سیاست‌گزاران چاره‌ای برای نوشیدنی‌های انرژی‌زا بیاندیشند

0
89
نوشیدنی‌های انرژی‌زا
نوشیدنی‌های انرژی‌زا
چکیده خبر سیاستی: گزارش جدید منتشر شده توسط مرکز همکاری تحقیقات غذایی، ابتکار مرکز سیاست‌گزاری مواد غذایی (دانشگاه شهر لندن) در دانشگاه شهر لندن، می‌گوید: سیاستمداران بریتانیا باید در برابر مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا توسط کودکان و نوجوانان اقدام کنند. در گزارش آمده است، پژوهشی در رابطه با ۱۶ کشور اروپایی از جمله بریتانیا نشان می‌دهد که ۶۸ درصد نوجوانان (۱۱ تا ۱۸ سال) و ۱۸ درصد از کودکان (۱۰ سال و کمتر) نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند و ۱۱ درصد نوجوانان و ۱۲ درصد کودکان حداقل یک لیتر مصرف نوشیدنی انرژی‌زا در یک جلسه را داشته‌اند. مطالعات اروپایی در مقاله‌ای پیرامون مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به تأثیرات منفی آن بر سلامتی مانند سردرد، درد معده و مشکلات خواب اشاره کرده و نشان می‌دهد که بخش‌های اورژانس همراه با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در ایالات متحده آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱  دوبرابر شده است. با توجه به اطلاعات ذکر شده در این مقاله، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا با رفتارهای پرخطر مانند مصرف مشروبات و مواد مخدر نیز همراه است. نویسندگان این مقاله وضع قوانینی جهت فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا به افراد زیر ۱۶ سال و ممنوعیت بازاریابی هدفمند برای کودکان پیشنهاد می‌کنند. گام‌های بالقوه دیگر شامل مداخلات در مدرسه و اجرای استراتژی‌های مشترک در مورد نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کودکان توسط مقامات محلی و بهداشتی می‌باشد.

گزارش‌های جدید می‌گوید سیاست‌گزاران باید برای کاهش مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا توسط کودکان و نوجوانان اقدام کنند.

گزارش جدید منتشر شده توسط مرکز همکاری تحقیقات غذایی، ابتکار مرکز سیاست‌گزاری مواد غذایی (دانشگاه شهر لندن) در دانشگاه شهر لندن، می‌گوید: سیاستمداران بریتانیا باید در برابر مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا توسط کودکان و نوجوانان اقدام کنند.

این مقاله که توسط دکتر شلینا ویشام (دانشگاه دورهام) و کاستر هاشم نوشته شده است، شواهد جهانی در مورد نوشیدنی‌های انرژی‌زا و تاثیر آنها بر سلامتی را بررسی کرده و اقدامات احتمالی را به مقامات محلی و ملی در بریتانیا پیشنهاد می‌کند.
در گزارش آمده است، پژوهشی در رابطه با ۱۶ کشور اروپایی از جمله بریتانیا نشان می‌دهد که ۶۸ درصد نوجوانان (۱۱ تا ۱۸ سال) و ۱۸ درصد از کودکان (۱۰ سال و کمتر) نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند و ۱۱ درصد نوجوانان و ۱۲ درصد کودکان حداقل یک لیتر مصرف نوشیدنی انرژی‌زا در یک جلسه را داشته‌اند.  

مطالعات اروپایی در مقاله‌ای پیرامون مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به تأثیرات منفی آن بر سلامتی مانند سردرد، درد معده و مشکلات خواب اشاره کرده و نشان می‌دهد که بخش‌های اورژانس همراه با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در ایالات متحده آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱  دوبرابر شده است. با توجه به اطلاعات ذکر شده در این مقاله، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا با رفتارهای پرخطر مانند مصرف مشروبات و مواد مخدر نیز همراه است.

دولت انگلیس قبلا مالیات بر نوشیدنی‌های شیرین را به عنوان گامی برای مقابله با چاقی کودکان معرفی کرده است، اما نوشیدنی‌های انرژی‌زا معمولا حاوی مقادیر زیاد شکر و کافئین هستند. همانطور که در این گزارش اشاره شده است، تحقیقات بیشتر مستلزم آن است که چگونه این مواد با یکدیگر و با محرک‌های دیگر موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا مانند تائورین و گاراونا ترکیب می‌شوند.

