بازی دوگانه پاکستان در برابر استراتژی جدید آمریکا

0
73
بازی دوگانه پاکستان در برابر استراتژی جدید آمریکا
بازی دوگانه پاکستان در برابر استراتژی جدید آمریکا

با اعلام استراتژی جدید آمریکا، پاکستان درصدد است با گسترش روابط خود با کشورهای همسایه و تنش‌زدایی با آمریکا، روابط خود را تعمیق بخشد.

با اعلام استراتژی جدید آمریکا به رهبری ترامپ در افغانستان، فشار بر پاکستان به عنوان یکی از محورها و گزینه‌های اصلی ترامپ در اجرایی ساختن راهبرد جدیدش انتخاب شد. آمریکا با متهم ساختن پاکستان به حمایت از تروریست‌ها، درصدد است با اعمال فشار بر این کشور به اهداف مورد نظر خود دست یابد. حال سؤال این است که با انتخاب این گزینه، سیاست و واکنش پاکستان به وضعیت جدید چه خواهد بود؟

با اعلام استراتژی جدید ترامپ مبنی بر تقویت نیروهای نظامی در افغانستان، فشار بر پاکستان نیز به عنوان بخش مهمی از این استراتژی انتخاب و مورد تأکید قرار گرفت. این وضعیت تنش میان آمریکا و پاکستان را به اوج خود رساند. علیرغم آنکه روابط دو کشور بعد از کشته شدن بن لادن، تا حدودی تیره گشته بود؛ اما با قطع کمک‌های مالی آمریکا به پاکستان و حمله پهپادهای این کشور به اعضای شبکه حقانی در پاکستان، تیره‌گی این روابط دو چندان شد. بر این اساس جان آر بس، که ازسوی دونالد ترامپ به عنوان نامزد سفیر تازه آمریکا برای افغانستان معرفی شده است؛ اعلام نمود پایگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان را مورد حمله قرار خواهد داد. بر این اساس حمله پهپاد بدون سرنشین آمریکا به مواضع اعضای حقانی در پاکستان و کشته شدن سه نفر از آنان در پی این حملات، را می‌توان در قالب استراتژی جدید این کشور تعریف نمود.

علاوه بر این، آمریکا در اقدامی دیگر کمک ۲۲۵ میلیون دلاری خود به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد و اعلام نمود تا زمانی که این کشور دست از حمایت از تروریست‌ها و تهدید کننده‌گان صلح و امنیت افغانستان برندارد، کمک‌ها را تعلیق خواهد نمود. در این شرایط مواضع پاکستان نیز نسبت به تحولات جدید تغییرو باعث اقدامات سیاسی خاصی از سوی این کشور شد. این کشور در اولین اقدام با تصویب طرحی، نسبت به استراتژی جدید آمریکا واکنش نشان داده و آن را خصمانه خواند. با این حال حل مسائل منطقه‌ای از طریق تقویت روابط با کشورهای همسایه و تلاش جهت ایجاد باب گفت‌و گو با کشورهایی چون آمریکا و افغانستان، موضع اصلی و اتخاذی این کشور است. در این راستا، بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا، فرمانده ارتش پاکستان در سفری سه روزه به تاجیکستان رفت و با مقامات ارشد این کشور دیدار نمود.

سفر وزیر خارجه این کشور به ایران، دومین سفر خارجی مهم در جهت تقویت روابط منطقه‌ای بود که در آن موضوعات مهم منطقه مورد گفت و گوی دو طرف قرار گرفت. خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود وارد ترکیه نیز شد و با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت و گو نمود. پاکستان همچنین در راستای سیاست تقویت روابط با کشورهای منطقه، با چین بر سر تجارت آزاد به توافق رسید. سفر فرمانده نظامی این کشور به استرالیا و دیدار با مقامات آن کشور نیز از دیگر تلاش‌های این کشور در راستای تعمیق و گسترش روابط با کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

اما بُعد دوم سیاست اتخاذی پاکستان را می‌توان عدم درگیری سیاسی با آمریکا و تلاش جهت از سرگیری روابط با این کشور دانست. قمر جاوید باجوه، فرمانده ارتش پاکستان در این دیدار تأکید کرد که پاکستان تمام تلاش خود را در ایجاد امنیت و صلح به کار خواهد بست. رویکرد پاکستان در برابر آمریکا علیرغم مواضع خصمانه اولیه، گسترش رابطه با این کشور و امید به از سرگیری روابط با آن بوده است که نمود آن را می‌توان در نشست سه جانبه این کشور با افغانستان و آمریکا مشاهده نمود که در جریان این دیدار، نخست وزیر پاکستان، “شاهد خاقانی” طی دیدارهای جداگانه با “عمر زخیلوال” سفیر افغانستان و “دیوید هیل” سفیر آمریکا به گفتگو و مذاکره پرداخت. در این دیدار، مقامات آمریکا و پاکستان بر ضرورت ایجاد ارتباط نزدیک میان دو کشور تأکید نمودند. نشست چهار جانبه مقامات نظامی پاکستان، افغانستان، چین و تاجیکستان و توافق بر سر مبارزه با تروریسم هم از دیگر تکاپوهای سیاسی پاکستان در روزهای اخیر است که حکایت از انتخاب سیاست گسترش و تعمیق روابط با کشورهای منطقه‌ای و پرهیز از سیاست تنش‌زایی در این کشور دارد.

نویسنده: زهرا سعیدی، کارشناس ارشد سیاست‌گزاری عمومی

بازنشر این مطلب، با ذکر منبع “سیاست‌گزاری عمومی ایران” بلامانع است