تحقیقات جدید نشان می‌دهد شهرهای بیش از حد گرم با هزینه‌های تغییرات آب وهوایی دو برابر بیشتر از جهان با اثر  جزیره گرمایی مواجه هستند. این مطالعه توسط یک تیم بین‌المللی از اقتصاددانان تمام شهرهای عمده جهان انجام و برای اولین بار است که به تعیین تاثیر ترکیبی بالقوه ویرانگر تغییرات آب و هوایی محلی و جهانی بر اقتصاد شهری می‌پردازد.

جزیره گرمایی شهری زمانی رخ می‌دهد که سطوح طبیعی مانند پوشش گیاهی و آب، با چیزهایی مثل آسفالت و … جایگزین شود و…

تجزیه و تحلیل ۱۶۹۲ شهر که در مجله تغییر طبیعی آب و هوا منتشر شده نشان می‌دهد کل هزینه‌های اقتصادی تغییر آب و هوا برای شهرهای این قرن می‌تواند ۲.۶ برابر بیشتر شود از زمانی که اثرات جزایر گرمایی در نظر گرفته می‌شود.

برای شهرهایی با درآمدهای کمتر، اتلاف می تواند به ۱۰.۹ درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان قرن برسد که در مقایسه با میانگین جهانی ۵.۶ درصد است. جزیره گرمایی شهری زمانی رخ می‌دهد که سطوح طبیعی مانند پوشش گیاهی و آب، با چیزهایی مثل آسفالت و … جایگزین شود، و با گرمای اتومبیل، سیستم‌های تهویه مطبوع و غیره تشدید شود.

 

   این اثر انتظار می‌رود به گرم شدن بیش از دو درجه برآورد گرمایش جهانی در پرجمعیت ترین شهرها در سال ۲۰۵۰ منجر گردد. 

نویسندگانی از دانشگاه ساسکس در انگلستان، دانشگاه مکزیک و دانشگاه آمستردام – می‌گویند تحقیقاتشان در این زمینه قابل توجه است؛ در حالی که آنها نشان می‌دهند که مداخلات محلی، اگر چه نه بسیار، مهم هستند. پروفسور ریچارد اس جی طل می، استاد اقتصاد در دانشگاه ساسکس، می‌گوید: تمام پیروزی‌های سختی که بر سر تغییرات آب و هوا در مقیاس جهانی به دست آمده، می‌تواند تحت تاثیر اثرات کنترل نشده جزایر  گرمایی شهری از بین برود.

ارزان‌ترین روش، با توجه به این مدل سازی، نصب و راه اندازی در مقیاس متوسط ​​پیاده‌روها و سقف‌های خنک است.

در نظر داشته باشید که وقتی زباله‌ای روی زمین می‌اندازید ، قامتی برای برداشتن آن باید خمیده شود. لطفا بیشتر به اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می‌دهد توجه کنید .

ما نشان دادیم که استراتژی‌های انطباقی در سطح شهرها، برای محدود کردن گرمایش محلی، منافع خالص اقتصادی مهم برای تقریبا تمام شهرها در سراسر جهان دارد. اگرچه شهرها تنها حدود یک درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند، اما حدود ۸۰  درصد از تولید ناخالص جهانی را تولید می‌کنند، حدود ۷۸ درصد از انرژی جهان را مصرف می‌کنند و خانه بیش از نیمی از جمعیت جهان هستند. 

اقداماتی که می‌تواند هزینه های اقتصادی و بهداشتی بالا در اثر افزایش دمای شهری را محدود کند؛ یک اولویت مهم برای سیاست‌گزاران است.

تیم تحقیقاتی تجزیه و تحلیل هزینه-فایده در سیاست‌های مختلف محلی برای مبارزه با جزیره گرمایی شهری، کارها و یا طرح‌هایی مانند پیاده رو سرد (که برای بازتاب نور بیشتر و جذب حرارت کمتر طراحی شده) سقف سرد و سبز و گسترش پوشش گیاهی در شهرها انجام دادند.
ارزان‌ترین روش، با توجه به این مدل سازی، نصب و راه اندازی در مقیاس متوسط ​​پیاده روها و سقف‌های خنک است.

تغییر ۲۰ درصد از سقف یک شهر و نیمی از پیاده‌روها به اشکال خنک ‘می‌تواند به ۱۲ برابر آنچه آنها هزینه نصب و نگهداری، و کاهش دمای هوا در حدود ۰.۸  درجه تغییر کند.

تغییر ۲۰ درصد از سقف یک شهر و نیمی از پیاده‌روها به اشکال خنک ‘می‌تواند به ۱۲ برابر آنچه آنها هزینه نصب و نگهداری، و کاهش دمای هوا در حدود ۰.۸  درجه تغییر کند. انجام این کار در مقیاس بزرگتر حتی می‌تواند به تولید منافع بزرگتر منجر گردد؛ اما هزینه افزایش یافته زیاد به این معنی است که نسبت هزینه و سود کوچکتر است.

     

 

           پژوهش دارای پیامدهای مهمی برای تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گزاری آب و هوایی آینده دارد –

          اثرات مثبت این مداخلات محلی وقتی تلاش‌های جهانی تأثیر داشته باشد، تقویت می‌شود.

          استاد طل می‌گوید: “روشن است که ما تا به حال تاثیر چشمگیر سیاست‌های محلی را که می تواند در کاهش گرمایش شهری مؤثر باشد، دست کم گرفته‌ایم.

          جیمز هاکنر

         برگردان: زهرا سعیدی کارشناس ارشد سیاستگزاری عمومی

 

بازنشر این مطلب، تنها با ذکر منبع “سیاست‌گزاری عمومی ایران” بلامانع است.