یک فرد می‌تواند به مارک‌ها یا برندهای محبوب نوشیدینی‌های انرژی‌زا در بازار که حدود ۱۶۰ میلی گرم کافئین دارند، دسترسی پیدا کند؛ در حالی که اداره ایمنی مواد غذایی اروپا مصرف بیش از ۱۰۵ میلی گرم کافئین در روز برای یک فرد به طور میانگین ۱۱ ساله را جایز نمی‌داند.

نویسندگان این مقاله وضع قوانینی جهت فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا به افراد زیر ۱۶ سال و ممنوعیت بازاریابی هدفمند برای کودکان پیشنهاد می‌کنند.

گام‌های بالقوه دیگر شامل مداخلات در مدرسه و اجرای استراتژی‌های مشترک در مورد نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کودکان توسط مقامات محلی و بهداشتی می‌باشد.

سایر واقعیت‌ها و ارقام گزارش:

فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا در انگلیس طی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ به میزان ۱۵۵٪ افزایش یافت و از ۲۳۵ به ۶۰۰ میلیون لیتر رسید.

برخی از مارک‌ها یا برندهای موجود در بازار می‌تواند شامل ۲۰ قاشق چای خوری شکر در هر ۵۰۰ میلی گرم باشد.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا ۱۳٪ از کافئین مصرفی در نوجوانان و ۴۳٪ در کودکان را شامل می‌شود.

۵۳٪ از نوجوانان مصرف کننده نوشیدنی‌های انرژی‌زا، مصرف الکل را نیز داشته‌اند. 

 نوجوانان در بریتانیا در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی که در سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا[۱] مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و شامل مصرف ۲ لیتر نوشیدنی‌های انرژی‌زا در یک ماه است، در هر ماه به طور متوسط، ۱۳. ۱ لیتر نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند.

دکتر شلینا ویشامام، مدرس سیاست‌گزاری عمومی و بهداشت در دانشگاه دورام، گفت: “مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا توسط جوانان به علت بالا بودن میزان کافئین و قند موجود در این نوشیدنی‌ها، موجب افزایش نگرانی در مورد سلامتی عمومی است. بنابراین برای درک اثرات کوتاه مدت و بلند مدت از لحاظ سلامت و نتایج آموزشی، تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال، شواهد موجود نشان می‌دهد که این نوشیدنی‌ها با طیف وسیعی از شکایات بهداشتی و رفتارهای پر خطر در کودکان مدارس همراه است. لازم است دولت‌های محلی و ملی برای جلوگیری از فروش و بازاریابی این نوشیدنی‌ها به جوانان اقدام کنند.

کاستر هاشم، متخصص تغذیه و محقق در کمیته اقدام برعلیه مصرف شکر[۲] در دانشگاه ملین مری لندن گفت: “کودکان و نوجوانان به نوشیدن قوطی‌هایی که حاوی نوشیدنی‌های انرژی است، علاقه مند می شوند و فکر می‌کنند که از این طرق عملکردشان در مدرسه، در طول ورزش، و یا حتی در شب بهبود می‌یابد؛ اما در واقعیت، احتمال افزایش خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲ و پوسیدگی دندان است که که پیامدهای مادام العمر در سلامت آنها خواهد داشت، در آنها بیشتر است.

 دولت باید محدودیت‌های شدیدی را در رابطه با  قندهای اضافه شده به این نوشیندنی‌ها تنظیم کند و فروش آن به افراد زیر ۱۶ سال را به دلیل کافئین، کالری و قند بالای این محصولات، ممنوع کند.

پروفسور کورینا هاوکس، مدیر مرکز سیاست‌گزاری مواد غذایی در دانشگاه شهر لندن و رئیس گروه همکاری تحقیقات غذایی گفت: ” مردم بریتانیا باید زودتر از اینها اطلاعات بیشتری در مورد اثرات بهداشتی نوشیدنی‌های انرژی‌زا داشتند. شواهد ارائه شده در این مقاله باید سیاست گذاران را آگاه و هوشیار کرده و توجه و آگاهی آنان را به مصرف زیاد نوشیدنی‌های انرژی‌زا در بریتانیا، به خصوص در میان جوانان بیشتر کند.

[۱] European Food Safety Authority

[۲] Action on Sugar

منبع: ساینس دیلی

برگردان: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

انتشار مطلب، با ذکر نام سایت سیاست‌گزاری ایران، بلامانع است.