارغ‌­التحصیلی از کالج دارند. محققان اعتقاد دارند که مدارس می­‌توانند از این دستآورد جدید در ایجاد راه­های جدید برای افزایش شمار معلمان واجد شرایط و موفقیت بیشتر دانش‌­آموزان استفاده کنند.

سی وونگ لی، استادیار کالج عنوان می‌­دارد: “عملکرد و کارآیی معیار جمعی یک مدرسه است. اگر بتوانیم سیستمی را توسعه دهیم که در آن بر رشد همه­ دانش‌­آموزان و یادگیری در طول زمان تمرکز شود، در واقع توانسته‌­ایم به ایجاد فرصت­های برابر برای همه­ دانش­آموزان کمک کنیم و در عین‌­حال این برای آموزگاران نیز عادلانه است.”

لی از طریق تجزیه و تحلیل مجموعه‌­ای از داده‌­ها که با مطالعه بر روی بیش از ۶۰۰۰ دانش‌­آموز و معلم در سرتاسر کشور جمع‌­آوری شده بودند، دریافت، دانش‌­آموزانی که از سوی معلمانی که در رشته­ ریاضیات تحصیل کرده‌­اند یا تخصص دارند آموزش می­بینند، در کوتاه مدت در رشته­ ریاضیات موفقیت­ آمیزتر عمل می­‌کنند و در طولانی مدت احتمال فارغ‌­التحصیلی این دانش‌­آموزان از کالج بیشتر است.

لی عنوان می­‌دارد: “کیفیت معلمان مهم­ترین عامل تعیین کننده در میزان موفقیت دانش‌­آموزان است. اگر دانش‌آموزان از سوی گروهی از معلمانی که سطح کیفیت پائین­تر و عملکرد ضعیف­تری دارند آموزش داده شوند، پتانسیل­‌های علمی­شان محدود می­‌شود. در عین‌­حال، معلمانی که کیفیت بالاتری دارند احتمالاً میزان بیشتری از تمایل به یادگیری و موفقیت در دانش‌­آموزان ایجاد می­‌کنند.”

لی پشنهاد می‌­دهد که مدارس می‌­توانند با تغییر روند استخدامی‌­شان برخی معلمان متخصص را که در رشته‌­ای خاص تخصص دارند یا دوره‌­های آموزشی ویژه را گذرانده‌­اند استخدام کنند. به عنوان مثال، مدرسه‌­ای که به دنبال استخدام یک معلم ادبیات است باید از میان متقاضیانی که در کالج رشته­ ادبیات انگلیسی خوانده‌­اند، یک نفر را انتخاب کند. لی اضافه می­‌کند: علاوه بر این، به اشتراک­‌گذاری اطلاعات دانش‌­آموزان و عملکرد معلم نیز می­‌تواند به مفید شدن روند آموزش و موفقیت دانش‌­آموزان در طولانی مدت کمک کند.

لی می‌­گوید: “در حال حاضر در مدارس، همکاری میان معلمان به گونه‌­ای است که دانش‌­آموزان از سطحی به سطح بعدی می­‌روند. با این­حال اگر معلم ریاضی دانش‌­آموزان کلاس سوم با معلم ریاضی دانش­آموزان کلاس چهارم در ارتباط باشند، می‌­توانند اطلاعاتی را در مورد عملکرد دانش‌­آموزان و نحوه­ یادگیری­شان در اختیار یکدیگر قرار دهند.”

 

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری عمومی ایران، بلامانع است